Mamici din Grecia (13)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamitza_alex spune:

][/b]salutare fetelor,ce mai afceti voi?eu cu fimea suntem bine,in romanica,aici e ger,o gheatza pe joss..si nimeni nu se chinuie sa curete strazile,dimeanta a nins,apoi sa oprit.noi am fost racite toata sapt trecuta,bya a facut otita hemoragica la urechea stanga,i-am dat antibiotic,acum e bine,mai tuseste foarte putin,eu inca mai trag de nas si ma chinuie o masea si urechea.fetelor fimea merge la gradi de 2 saptamani,e incantata,sa acomodat rapid,numai ca educatoarea imi tot spune ba ca tine creionul prea strans,ba ca nu repeta la engleza ce zice etc etc si mie mi se pare stupid ca dupa nici 2 sapt sa imi tot spuna fazele astea,maine dimineata trebuie sa stau de vb putin cu ea ca deja ma dispera fazele astea.fetelor,mie asa imi place acasa...nu as mai pleca dar...vom vedea,acum vreo 2 sapt m-am trezit si cu soacramea ca avenit din italia,bine ca nu sta cu mine..fetelor,va pup pe toate si va doresc numai bine!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

iubitelor va bizuesc;;;am revenit ...am rezolvat partial dar ce servicii si lume profesionala si serviabila.
Am revenit rapid in B am colindat in Ikea cu prietena mea..;nici in F nici in B nu mi au congelat picioarele totul insorit uscat dar frig-3 grade
Va pup si am revenit indragostita de meleagurile mele
pupicei dragele mele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Pupici congelati din Skiathos!

Mama, ce frig e pe aici.. E prima data de cand sunt aici cand ma dureau mainile de frig, nici nu mai aveam putere sa imping carutul. Si am stat la Brasov o multime de ani unde am infruntat geruri rele.
Ne-a picat si curentul vreo ora. Asa m-am speriat ca ramanem iar in frig o caruta de vreme, dar a revenit. La noi incalzirea e toata pe curent si va dati seama ca m-am panicat. mai mult pentru N, ca noi induram orice.

Carmaw, bine ca ai revenit cu bine, dar tot nu stiu care sunt meleagurile tale dragi ca esti extrem de umblareata . Belgia? Hai ramai acolo sa am si eu un motiv de plimbare prin zona
Mamica, pe la voi cum e vremea? Nu te aud ca te plangi ca-ti racesc copiii, deci sunteti puternici cu totii. Bravo!

Moroooo
, nici de tine nu mai stim nimic. Bunica cum e? Tu mai poti?

Ma duc sa mai bag un lemn in foc (am si aerul deschis si semineul)
Pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Alex, iaca abia acum am citit ce ai scris tu. Ma bucur ca esti inca in Romania si te simti bine, dar mai ales ca Byei ii place la gradi. Tot ce-ti zice educatoarea sunt nimicuri, asa cum bine ai zis si tu. Ignora-le si vezi-ti de ale tale.
Ce nasol cu otita.. Bine ca a trecut. Ma gandesc ca si durut-o tare, saracuta.
Voi chiar vreti sa reveniti in Grecia? Am crezut ca ramaneti in Ro. Asa cum am mai zis pe aici, vin vremuri grele in Grecia si poate ar fi mai bine sa va mai ganditi. Daca sotul tau are un job bun in Grecia e ok, daca nu.. e cam naspa. Voi in Ro aveti o casa, uite ca pitica merge bine la gradi..
Eu una nici nu ma mai uit la stiri. Nici nu vreau sa aflu ce masuri se iau sau se vor lua pentru totul e de rau. Intr-un fel porcaria asta de insula ne mai protejeaza in sensul asta pentru ca joburile sunt destul de stabile, turismul merge cat de cat, turistii sunt in mare parte straini. N-as vrea sa fiu acum in Atena.
Pupici si aveti grija de voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Mamitza Alex sanatate multa si tie si Biei.Cu educatoarea degeaba vorbesti iti spun eu.Nu pentru ca sigur ar fi ea (educatoarea) limitata ci pentru ca asta se cere la gradi in Romania in general si culmea,asta vor si parintii.Cu exceptia celor ce au trait macar vreo 2 ani in afara tarii, in rest daca intrebi mamele o sa vezi ca sunt de acord.Iti vor spune toate cat de buna e scoala si gradinita romaneasca tocmai pentru ca :invata de mici "n" cantece, poezii,cum se tine corect creionul la 3 ani,invata engleza, germana,pian inca de la gradi, etc Eu am trait-o cu cea mare la o gradinita buna in Bucuresti si stiu ce spun.Nu o sa o convingi de nimic pe educatoare ba chiar o sa fie apoi convinsa ca nu vrei sa o ajuti in "procesul de invatamant" al Biei.Asta e situatia, daca fetita se simte bine e in regula.
Anouk, si noi ieri am stat fara curent o perioada, o fi fost greva daca si la noi si la voi a fost luat.Noi avem centrala pe petrol dar oricum nu functioneaza fara curent insa nu a apucat casa sa se raceasca .Mai greu a fost cu gatitul la mine pentru ca aragazul este elecric.Bine ca nu a durat mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitza_alex spune:

salutare fetelor,am revenitgeru ne tine in casa!!mai iesim noi la cateo plimbarica ca eu nu suport sa stau in casa,fimea imi seamana.azi am fost cu socrela sa vada 2 garsoniere,isi cauta ea sa-si cumpere,am inghetat oleaca!!anouk3,sotul meu de 4 ani lucreaza singur,are 2 baiati ca ajutor,pune gresie,faianta zugraveste etc,iarna mai slab vara mai bine,nu a stat acasa in perioada asta.eu sincer nu as vrea sa ma intorc inapoi,pt ca la timpurile care vin parca vad ca ma duc stam ce stam si venim cu toti,dar sotul nu prea e deacord sa raman macar eu cu fata in tara,mai vedem.eu ma simt bine aici si bya la fel,i vine dor de tacsu,dar tot i place!!eu tot i spun sotului sa caute sa inchirieze acolo un ap mai mic cu chiria mai mica,gasise ceva dar i era greu sa stranga lucrurile(cred)mamica11,azi chiar am vb cu educatoare si i-am zis sa aive putina rabdare si cu ea pt ca e normal ca ceilalti sa fie mai avansati ca ea,au o jumatate de an inaintea ei,pt ea e ceva nou;si mi-a zsi sa stau linistita ca a vazut ca einteresata sa invete si niciun copil nu stie fara ajutor!cand a fost bya racita,au duruto urechile si spunea ca o dor,dara cum e bine!!va pupam fetelor,o seara buna si calduroasa!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Buna dimineata, ningeeee..
Ninge atat de frumos afara ca nu imi vine sa cred.Daca reusim sa ne strecuram astazi am zis ca fugim putin pe malul marii pentru ca trebuie sa fie superb insa avem vreo 50 Km pana acolo deci ne trebuie cam 2 ore libere.Nu este nici foarte frig afara si nici nu bate deloc vantul.S-au bucurat asa de tare si copiii dimineata, la scoala le-a cam fugit insa incantarea cand au vazut ca nu le da voie in curte sub nici o forma de frica sa nu alunece probabil.Nu stiu, m-am abtinut sa merg sa intreb dar sper ca macar in pauze sa-i lase sa se joace, oricum careu nu au facut.Majoritatea parintilor insa se teme de alunecus deci e posibil sa nu ii lase sa zburde.
MamitzaAlex sistemul scolar public reprezinta dorinta majoritatii parintilor peste tot in lume.Degeaba striga unii si arata cu degetul la profesori sau la educatori. Ei se misca intotdeauna in ritmul ce li se cere.Parintii ce vor altceva trebuiesa plateasca pentru a merge pe sistem particular.De aceea, cel mai sanatos este sa o ajuti pe Bia sa invete cat mai repede sa repete papagaliceste la engleza tot ce se spune, sa tina bine creionul,etc.In Romania pana si discutiile din parculetul de joaca cu mamicile ajung inevitabil la intrebari de genul: ce limba straina invata la gradi? Cate cuvinte stie?etc.Pe mine ma disperau la inceput apoi am invatat sa evit.
Cred ca va e tare greu fara sotul tau aproape insa in Romania se pare ca mai repede se vor desmorti lucrurile in constructii decat in Grecia.Aici cu taxele astea enorme ce s-au pus pe fiecare metru construit ma indoiesc ca se va mai misca ceva mult timp.
O zi buna tuturor si nu foarte friguroasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

La noi ploua asa urat.. Macar nu mai bate asa tare vantul. La 'munte' (a se citi 'deal') e vreo juma de metru de zapada, dar e tare alunecus pe sosea si nu ne-am riscat.
Si ni s-a stricat aerul conditionat in dormitor si ne incazim doar cu un calorifer electric care nu prea face fata. Nu cred ca sunt mai mult de 18 grade in camera. Ziua nu deranjeaza, dar noaptea parca as vrea macar 20.
Mamico, spor la oameni de zapada! E asa o senzatie misto cand vii inghetat de la bulgareala si intri in casa incalzita, bei un ceai cald.. O splendoare!
Eu i-as lasa pe copii sa iasa in curte daca nu e polei.

Alex, il inteleg intr-un fel pe sotul tau ca nu vrea sa stati departe unul de altul. Vrea sa fiti impreuna, sa-si vada fetita in fiecare zi.. Dar te inteleg si pe tine ca ti-e bine in Ro, ca Biei ii este bine..

Asta cu ce face copilul tau si uite! al meu stie Luceafarul.. ma scoate din minti. Papagaleala nu m-a impresionat niciodata. Iar la varsta lui N comparatiile si laudele sunt si mai aprige. Eu va mai povestesc pe aici ce-a mai facut, dar numai ca sa va impartasesc din bucuria mea, fara nici un alt motiv de laudarosenie ca n-am oricum nici o contributie la ce stie. Mama Natura isi face treaba mai bine decat mine. Si ce mai conteaza peste cativa ani care a mers mai repede, care a scos 5 dinti deodata sau care a vorbit mai repede?

Azi cred ca fac o mazare ca n-am mai facut de mult si poate si niste 'fava'. Voi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitza_alex spune:

salutare fetelor,ei se pare ca plimbarea de aseara nu ia priit byei,pt ca pe la ora 22 a inceput sa-mi zica ca o doare urechea si capul si a facut febra,i-am pus picaturi in urechi si i-am dat sirop pt febra,azi nu am duso la gradi,acum e bine nu are febra dar mai zice de ureche tocmai i-am pus picaturi,nici nu stiu ce sa fac sa reaiau tratamentul cu antibiotic care la avut acum o sapt?habar n-am..oricum o sun pe dr mai atrziu sa vad ce zice...iar p mine pana la 4 dimineata m-a chinuit o durere de masea cu tot cu ureche,acum am urechile infundate.beau un teraflu si astept o prietena sa-mi aduce ceva pastile.de dimineazta m-a enervat socrela,am sunat-o sa mearga la farmacie sa-mi ia ceva pastile si a zis ca nu poate ca ea pleaca la tara si cand i-am zis ca bya a facut febra a inceput sa rada,i-am inchis telf si asa nerbi mi-am facut...cretina.fetelor aici nu ninge dar la meteo au zis ca va ninge dar e gerrr -8 grade acum dar aseara cred ca erau -15.va pup fetelor si multa santate va doresc.anouk3 stai linistita eu una nu consider ca te lauzi cu cea ce face nick,si eu acnd era bya micuta spuneam la toata lumea ce face ca de eu eram mandra ea,e normal!!!lauda vine mai incolo cand al meu vb chineza al tau ba,al meu scrie de cand era inburta al tau ba si lista cum a zis si mamica 11 continua..pupici fetelor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Imi pare rau ca soacra ta e asa.. soacra.
Iar cu Bya.. nu cred ca e o idee buna sa reiei antibioticul fara sa o vada un medic. Poate acelasi antibiotic dat la o distanta asa mica nici nu-si mai face efectul si ii chinui stomacul de pomana.
Asa ca mai bine mergi fuguta la doctor sa nu dati in alte complicatii.
De la ce naiba se fac otitele astea? De la virusi?

Mergi la inceput