Piersicute de iulie-august 2012 (11)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Paulici,felicitari pentru fetitza si sa stii ca-mi plac numele la care te-ai gandit.Aria e si deosebit.

Ce mancam astazi?

www.flickr.com/photos/9613794@N05/" target="_blank"> Lucas Paul(18.01.07)



16 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulici_bebe spune:

Eu am facut o ciorbita cu galusti si un cremsnit,dar tot parca mai am pofta de ceva,cred ca mai tarziu ma apuc de facut un chec

Aria-DPN:25 iunie 2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Eu am facut ciorba de sfecla si gratar de porc cu piure de cartofi. Maine fac pizza.
adarev, multumim de reteta de varza. Saptamana viitoare o fac si eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

alexutza - poti lua paracetamol simplu, oscillococcinum si decasept dk te doare gatul+miere, lamaie, ceaiuri, comprese calde cu spirt pe piept...cam astea ar fi. eu asa m-am tratat si mi-a trecut raceala. sanatate multa si ai grija de voi!

eu mi-am mai revenit dupa ce am baut cafelutza, mi-a urcat si tensiunea la normal si am inviat am gatit impreuna cu sotzul - supitza de gaina cu taitei, vita la gratar cu salata verde si acum am la cuptor banana bread-ul recomandat de una din burtici (sorry dar nu mai stiu care din voi a dat reteta). miroase delicios

pup!

Roxy
15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Roxypui, ma bucur ca te simti mai bine.
Eu am zis de banana bread. Sper sa iti placa.
Vad ca mancam destul de santos toate.
Eu inca astept friptura aia de curcan a sotului pt ca musafirii trebuie sa ajunga abia in 15-30 de minute.

10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Doamne fetelor, cat ati scris.Noi acum am venit de la film si de la patinoar.Laura, sper sa ai si tu un weekend frumos.Freedelia, bine ca esti ok acum.Doamne, cate ai mai patit.Ai grija de tine si de copii si restul, se rezolva de la sine. Si, noi ne mai certam, cred ca fiecare trecem prin asa ceva.Biribu , pertinenete informatiile si utile in acelasi timp.Diana ai grija de tine. Danette, ai facut puiul pana la urma?Vad ca toate ati gatit numai bunatati.Zizou, tot cu greturi.Paulici, felicitari ptr. bebelina si ptr. nume tare frumos.Roxy, ma bucur ca esti bine acum. Alexuta ce ti-a scris Roxypui e bun ptr. raceala.Daconst ce faci?Balanta ai facut ciorba de sfecla cum ti-a iesit?Muraturica, ce faci cu musafirii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Ciorba de sfecla a iesit f buna.
freedelia, sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Citat:
citat din mesajul lui Carmen_80

Zizou, multumesc pentru raspuns.
Imi poti spune cum ai obtinut certificatul medical pt risc maternal? S-a facut o ancheta de catre medicul de medicina a muncii sau ti l-a acordat pur si simpulu medicul de familie (parca el il elibereaza). Munca incompatibila presupun ca nu inseamna munca la birou :)

17 sapt


Carmen, eu am un certificat medical clasa II care imi da dreptul sa practic munca pe care o practic, in momentul in care am ramas insarcinata am fost la comisia noastra medicala ( care acorda acest certificat ) pentru a fi revocat. Am avut noroc ca era si medicul de medicina muncii acolo care a intocmit un raport in care a scris ca munca indeplinita nu e compatibila cu sarcina ( munca mea e fizica, in camere hiperbarice, socuri, vibratii, radiatii, etc) si recomanda schimbarea locului de munca la sol, daca nu se poate schimba atunci recomanda intrarea in concediul maternal. Hartie ce a fost semnata si parafata de medicul de medicina muncii.

Aceste hartii le-am depus la noi la cabinetul medical urmand ca medicul nostru sa mearga la director si sa le semneze si acesta. In prealabil am anuntat compania ca sunt insarcinata atasand hartie de la medicul ginecolog cum ca sunt insarcinata si in cate saptamani.

Dupa ce hartia a fost semnata de director am fost la medicul de familie sa imi dea CRM, dar nu a vrut pana nu am avut si scrisoare medicala de la ginecolog in care sa ateste si el ca munca mea se desfasoara in conditii incompatibile cu sarcina. ( desi aceasta hartie nu trebuia, repet la noi este un consens ca atunci cand suntem gravide sa intram in CRM)

Am facut rost si de scrisoare medicala si am revenit la medicul de familie care mi-a dat CRM apoi am mers la medicul de medicina muncii sa semneze si sa puna parafa si el.

CRM este de 120 zile, in perioade de cate o luna, se acorda pe data de 1 pana la sfarsitul lunii.

Cazul meu este unul special, nu stiu cum se procedeaza cand ai munca de birou, dar cred ca ar trebui sa vorbesti cu medicul ginecolog. Eventual sa te interneze de 2-3 ori si cu hartiile din spital si scrisoare medicala de la ginecolog sa poti sa iti faci cerere de CRM.


Paulici, merci de sfat o sa incerc si limonada ca in rest le-am incercat pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutza26 spune:

Multumesc frumos roxypuy si ma bucur ca tu si va simtiti bine.
Sper ca la indicatiile tale in scurt timp sa pot spune si eu acelasi lucru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Ma gandeam eu ca nu e asa simplu de obtinut CRM. Si adevarul este ca nu e nici foarte avantajos, fiind platit cu 75%. Ma tot gandesc la niste solutii rentabile de a mai sta si pe acasa. Desi am munca de birou, am o sefa cam nebuna, care desi stie ca sunt insarcinata, ma cam exploateaza. Plec frecvent la 8-9 seara de la birou si deja ma simt cam extenuata si mi-e frica sa nu-l afecteze pe bebe.

Cred ca o sa apelez mai intai la reducerea programului cu o patrime, si niste medicale intercalate, dc dr-ul vrea sa-mi dea.

18 sapt +

Mergi la inceput