AJUTOR !

AJUTOR ! | Autor: Elle_seb

Link direct la acest mesaj

Bebelusul meu s-a nascut luni, l-am pus la san la scurt timp dupa, am facut rani la sfarcuri (suge la 1,5 ore - 2 ore), am sanii plini, ma dor de nu mai pot, cu pompa nu ma mai descurc, ranile de la sfarcuri sunt ingrozitoare si sangereaza!!! Cum sa fac sa treaca cat mai repede??? Cum sa trec cat mai repede peste durerea asta ingrozitoare??? Nu vreau sa intrerup alaptatul, iar copilul este flamand, la san sa-l pun, nici vorba, cand am pus pompa electrica mi-a dat sangele!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns deea772 spune:

Eu demult nu am alaptat,insa uite un subiect de discutie:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40499&ARCHIVE=true&nm=ranile-la-sani

Sa te refaci rapid!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

cand e pauza intre supturi stai cu sanii la aer
date cu garmasten (asta nu trebuie sa fie spalat de pe san cand pui copilul)
sau cu bephanten (asta tr sa il speli inainte sa pui copilul

asa am patit si eu, se dotora faptului ca nu am stiut sa il mufez ca lumea, el era flamand, ma durea, il demufan iar aiure (e tehnica aia cu pus degetul mic la coltul gurii ca sa se desprinda mai usor de sfarc)
eu am folosit mameloane de plastic 2 zile (imi era sa nu ii dau sa suga lapte cu sange)
am folosit pompa electrica de la avent
a fost cam neplacut la inceput dar a mers super dupa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamat spune:

elle
esti din bucuresti, da?

suna la ANNA [asoc. pt nastere nat si alaptare], ei au consultanti in alaptare ICLA si pot veni acasa [contracost] si te pot ajuta 'live'. daca vrei asta.

pana una alta:
-pare ca bebe nu se ataseaza bine la san, de aici rani si sanii prea plini, adica nu suge eficient.
-incearca sa gasesti alte pozitii sa il pui la san
-vezi sa prinda bine mamelonul, dacai ai timp arunca un ochi pe kellymom, au tot felul de filmulete cu cum sa atasezi copilul bine la san
-stai cu sanii la aer cat mai mult timp
-pt rani ii poti cufunda intr-un recipient [lighenus, cana, castron] cu o solutie cu apa si sare. dezinfecteaza si inchid ranile mai repede
-e musai sa gasesti pozitia buna, ranile sangerande nu sunt de la supt prea mult ci de la pozitie defectuoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,
la mine garmastan nu a functionat, m-am vindecat cu glicerina boraxata. insa o spalam de pe sfarcuri inainte de alaptat. fiind vara, stateam cu sanii mai tot timpul la aer, aveam camasa speciala de alaptat, cu fante.
pentru sanii plini si durerosi, daca nu te descurci cu pompa, ti-as recomanda sa-i incalzesti cu jetul de apa calda de la dus, in felul acesta canalele se relaxeaza si te poti mulge manual.
si-acum imi amintesc junghiurile groaznice pe care le simteam cand piticuta mea incepea sa suga...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=123:really-good-drinking&catid=6:video-clips&Itemid=13" target="_blank">aici o pozitie corecta. Sfarcul tau tb sa ii ajunga in cerul gurii, in spate, nu tb sa tina sfarcul numai intre gingii, ca il sfasie. Daca nu a pris bine sfarcul, ii introduci un deget in coltul gurii, scoti sanul si incerci din nou.

II dai lui bebe ssa suga mai des, nu astepti sa planga de foame, pentru ca e mai cooperant si accepta mai usor sa-l pozitionezi.

In nici un caz nu ii mai dai biberon, cel mult il hranesti cu lingurita daca e chiar nevoie de LP. Biberonul agraveaza o pozitie deficitara la san.

Poti sa iei paracetamol pt durere.

Nu te spala pe san mai mult de 1 data pe zi.

Poti sa te ungi si cu lanolina pura, pentru ca e singura care nu trebuie spalata inainte de a-i da sa suga lui bebe. Desi laptele tau e cel mai bun, daca reusesti sa storci un pic cu degetele, ca www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=40:squeezing-nipple-demonstrating-difference-between-poor-latch&catid=6:video-clips&Itemid=13" target="_blank">aici.

Mult succes, o sa vezi greul trece, nu renunta!

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Cat mai mult aer curat, dupa alaptat lasa din laptele tau pe sfarcuri, e cel mai bun. Mai ajuta lanolina pura, apa cu bicarbonat sau ceai negru concentrat, nici care nu trebuie spalat. Nu te spala cu sapun sau alti detergenti ca usuca mai tare.
Daca pompatul manual dupa dus cald nu-ti reuseste, varianta finala...puneti sotul un pic la lucru ca sa detensioneze, ori sa traga ori sa pompeze/ maseze in timp ce pompezi, altfel risti blocaj. Si pune pe bb langa tine sau poza, ti-e mai usor asa.
Barbia sa fie in directia nodulului. De pozitia corecta ti-au scris deja fetele.
Complezez ca mi-am mai adus aminte de ceva. Daca folosesti protectoare in sutien, sa cauti din cele care sa pot spala si refolosi, exista combinatie de bumbac matase, f faine, nu lasa sa tina umezeala pe sfarc si lasa ragadele mai la aer. Cele de unica folosinta sunt mai "plasticoase". Daca poti foloseste sutien sau bustiera tot de bumbac, din acelasi motiv.
Sa fi atenta la detasarea copilului de san, prima oara cu degetul tau mic in coltul gurii lui, ca sa desclesteze falcutele fara sa traga. Si asta previne ragadele.
Sa incepeti mesele cu sanul care doare mai putin, poate ai observat ca atunci cand suge poate sa curga si celalt pentru ca s-a transmis semnalul de masa..are avantajul ca. se detensioneaza sanul si laptele curge mai usor, pana cand mananca la celalalt cel mai dureros sta la aer si cu laptic pe el.
Si nu in ultimul rand incearca sa eviti stresul, el cam blocheaza mai rau canalele.
Mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Multumesc pentru sfaturi fetelor.
Le-am aplicat aproape pe toate, cele mai multe le stiam deja.
Un san e ok acum, insa celalat e crima si pedeapsa, din cauza faptului ca am mameloane ombilicate. La cel cu care am probleme acum, sfarcul este facut praf, este tot o rana, azi noapte, la ultimul alaptat am crezul ca lesin de durere. De azi noapte si pana acum nu am mai alaptat cu el, doar am muls mai tot timpul laptele, si desi am stat ore in sir cu pompa la san, cantitatea totala pe care am scos-o de azi-noapte si pana acum nu a depasit 60 ml. Cred ca rana astupa canalele.... nici nu mai stiu ce sa mai zic.
Pediatra mi-a recomandat cauterizare la chirurgie (ceea ce nu am sa fac, din motive lesne de inteles) sau o solutie de nitrat de argint, insa trebuie sa gasesc o farmacie care sa prepare (cele de pe langa mine nu prepara).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Stiti cumva, solutia aceea de aloe vera de la forever (nu intentionez sa fac vreo reclama) o fi buna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Nu vreau sa starnesc o controversa, ca stiu ca in Romania reticenta la calmante dupa nastere e mare. Insa, eu am vorbit cu doctori (mai multi) si toti au sus ca nu face nici un rau sa iei timp de cateva zIle un calmant mai puternic (eu am luat Tramadol), timp in care alaptezi cat de mult e nevoie, Se stabilieaza si productia de lapte, invata si bebe sa suga (pentru ca tu cand nu lesini de durere esti mai pe faza sa il corectezi Pana invata pozitia corecta).

Cu pompa nu ai scos lapte prea mult nu pentru ca ranile astupa, ci pentru ca in primul rand pompa nu scoata la fel ca bebelusul si apoi pentru ca frica ta de durere iti produce un blocaj mental care impiedica let down-ul si laptele nu iese, chiar daca este acolo.

Bafta multa, nu renunta, inceputul e greu, apoi totul e frumos...

Delia, 16+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Freedelia, nu stiu daca este reticenta numai in Ro sau si aici.
Aici inafara de standardul paracetamol si ceva ceaiuri nu prea am auzit. Mai corect zis, nu la lauze care au nascut spontan si fara complicatii.
Chiar nu afecteaza? Nu se transmite la nou nascut prin lapte? Cum functioneaza la o mama care a nascut cu peridurala si bb are inceput de icter si e si asa somnoros?

Mergi la inceput