Sa ajutam doi ingerasi sa creasca frumos! :)

Sa ajutam doi ingerasi sa creasca frumos! :) | Autor: mami_stefi

Link direct la acest mesaj

Buna ziua!
Numele meu este Nedelcu Victorita si as vrea sa va propun si eu un caz umanitar.
Este vorba despre sora mea,Panea Mariana-Liuta care isi creste singura cele doua fetite: Andreea-Maria de 7 ani si Raluca-Ioana de aproape 2 anisori.Cele trei locuiesc momentan intr-un satuc din judetul Cluj,in casa unei cunostiinte cu inima mare.Odata ce Raluca va implini doi ani se va sista si acordarea indemnizatiei de crestere a copilului,ele ramanand practic cu 184 lei pe luna.Pensie alimentara nu primesc nici Andreea,nici Raluca deoarece sora mea nu are nici banii,nici timpul si mai ales nu are nervii necesarii sa bata Tribunalul cu doua fetite dupa ea.
Cea mare este la scoala in clasa I si invata foarte bine chiar daca isi face lectiile pe aceasi masuta mica pe care mama ei o foloseste sa prepare mancare.Ma uimeste optimismul,bucuria si modestia Andreei.Obisnuieste sa spuna tuturor ca toti copii din clasa invata foarte bine.Dar ea e singura care,va rog sa ma credeti,nu are nici macar un calificativ <Bine>! Are caiete foarte ordonate,nu are nici macar o stersatura.Caietele,penarul,ghiozdanul,toate lucrurile ei le-am primit si le ingrijeste atat de mult.De curand am fost la ele.Cea mica este finuta noastra si deci,Ralucai i-am daruit mai multe lucrusoare,hainute,jucarii.Alt copil in locul Andreei cred ca ar fi fost gelos,dar ea era atat de entuziasmata de darurile primite de Raluca!Ii arata fiecare hainuta,fiecare jucarie,fiecare lucru cu atata bucurie.Intr-un tarziu a desfacut si cadourile pentru ea si mi-a spus ca un om mare : <Nu trebuia sa imi iei mie nimic,ca eu sunt mare si nu am atatea nevoi ca surioara mea.Dar iti multumesc si iti promit ca am sa ii dau si Ralucai jucariile si dulciurile care mi le-ai adus.>Apoi a inceput sa imi spuna ca femeia in casa careia locuiesc a venit si a pus pe casa un anunt. M-a dus afara si mi-a citit ea singura cum scria <De vanzare!>.Si m-a intrebat daca stiu ce inseamna asta.I-am spus ca nu.Mi-a raspuns ca asta inseamna ca in curand ele nu o sa mai locuiasca acolo.
Ar mai fi multe de zis dar eu zic ca cel mai bine ar fi daca am putea face ceva pentru ele,nu doar sa vorbim despre asta.
De aceea vin si va rog sa le dam acestor doi ingerasi un sprijin moral dar mai ales material.Daca le puteti ajuta v-am fi recunoscatoare.Orice lucru,mobila,haine,bani,alimente,orice sprijin e binevenit si fiti siguri ca nu va fi trecut cu vederea de Dumnezeu.
Va multumesc!

Sa fii om e lucru mare!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Imi pare nespus de rau pt situatia grea a surorii tale si a fetelor ei :(((
Daca Admin a aprobat cazul, te rog sa pui adresa fetelor unde putem trimite coletele


_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Adresa este : Panea Mariana-Liuta, Strada Principala Nr. 93,Sat Sacuieu, Comuna Sacuieu, Judetul Cluj!



Multumesc!

Sa fii om e lucru mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

sunt in pregatirea unui colet care va contine mai multe lucruri, sper sa le fie fetelor de folos.
este un colet facut din banuti donati de mai multe fete cand e gata si pleaca, iti voi scrie aici sa le poti anunta sa urmareasca avizul !

_

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

cineva l a aprobat de a aparut !
si asta numai si doar Admin si Desprecopii o poate face la acest subforum !
asa ca sper ca nu ma insel !

_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Selene_Bunny da,este aprobat!

szivarvany, iti multumesc foarte mult!

Sa fii om e lucru mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Poti sa dai dimensiunile fetitei de 2 ani? Baiatul meu are tot 2 ani, e mai mare de trup are 92 cm. Poate gasesc ceva care i s-ar potrivi si unei fetite. Am cam dat toate hainutele mici, dar am o geaca de iarna ce a ramas mica la maneci. E bleu, daca Raluca are nevoie, i-o pot trimite. Mai caut sa-i cumpar si lucrusoare.
Poti sa dai dimensiunile pentru Andreea?

merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Raluca are 88 cm,13 kg si poarta marimea 25 la papucei.
Andreea are 1.25 m,22 kg si poarta marimea 34.

O zi cat se poate de faina va doresc! Mii de multumiri! O sa fie mai mult decat incantate!

Sa fii om e lucru mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Buna,


Unde pot trimite un pachet pentru fete?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Tomaca, eu aici am trimis:


Citat:
citat din mesajul lui mami_stefi

Adresa este : Panea Mariana-Liuta, Strada Principala Nr. 93,Sat Sacuieu, Comuna Sacuieu, Judetul Cluj!








_

Mergi la inceput