"Admiterea" in clasa a cincea

"Admiterea" in clasa a cincea | Autor: MElise

Link direct la acest mesaj

Anul trecut, cand am inceput sa ma gandesc la cum va fi cand Elisa va fi in clasa a patra si va trebui sa ne pregatim pentru "admiterea" in clasa a cincea, nu credeam ca va fi asa stresant.... acum, ca ma aflu in ipostaza asta, de parinte care are un copil in clasa apatra, pe care vrea sa il multe la un liceu bun dintr-a cincea, a inceput sa devina cu totul altfel. Presiunea e destul de mare, peste tot sunt concursuri si incerc sa nu imi stresez copilul....dar nu stiu daca reusesc. Pana acum a invatat la scoala din cartier, mi s-a parut la fel de important in ca in I - IV sa invete sa se descurce si cu chestii de genul mers singura la scoala etc... Dar acum... imi dau seama ca e mai ok pt ea sa o duc la o scoala mai buna, unde concurenta e mai stimulativa. In plus, din vara oricum ne mutam din cartierul asta in altul in care peste tot in jur sunt numai licee de elita.

Daca aveti copii in clasa patra, cum faceti fata acestei situatii? Si in orasele voastre e tot ca in Iasi? Adica...la orice liceu se da "admitere" din clasa a cincea?

MElise

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Multa bafta va urez!
Nu suntem (inca) in situatia ta dar ce pot sa-ti spun e ca si la noi este la fel....de fapt cred ca peste tot se da acest gen de admitere. Dau copiii teste la romana si matematica. Fetita unei colege a mers anul acesta in clasa a V-a la un colegiu si tin minte ca a dat....nu stiu foarte sigur dar pot intreba daca nu cumva a dat si la o limba straina. Tin minte insa ca mi-a spus ca nu a fost foarte greu, a fost ceva basic...
Revin cu edit: la clasa de engleza s-a datt si engleza, cei ce nu au luat au intrat in clase fara profil de limba.
mamica de Andreea Bianca(05.12.04) si Victor Darian(05.10.10)

Mergi la inceput