Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (27)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

multumim frumos ylary!sa va dea dumnezeu sanatate si noroc sa va puteti face casuta!

andreea 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

Anxy, eu folosesc uleiul de migdale presat la rece (fetele ziceau ca au facut ceva combinatii intre asta, de masline, si sincer nu mai stiu exact ce). L-am luat din primul Plafar in care am intrat - 100ml 27 de lei parca, si nu am folosit decat jumatate in doua luni. Mie-mi place foarte mult, cu toate ca eram cam sceptica pentru ca sunt alti-uleiala.

Secretie sunt convinsa ca pana la sfarsit, chiar inainte de sarcina fac si aici exact din motivele mentionate de tine. Insa cred ca o lasa pe mai tarziu ca oricum trebuie refacuta atunci si multe se schimba in cateva luni. Dar tot ma chinuie gandul ca daca e ceva infectie ce l-ar putea afecta pe asta micul, insa nu se manifesta cu mancarimi si alte minunatii?

Diana 26+ cu Mirciulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Hello burtici!

Anxy multumesc, pe mine ma satisface un ceai fierbinte cu multa lamaie si miere pentru caaaa am racit iar
Abia inghit si tusesc ca un magar de nici barbatamiu nu doarme noaptea din cauza mea

Am avut iar niste zile agitate cu serviciul, se pare ca voi ramane fara indemnizatie. M-am suparat si plans si enervat astea 2-3 zile si am obosit. Ieri am fost in nenorocitaa aia de fabrica la intalnirea cu lichidatorul si bineinteles ca el a intarziat si ne-a tinut la poarta, nu mi-a venit sa cred ca eu care inca sunt angajata nu am avut voie in firma. Am dardait ca un ..., am ajuns pe la 5 acasa, inghetata, nemancata, insetata si plina de nervi.
Dupa ce am plecat, m-a sunat dir de financiar si mi-a zis ca a vorbit cu lichidatorul si o sa ma ajute cu o foaie pentru cnas, dar nu mai cred nimic... e foarte incurcata treaba.
Va fac capul tandari cu explicatia, dar vreau sa va povestesc putin sa intelegeti ceva din mesajul meu.
Firma ne-a platit 90% din salariul pe decembrie, dar nu a platit si impozitul la stat(pentru ca banca a blocat conturile), de aceea nu voi avea cele 12 luni de cas platit la stat pentru a primi indemnizatia. Din pacate nu-mi pot plati nici eu singurica pentru ca exista un cont comun pentru toti angajatii, nu se poate face plata individuala. Din ianuarie a preluat lichidatorul firma si nici el nu ne-a platit nimic pana acum, dar a promis ca la sfarsitul saptamanii viitoare ne va da o parte din bani(nu se stie cat), iar restul prin martie-aprilie cand se va vinde fabrica.
Foaia cu care a promis lichidatorul ca ma va ajuta este pentru cnas, in care se va specifica ca statul va participa la masa credala de unde isi va lua partea de impozit... sper sa fie acceptata la cnas si sa nu raman doar cu cei 200 ron alocatia lui bebe.

Inainte sa merg la fabrica am fost la medicul meu ginecolog pentru CM, am facut 1 ora si 45 de min din colentina pana la pasajul victoria, bara la bara, jos era patinuar, ca astazi sa-l sun si sa-mi spuna ca el nu poate sa-mi dea concediu 2 luni de acum inainte(maxim 14 zile) si ca trebuie sa ma iau si din alta parte deci totul merge inapoi (doar sunt racusor)

Acum am pus fasolica de la tara la inmuiat, vreau sa fac pentru prima data o ciorbica de fasole cu ciolan afumat... sper macar asta sa-mi iasa

Diana, in continuare intru de 10 ori pe zi sa vad ce ti-au mai spus medicii, sa aflu despre Mirciulica si ma rog sa fiti bine

Deea 21+ cu dolofanel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella81it spune:

Am sosit de pe drumuri dar nu am rezolvat nimicluni mergem iar,asta daca nu imi zice doctorul ca trebuie sa stau la pat.
Dupa controlul din seara asta merg sa imi iau si eu uleiul asta de migdale de care vorbit voi.A inceput sa mi se usuce pielea pe burtik si ma mananca rau de tot.
YLARY doar 1.5 kg ai luat pana acum?Eu cred ca sunt campioana la kg,poate reusesc sa pun si eu poze cu burtika
ADDYA felicitari ptr.casuta sa va bucurati de ea.Si noi avem in plan sa incepem casuta la anu,cand dorim sa ne intoarcem in Romania.Sa vedem ce va mai fi pana atunci!


www.flickr.com/photos/22873079@n04/2215811271/" target="_blank">POZE
ELLA mamica de Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Ylari, da..are ecran mare cat un TV LCD in fata unde te uiti tu si cite te insoteste, dr se uite pe ecranul calc separat..

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09 si 22s+
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui blanca000

Ylari, da..are ecran mare cat un TV LCD in fata unde te uiti tu si cite te insoteste, dr se uite pe ecranul calc separat..

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09 si 22s+
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo




Wow, cat de tare, ce bine!!!
Ma bate gandul sa o luam si pe Eva cu noi dar nu stiu daca accepta nenea doctoru asa ca mai bine nu ma risc.

Deea, imi pare tare rau de tuse, te inteleg perfect ca si eu taman ce am scapat de ea, 3 zile m-a terminat, noptile nu mai spun, am varsat de scarba intr-o noapte de la secretiile din gat. Of of, mai mai.
Tare nasol cu situatia de la tine de la sv... Imi pare rau dar nu iti pierde speranta poate se rezolva.
Pup fetele, fug sa imi fac salata.

Daaaa, doar 1,5 kg, nu imi vine sa cred, la Eva m-am ingrasat in total aproape 30 kg. Imi pare rau ca nu stiu cat aveam la varsta asta a sarcinii cu ea... Mi se pare ciudat, eu aveam asa tendinta de ingrasare rapida. Dupa ce am nascut pe Eva am slabit pana la 65 de kg si mai jos nu reuseam deloc. Pana cand am trecut pe raw food, bucatarie vegana fara foc. in 2 saptamani am slabit 10 kg nu exagerez, ma reglasem si cu constipatia, tot. Acum de cand cu bebe mai mananc si carne ca na, ptr el, dar nu ma mai ingras fetelor. Probabil Raw mi-a reglat metabolismul, nu stiu ce sa zic. E periculos insa acum in sarcina ptr mine mai ales ca n-am imunitate la toxoplasma si de aia acum am scos cruditatile, rar ma risc dar le spal grav, de 2-3 ori, castravetele il spal si inainte si dupa ce il curatz.
Eu ulei de migdale mi-am comandat de pe un site mega interesant care vinde produse bio ptr cosmetice si dau si retete acolo cum sa iti prepari creme, masti, strugurel de buze, etc etc. Se numeste e l e m e n t a l (punct)ro

Pup.

YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA

POZE
Mami de Eva scumpa
Si
Lucas Mathias
Trombofilie, Gena MTHFR Mutatia C677T genotip heterozigot si A1298C genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Legat de dormitul lui bebe, nu ne-am decis inca. Noi am luat un aparatament cu 3 camere anul trecut, prin progr. prima casa, cu un credit pe 30 de ani
Nu am reusit sa mobilam toata casa, doar strictul necesar, bucataria, dormitorul si o canapea in sufragerie. Al 2 lea dormitor este denumit si utilizat in continuare la capacitatea lui intreaga ca si depozit de diverse.
Ne-am gandit la varianta de a goli acel dormitor/depozit si sa-l transform in camera mea si a lui bebe, ca tati sa poata dormi si el linistit, ca merge la serviciu, dar a goli acea camera inseamna a arunca tot, pentru ca nu am in alta parte unde sa le golesc decat la ghena si nu prea vreau asta. Asta ar implica si cumpararea unei canapele pentru mine, ca nu cred ca incap in patut la bebe
Iar varianta 2 ar fi sa-l luam pe bebe la noi in camera, iar daca tati nu poate sa doarma, sa se mute el in canapeaua din sufragerie.
Dar cum spunea una dintre burtici(am uitat care), asteptam sa vedem si personalitatea bursucelului si luam decizia in functie de asta.

In privinta vaccinurilor, nu am habar deloc despre subiectul asta, asa ca dezvoltati-l si mai bag si eu ceva la memeaca.

Ieri am aflat ca vom primi patutul nepotelului si vreo 3-4 saci de hainute, multe nepurtate si m-am bucurat tare mult.

Deea 21+ cu dolofanel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Deea dar de ce il excluzi pe tati de la a participa la rutina bebelului? Ok..el nu poate alapta, dar de trezit sa mai linisteasca puiul poate sa faca si el..nu se intampla nimic daca ajuta si el.

Eu varianata asta am exclus-o din start..eu cu puiul si tati separat never..nu impreuna i-am facut? Ori bebe separat in camera lui si trezirea pe rand..ori la camera cu amandoi..

Am la cazuri cand mama s-a " sacrificat" numai ea si parintii au dormit separati pana cand au aparut divergente.



-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09 si 22s+
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirina5 spune:

www.naturaplant.ro/produse/1270/Ulei_de_migdale_dulci_presat_la_rece" target="_blank">http://www.naturaplant.ro/produse/1270/Ulei_de_migdale_dulci_presat_la_rece eu din asta mi-am luat, sper ca e bun, de la farmacia naturista. Vad ca preturile difera de la un oras la altul, asa ca nu stiu sa-ti spun sigur. Pe 10ml, eu am dat 10,50 si ma dau zilnic. Pana acum nu am vazut nici urma de vergeturi, ma dau preventiv. Nu am facut nici varice, nu mi s-au umflat picioarele, nimic. Poate aceste simptome apar mai tarziu, vom vedea, eu sper ca nu. Ceea ce am observat e ca-mi cade parul f mult, inainte de sarcina nu aveam astfel de probleme. Eu am inceput sa iau calciu si beau cam 2 cani de lapte pe zi, iar o data pe zi mananc cereale, asa ca nu cred ca e lipsa de calciu. Aaaa, carceii imi fac probleme noaptea, ceva remedii stiti?

Irina 27+ cu Kinder surprise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirina5 spune:

felicitari addya pt casuta
deea, urata situatie, chiar nu-ti mai poti rezolva cu medicalul? sa-ti dea medicul de familie cat poate si restul medicul ginecolog...s-o mai lungesti putin pana la prenatal.

Fetelor, am o mica problema, am slabit 2 kg intr-o saptamana..si nu inteleg de ce...la inceputul saptamanii aveam 61 si acum am 59...(cu acelasi cantar) La burtica aveam 85 si acum am 83...eu am mancat normal..ce s-a intamplat??

Irina 27+ cu Kinder surprise

Mergi la inceput