Citim impreuna - "The Help "/"Culoarea sentimentel

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ChristieV spune:

ocebine, poti sa observi ca nu eu insist sa discut despre bloguri aici;am urmat indemnul lui galisia, am "aruncat un ochi", am comentat ce am gasit acolo.Nici o intentie dincolo de aceasta reactie cit se poate de normala:cineva iti sugereaza sa citesti o opinie despre carte, deci comentezi opinia despre carte, integral.Din nefericire, alte participante insista sa "amendeze" opinia mea, din motivele lor personale....

Oricum, inteleg din ce spuneti ca galisia ere neinformata, cind a spus ca autoarea blog ului nu e membra pe forum.... deci este, si se numeste lilanda.OK....

Despre "The Help" am scris deja poate mai mult decit oricine altcineva aici, si nu vreau sa promovez spoilers.Cartea este despre "black culture" cel putin pt ca de aici isi trage marele succes comercial.... si asa a fost conceputa.Insa e o perspectiva "majoritara" despre o "sub-cultura", de unde si afirmatia mea despre o M.Mitchell redux.Cititi din perspectiva asta si veti vedea....

Inca un comentariu ar fi ca o carte scrisa "in slang" (daca acceptam caracterizarea) nu poate fi parcursa repede, decit prin definitie in mod superficial.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Cartea nu este despre "black culture" ci o felie de fictiune insiprata din realitatea anilor '60 despre relatia dintre "albi" si "domestics" (invariabli, negri). Autoarea a mentionat ca a scris cartea in vocea lui Abileen pentru si-a inchipuit-o ca pe o discutie cu vechea ei "maid". Autoarea se trage din Sud, dintr-o familie care a fost in ipostaza de "angajator".

Cartea este fictiune pura...are o mare doza de superficialitate...e greu de inghitit de exemplu ca Hilly ar fi fost chiar atit de rusinata de Minnie. Negrii au murit linsati pentru mult mai putin. Si nu mi-a placut nici scena unde Celia vomita peste tot la benefit...mi s-a parut fara nici un fel de sens, fara relevanta.

Personalitatile African-American au trecut cartea sub tacere...nici Oprah nu s-a sinchisit prea mult.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ChristieV spune:

Nuuuu, sigur ca "The Help" nu i despre "black culture".
Black culture e doar "the elephant in the living room", nimik in plus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Oh, da, Buflea. 2 zile+ 1/2 noapte. Ieri mi s-a schimbat programul si nu am avut nimic de facut decat sa ma delectez cu o carte buna care da dependenta.


Este o carte pe care o parcurgi foarte usor dupa ce te obisnuiesti si reusesti sa treci peste greselile voite, gramaticale. M-au cam enervat la inceput.
Subiectul curge usor, iti starneste interesul cu fiecae pagina mai ales daca esti familiarizat cat de cat cu vremurile respective.

Autoarea, insasi, s-a nascut si a crescut in Jackson, Mississippi, in '69. Parintii fiind divortatai a fost crescuta de o menajera de culoare.

Cu toate astea nici eu nu vad nimic "black-culture".



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Viviana, mi-ai luat-o inainte.
E adevarat ca e carte captivanta, azi dimieata me trezesc la 6 jumate, cobor sa pun melne in cheminée, ma intorc in pat si ma apuc de citit, uititnd complet ca e simbata, ca tre' sa fac cumparaturi, sa ma ocup de una-alta.

Retetele de bucatarie sunt faine.
As vrea sa aflu reteta prajituri cu zahar ars de care vorbeste Minny in doua rinduri.

Nu comentez nimic din esenta cartii, ci pe linga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ChristieV spune:

O carte poate fi folosita in multe feluri:sa tii o usa intredeschisa,sa fixezi fata de masa, sa intelegi ce a vrut sa puna autoarea, sau sa intelegi ce a incercat sa ascunda autoarea..... dintre toate, cel mai deprimant uz de carte mi se pare "as shelf support".A, si ca "promotional message".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana
Este o carte pe care o parcurgi foarte usor dupa ce te obisnuiesti si reusesti sa treci peste greselile voite, gramaticale. M-au cam enervat la inceput.


Au tradus in romaneste greselile gramaticale ? Cool !

In engleza modul asta de a vorbi plus accentul dau autenticitate cartii ... inclusiv acum in comunitatile afro-americane (moamaaa ce diplomata sunt !) se vorbeste asa, a devenit dialect si nu engelza gresita ...stiu asta de la barbata-meu care multi ani a lucrat cu 2 negri care locuiau in Bronx si asa vorbeau ... si incepuse si al meu sa imprumute expresii, deloc literare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


O intrebare : care e "greseala" (in engleza) care s-a strecurat in anuntul din ziar de s-a trezit Hilly cu tzucale in fata casei si nu cu haine vechi ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianm spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mik


O intrebare : care e "greseala" (in engleza) care s-a strecurat in anuntul din ziar de s-a trezit Hilly cu tzucale in fata casei si nu cu haine vechi ?


Mik.


"Commodes" instead of "coats".

..."Technically, a typo" .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Citat:

Erau tratate de pe pozitia de angajator ... e adevarat ca faza cu WC-ul este oribila dar mie mi s-a parut ca a fost o mare presiune sociala pe familiile de albi sa se alature miscarii ...


SPOILER - nu cititi daca nu ati terminat cartea

Eu zic ca e mai mult de atat: o negresa a fost lasata prin testament unei anumite fiice, alta era obligata sa se spele cu clor pe maini si i-a ars pielea, aveau voie in magazinul de alb numai daca purtau uniforma sa arate ca erau la lucru - astea sunt doar cateva. Skeeter se duce in cartierul negrilor numai pe intuneric de frica albilor care ar putea sa o vada, nu a negrilor... EDIT: Una dintre regulilei mamei lui Minnie: 'You use the same cup, same fork, same plate every day. Keep it in a separate cupboard and tell that white woman that's the one you'll use from here in out'

Mergi la inceput