cat mai costa o bona in Bucuresti?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamavlad spune:

m ajuns la un compromis, ii dau tot 15 mil pt 10 ore care evident ca nu-s 10, mai face curat de ochii "soacrei", dar nu sunt multumita.a trebuit sa renunt la femeia de curatenie si ea nu face mare lucru. Sunt disperata ca Vlad merge la scoala din sept de la 8 la 17 si inca nu pot renunta la ea pt ca e tot timpul racit si nu-mi pot lua concediu, nici n-am alt ajutor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamavlad spune:

Scuze pt mesaj. Spuneam ca ceva nu-i in ordine Tora cu bona ta, sigur ceva nu-i convine.Mai bine vorbesti cu ea altfel risti sa te lase balta.
Am patit la fel cu bona mea cand l-am dat pe Vlad la gradi, nu a vrut micsorare de salariu chiar daca venea doar 4 ore din 10, asa ca....vezi mesajul de mai sus...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigutza spune:

Eu am inceput cu un program scurt (de adaptare cu casa si copilul) 4 ore zi/ 600 ron luna si apoi trecerea la programul intreg astfel: pentru 10 ore zi + o seara (la alegerea noastra, in we)/ 1400 ron luna. Este o femeie extraordinara, merita din plin toti banii si tot timpul imi da de inteles ca este foarte multumita cu suma stabilita (in parc mai discuta cu alte bone si ar fi stiut sa mentioneze ceva daca afla ca sunt altele preturile).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns justina16 spune:

Draga grigutza, Pe bona ta ai gasit-o printr-o agentie, recomandare sau ai dat anunt?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamavlad spune:

Culmea e ca cele mai bune bone le gasesti prin agentie, eu asa am gasit-o pe a mea. Am mai avut 2 prin recomandari (cunostinte, rude) si a fost un dezastru...Trebuie sa-ti iei una "scolita" sau cu experienta, nu una care da la sapa si se hotaraste brusc sa fie bona din lipsa de bani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada_3Pitici spune:

Buna, fetelor!
Salariul unei bone variaza de la 700 la 2000 de lei, in functie de ce anume vrei sa faca si ce pregatire te astepti sa aiba.
Inainte de a apela la serviciile unei agentii, e bine sa intrebati cat mai multi prieteni, colegi etc pentru ca cel mai bine mergem pe recomandari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamavlad spune:

2000 lei????? As fi curioasa ce ar trebui sa faca de banii astia...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada_3Pitici spune:

Depinde ce pregatire au si ce anume vrei sa faca. Exista bone foarte bine pregatite intelectual care tin locul unui educator sau profesor. Exista doamne care fac lectii, fac mancare, curat, il scoate la teatru, la film, vine si in weekend. Am mai auzit cazuri.

Scriu si pe http://blog.3pitici.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns libelula spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamavlad

2000 lei????? As fi curioasa ce ar trebui sa faca de banii astia...


sa EDUCE copiii. sa le spuna o poezie/cantecel intr-o limba straina. sa ii invete bunele maniere. sa ii duca la teatru. la plimbare la muzeul taranului, etc. adica sa munceasca mult cu creierul, nu doar cu mainile (schimbat, hranit, calcat etc.)

pretul acesta mi se pare mai potrivit pentru a recompensa munca pe care o bona ar trebui sa o presteze, decat cel in jurul a 1000 RON.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silviastefan spune:

Absolventa de facultate,34 ani , mama unei fete de 2 1/2 ani ,vreau sa am grija de un copil,ideal peste un an ,la mine acasa.
Programul este de luni pana vineri (8 ore) la pretul de 600 RON. Orele peste si zilele de sambata si duminica se discuta separat.
Programul zilnic include: ore de joaca in parc dimineata si seara /masele zilnice / somnul de dupa amiaza (dupa caz)/program la televizor numai cat pregatesc masa. /alte activitati in functie de varsta copilului.
Legat de masa exista doua variante se aduce de catre parinti zilnic sau pentru 10 RON /zi o asigur eu.
Meniul copilului meu include (de exemplu )pentru o zi
-fruct
-un iaurt
-o placinte branza/mere sau paste cu branza /sarlota facuta acasa -supa/ciorba + felul 2 -lapte

Locuiesc in Bucuresti,Militari,zona Gorjului (Valea Lunga).
Copilul va fi adus de catre parinti dimineata.
Sunt dispusa si pentru colaborari ocazionale.

Mergi la inceput