Mamici, tatici, cu copii mai mari-ceva sfaturi?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Si eu cred ca e indragostita.

Voi ati vorbit despre asta, Viv?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

oh, da, am vorbit!

Ii place de vreo 2 baieti, da' sunt luati.
Nu discuta cu ei in particular.
Are in clasa 3 perechi care se saruta in pauza, in vazul tuturor. Imi spune ca o deranjeaza ca se expun in public si ca o enerveaza zgomotul de tucaiala pe care-l scot, insa-i invidiaza.
Si-a cerut iertare in avans ca atunci cand o sa se sarute prima oara cu un baiat nu o sa-mi spuna si eu nu trebuie sa ma supar ca o sa fie secretul ei.

Ea nu are prietene fetite decat la scoala - nu discuta cu ele in afara scolii si nici macar la telefon.
In particular, prietenii ei de suflet sunt 3 baieti. Cu astia face schimb de mesaje si impresii.

Are abonament la telefon cu 200 SMS incluse - am zis io, ca i-or ajunge!
SMS-urile alea le-a avut (ca am vazut pe factura) cu un baiat cunoscut de revelion. E baiatul unor prieteni. E confidentul ei.

Cand invata ii iau telefonul si ea ma pune sa-i dau cuvantul ca nu-i citesc mesajele.
Si nu, nu i le citesc si nici nu am sa i le citesc.


Uf, si daca e indragostita cum o fac sa si invete?
Cred ca e mai mult indragostita, asa de dragoste, nu de cineva in particular.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Daca vrei sa stii ce se intampla citeste cateva.Ramane doar secretul tau.Esti mama si macar sa rezolvi problema cu scoala.Si eu fac cam ce vrea Eva dar asta nu presupune ca nu cobor militaria.Stiu e diferenta mare dar principiul ramane acelasi.Trebuie sa o ajuti, de bine de rau,tu ai fost ca ea.Faptul ca vrei sa stie ce important este sa faca o scoala.Nu o tradezi doar o sa stii cum sa gestionezi situatia.E indragostita de baiatul ala cunoscut de revelion numai ca ea nu stie asta.
Eu asa as proceda...nu trebuie sa-mi ascunda nimic....as folosi ce aflu doar pentru a-mi stabili conduita de urmat ca sa fie toate bine.

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabela spune:

Sa-ti spun eu cum din 900 de SMS-uri, ajunge la sfarsitul lunii cu cateva? Cum se trezeste vorbeste cu amicul ei, cel mai bun prieten de suflet, cel putin asa sustine ea, ca sunt doar amici foarte buni, ca lui ii poate povesti orice, la fel cum el ii poveste orice. La scoala sunt impreuna, mai ales daca se intampla ca fi-mea sa nu se simta bine , el o insoteste la cabinetul medical.

In timpul liber, sunt tot impreuna, dar amandoi sustin ca sunt doar amici, ca nici unul nu-l place pe celalalt ca si prieten.

La noi, a exitat primul prieten, inca de vara trecuta, la fel ca si primul sarut.


Viviana, ma gandesc, ca e posibil , ca fiica ta sa fie indragostita de unul din cei 3 prieteni de suflet.

Oricum, grea perioada, mai ales inainte de examen.
Eu incerc sa-i spun ca daca nu munceste si nu invata acum, i se diminueaza sansele de a intra la unul din colegiile pe care si le doreste ea. Ea este in clasa a VII-a.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda2009 spune:

Si eu as zice ca e dragoste si dor! Cam la aceeasi varsta am trait si eu prima iubire, cu scrisori pe foi rupte din caietul de romana si inimioare desenate cu pixul rosu...E frumos!

N-am sfaturi sa-ti dau, voiam doar sa adaug ca vine primavara si odata cu ea fluturii vor zbura si mai si.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Vivi, avem si noi una bucata intr-a 8-a, de 14 ani. E zuza rau, exact asa cum zici. Ceva mai norocosi, pentru ca apreciez ca furtuna a atins apogeul anul trecut, cum va mai povesteam pe aici. De fapt asa a fost si la Ioana, tot in clasa a 7-a au apucat-o ofurile.
De fapt scoala...ca asta e baiul tau (nostru)...e vorba de o medie generala mare si doua note la examenul ala din vara (romana si mate). Media a scaldat-o anul trecut, mai ales pe primul semestru, dar pe tot anul tot i-a iesit cam 9,20. Dupa interventia noastra in forta. Acum, tinem de medie, face meditatii la mate, iar la romana e Tora tartor, se pricepe, ii da de lucru si vad ca stie.
Nu se rupe cu invatatul, a invatat (de la mine, de la soru-sa) cum sa impuste note mari, sa profite de conjuncturi. Nici nu-i greu...au fost zile in care a fost singura care si-a facut tema...si a luat un 10 pe chestia asta. I-a placut ca a fost usor, vad ca repeta. Deci media-i rezolvata, cat de cat. ne straduim sa stam de capul ei.
Cu celelalte in afara de scoala, e lupta surda. Cumva, trebuie sa o ducem la bun sfarsit. Referitor la telefon, exista restrictii. O factura umflata atrage confiscarea aparatului. S-a intamplat de cateva ori...asa ca acum foarte rar depaseste. In schimb, vine la noi cand nu mai are minute/sms-uri, iar noi, care nu consumam sutele de minute/sms, ii dam telefoanele noastre. Si ei si Ioanei. Cu control, ca atunci cand n-am fost atent, mi-au umflat mie factura. Eu sunt obisnuit de cativa ani cu sutele de sms, Ioana are 800 gratis si cand are cate-un flacau, nu-i ajung. Asa-i si la Tea.
Cand e, cand nu e indragostita. Ieri m-a intrebat cum a fost cand m-am sarutat eu prima oara. M-a umflat rasul, de unde sa mai stiu eu? Ca are un prieten care n-o pupa si ea nu vrea sa faca primul pas. I-am zis sa-l faca, daca-i ala bleg, ca nu se intampla nimic. Se mai gandeste...
Ar fi si obraznica (cu ma-sa, nu cu mine...) dar e frica c-o ia peste bot. Asa ca are doar mici scapari...nu le bagam prea mult in seama. Doar cand se aduna.
In general, amandoua sunt mult diferite fata de generatia mea "innapoiata": superficiale, visatoare, fara ambitii, orizonturi, fara pretentii, imature. Da' pana la urma, or trai si ele cumva...

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:

Nu exista in Ro abonamente cu nr limitat de sms sau minute pe luna ? asa ceva le-ar tb copiilor vostri, ar invata sa-si gestioneze nevoile in functie de posibilitati.

Rufus mi se pare tare trist cum gindesti despre fetele tale si cu o asemenea atitudine din partea parintelui nu cred ca o sa se schimbe prea curind ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Viviana,Andrei are o cartela reincarcabila,pe care eu i-am cumparat-o insa el si-o incarca din banii de buzunar!

Deci cum si-o manageriaza,asa o are!

AgnesLuca,cum gindeste Rufus despre fetele lui?

editez sa spun ca dupa multe,multe reflectzii,nervi,aproape depresii...am ajuns si eu la concluzia ca si copii nostri isi vor gasi cindva drumul lor!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

In general, amandoua sunt mult diferite fata de generatia mea "innapoiata": superficiale, visatoare, fara ambitii, orizonturi, fara pretentii, imature. Da' pana la urma, or trai si ele cumva...




pai presupun ca asa cum a sris mai sus.
Orice om are orizont, ambitie samd, trebuie numai sa vrei sa le vezi, sa fii suficient de deschis pentru asta; chiar daca, parinte fiind, de multe ori ti-e greu sa-ti inchipui ca ceva diferit de binele tau poate fi chiar bine.
Iar concluzia ta si cea a lui rufus mi se par diferite in esenta lor.
Tu crezi ca el isi va gasi drumul lui in timp ce el zice ca no, or trai si ele cumva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Am intzeles, Agnes!

Nu ca-i iau eu apararea lui Rufus,dar sunt sigura ca si el a intentzionat sa sublinieze aceasi concluzie ca si mine,deosebirea dintre mine,mama de adolescent de 16 ani si tine(n-o spun cu rautate sper s aintzelegi asta)mama de bebe de 2 ani
este ca uneori ,in stari tensionate ajungi sa formulezi asa ca Rufus!

Insa partea aia adinca,profunda,matura de parinte,stie ca va fi bine,ca bazele sunt acolo si n-au cum s adispara !

Dana


www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput