Sezatoarea canadiana (218)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Marule, nu-ti face griji, sunt pacifista. Si chiar daca e sa ma deranjeze vreodata ceva, pana apuc sa scriu sigur imi trece.
Am inteles ce spui tu, insa suntem diferiti, ne aflam in perioade diferite ale emigrarii, avem experiente diferite de viata si actionam diferit in circumstante similare.
Eh...nu vroiam sa filosofez pe aici, asa ca va spun doar ca am primit deja o zambiluta in ghiveci de la prietena mea comembra DC si sunt tare incantata. :P Cred ca saptamana viitoare imi instalez si jardinierele.

Zenobia, nu stiu in ce conditii poti obtine viza de studii, dar stiu ca pentru viza de rezident pe Quebec, daca nu cumva ai dosar prioritar (si al vostru nu cred ca ar fi considerat asa...s-ar putea sa ma insel totusi), procesarea s-a prelungit pana pe la 3 ani de la trimiterea primului dosar. Ti-am spus asta ca sa-ti completez putin informatiile pe care le ai si pt a putea lua o decizie in cunostinta de cauza.

Chiar ca la noi sunt acum babele. :)) Cum mai ningea azi... Insa in weekend se mentine prognoza pt 16-18 grade. Ce bine!!!

Apropos de primavara, voi cand tineti Pastele (fetele ortodoxe)? Dupa cel din tara, ortodox, sau dupa cel de aici? (Tinand cont ca liberele se dau dupa cel catolic). Intreb numai asa...ca idee; eu oricum il voi tine dupa calendarul ortodox, pentru ca asa simt sa fac.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

Dragele mele,

Va multumesc mult pentru raspunsuri , ma ajuta foarte foarte mult! Ieri am stat toata ziua pe site-uri facand simulari si cautand doctorate. Cand eram mai-mai sa ma dau batuta, am gasit o universitate care are trei sesiuni de admitere la doctorat, exact pe ce vreau eu sa fac. Yay, asa ca in septembrie depun!

Am facut si simulare la Quebec si, intr-adevar, mi-a iesit ca avem sanse pentru rezidenta permanenta. Dar am doua mari probleme: franceza (desi citesc si inteleg 80%, mi-e foarte greu sa vb pentru ca n-am mai vb de vreo 15 ani de cand am terminat liceul) si cat de mult dureaza. Si cum tot tb sa ma inscriu la doctorat, o sa o apuc pe prima cale. Poate cine stie de unde sarele iepurele si iau bursa, Doamne-ajuta!

Va pup!

PS E cineva in Ottawa? :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

alina
eu tin Pastele ortodox. De cand am venit in Ca nu am reusit sa "intru n rand cu lumea canadiana"

Incerc sa mancam peste de Florii, fac cozonac, sarmalute si iau si un pic de miel, doar pentru mine, ca poporu meu nu prea e amator.

si daca tot am fost o rea referitor la adusul din tara, mama ce as manca niste cas de ala abia facut de mama!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Cum trei ani pentru Quebec Alina? Pai eu in 2003 am avut 11 luni din momentul depunerii dosarului la Quebec si pana am aterizat..... Uf, saracii care asteapta atat.

La inceput pana gasesti toate sursele si resursele e mai greu. Acum nu cred ca este vreun produs pe care sa nu il pot inlocui. Dar la inceput , aveam impresia ca tot ce gasesti aici sunt produsele din Maxi sau IGA Noroc cu DC ca am gasit alte produse. Plus ca eu am mai si locuit si la Quebec unde produse mai specifice noua sunt la niste preturi si rare....

Chiar cand e Pastele ortodox anul asta? Anul trecut parca a picat in acelasi timp. Eu am noroc cu doua zile libere de Pasti. Sper sa fie frumos ca mi se pare destul de devreme pastele catolic.


Ma duc sa ma plimb, sper sa nu mai cad iar peste o manifestatie....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Mihaela, anul asta Pastele ortodox e pe 15 saprilie, la o sapt. dupa cel catolic.

Asa ca o sa fim liberi de Florii.

E mult mai bine cand sunt sincronizate.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Eu le tin pe ambele. Adica fac la chasse de oua pt. copii pt. cel catolic, ca sa aiba si ei ce sa povesteasca cu copii si apoi il tinem si pe-al nostru. Fac oua rosii si cozonac sau sarmale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu80 spune:

Zenobia, vezi ca au schimbat putin conditiile pe Quebec. Acum se cer obligatoriu teste de franceza si engleza la depunerea primului dosar. Se spera sa se micsoreze timpii de procesare care au crescut ca Fat frumos. Bine, voi probabil veti depune unde sunteti si e posibil sa fie alta situatie. Pe partea federala e un pic mai complicat, pentru ca trebuie sa te incadrezi intr-o lista de meserii, care lista e tare scurta...dar verificati, cine stie.

Da Mikiion, s-a ajuns la 3 ani(cel putin). Noi am depus in octombrie 2010 si nici pana acum nu am fost chemati la interviu..doar ne-au anuntat luna trecuta ca suntem pe lista pentru interviuri, interviuri care inca nu s-au stabilit. Iar de cand se obtine CSQ-ul, mai dureaza inca vreun an...eu am si inceput sa uit ca am trimis dosarul. Daca stiam ca dureaza atat, nu stiu daca ne bagam in treaba asta, dar banii dati, ganduri de viitor peste ocean.

Alina, vroiam sa-ti scriu pe celalalt forum, ca-mi plac mult de tot creatiile tale. Iti doresc ca pasiunea sa devina job full time.


O primavara frumoasa fetelor, numai cu zambete si ganduri frumoase.

Raluca mami de Riana(2 iulie 2006) si Erica(3 septembrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

zenobia, nu astepta pina in septembrie, poti aplica oricind, e insa iti vor considera dosarul la vremea lui... eu as aplica chiar si acum, si mai ales la universitati mai necunoscute... pt viza merita...

miki, eu am intrat in canada cu viza de student la doctorat si am aplicat pt residenta cind am facut anii necesari sa arat experienta de munca in domeniu pe care l-am ales sa muncesc in canada... din romania nu aveam decit vreo 9 luni de munca si asa ca a trebuit sa astept pt ca numai timpul pe care il petreci in cercetare se pune ca si experienta, teaching assistanshipul nu se pune... asa ca nu e regula ca tb sa asteptoi un nr de ani, daca faci cercetare multa pot aplica dupa 1 an doi...

in ce priveste tution fees, asa o fi in quebec dar in ontario nu e, si nici in bc unde am mers eu la doctorat... am platit la fel ca si canadienii... la undergraduate e mult mai scump dar la master si doctorat nu e...

zenobia, nu ne-ai zis ce vrei sa studiezi, poate te putem ajuta cu ceva... de ex simon fraser univ unde am fost eu are 3 trimestre si accepta in 3 transe: ianuarie, mai si septembrie...cele mai multe accepta numai in septembrie dar nu chiar stricta regula...

fug sa culc odraslele dar revin... pup pe toata lumea care mai scrie si care isi aminteste de mine, sorry ca nu am fost prea activa...
lorelai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

OOo...Maruleeee, cas proaspat!! Daaaa!! Aici nu avem de unde sa luam?

Si eu voi face tot asa: de florii peste si felicitari pt florile cunoscute (poate reusesc sa ajung si la biserica cu ocazia asta), iar Pastele, pe 15, cu oua rosii, cozonac, sarmalute si drob (din pate de ficat, ceapa verde muuulta si marar mult! ).

Da, Mihaela, asa am auzit, ca termenele s-au lungit foarte mult. Noi am fost extrem, dar extrem de norocosi prinzand ultimul tren (de fapt cum spune sotul meu, ne-am agatat de ultimul tampon de tren! ). Noi am depus dosarul pe 1 iunie 2010 si pe 14 iunie 2011 (parca asta a fost data) am avut vizele. Imediat dupa noi (uite cum e si Ralu) termenele au sarit in aer.

Cat depre gasit produse...asa este, la inceput nu stii nici macar sa intrebi; ti se pare ca nu are cum sa existe una si alta. Pe parcurs se mai lumineaza drumul, insa dureaza ceva. :)

Ralu, multumesc! Ma bucur ca-ti plac torturile mele. Le fac cu mare drag si probabil ca asta se vede (cred ca asta am scris si pe celalalt forum, dar este ceea ce cred ). Sper sa devina un full time job, insa mai e cale lunga pana acolo.

Seara buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

Da, da, depun pentru sesiunea din septembrie, nu in septembrie. Cum ajung in tara in iunie, ma ocup de acte (transcripturi etc) si trimit. Eu m-am uitat la University of Ottawa, PhD in TESOL (Teaching English for Speakers of Other Languages), pentru ca asta am tot facut aproape 8 ani, iar Masterul il am pe traduceri. Din cate vad, la sfarsitul celui de-al doilea an de doctorat poti sa depui pentru rezidenta permanenta, ceea ce mi se pare foarte ok, mai ales daca pot sa mai si lucrez in timpul asta.

Mergi la inceput