HAI ADRIANA - Delfinasi de iulie-august 2010 (45)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Neata!

Rubia, putere mami, putere!

Ooana, in principiu sunt de acord cu tine, de fapt si eu tot pasnic as proceda.
Dar extrapoland, din cauza atitudinii pacifiste (ale parintilor) au toate educatoresele atitudinea care o au.. Eu cand am fost la cresa, in urma cu 2 saptamani, deci cam pe la jum' lunii ianuarie, ca sa intreb ce acte imi trebuiesc pt inscriere, dau de o tanti in halat (presupun ca asistenta) care a zis ca nu-mi spune, ca oricum nu mi-l primeste, ca sunt ocupati (inscrierile se fac legal in luna mai, eu asa stiu), eu totusi insist, ce anume tb pt inscriere, ea imi spune intr-o greata absolut gretoasa din nou: Doamna, pt ce sa va spun daca oricum nu-l primim? Incercati la alta unitate' si imi inchide usa in nas . Eu ma scurcircuitez cand vad atata lipsa de bun simt. Nu au niciun fel de respect pt oameni, se comporta de parca ar fi pe tarlaua lor din batatura, ca si cum ele fac favoruri, ele, zanele dintr-un basm sinistru, nu angajate si platite din banii oamenilor pe care ar trebui sa-i deserveasca. Ar trebui sa se comporte la fel cu toti oamenii, atata timp cat e o insitutie de stat totul ar trebui sa fie transparent si respectata toata lumea, ca are 4, 14 clase, tot una.
Nu are legatura cu ce s-a discutat mai devreme, dar deja incep sa ma enervez cand ma gandesc la tot ce inseamna viata de prescolar, de la 'hai sa facem atentii mici educatoarei' la multe multe alte ciubucuri inventate pt preamaritele cadre care isi fac mila sa petreaca timpul cu plozii mici urlatori si muciosi



Sa-l ajutam pe Vlad!!
Suc de NONI - Pt. Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurika1982 spune:

Asaa..si fi-miu a mai facut o minune ieri.eram la bucatarie cu vasele cand aud apa galgaind si el: APAAA, APAA.era sus pe pervaz cu sticla de apa in mana si o turna pe jos (avem prins un ficus in sticla respectiva).nu mai zic ca daramase si un cactus.era plin de pamant pe canapea apa peste tot si el era f incantat.l-am pus la colt si el plangea numai cand il certam, cum taceam , gata plansu..erau 2 kile d eapa sub canapea, canapeaua plina de pamant si el foarte multumit si inccantat.am zis ca-mi iau bilet DUS la Socola..

Laura de Cristian Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochidut spune:

Rubia, imi pare tare rau...E bine ca botezi acum, ca iti mai iei gandurile....mai lasa sa treaca timpul si vezi dupa aia ce faci....acum nu e momentul sa iei hotarari.
Iar cu botezul, e un lucru tare bun in fata Domnului....e oarecum o superstitie dar o sa iti zic totusi: nasii mei cand ne-au cununat mi-au zis ca de fiecare data cand au cununat sau botezat, dupa li s-a intamplat ceva bun/le-a mers bine. Mi-am adus aminte de ce mi-au zis ei dupa ce am cununat si eu prima oara. De atunci am constatat ca si noua ni s-a intamplat de fiecare data ceva bun dupa un botez/cununie.... Si din acelasi ciclu....e adevarat de superstitii..... fina mea se chinuia sa ramana gravida de ceva vreme si era suparata ca nu reusea. Anul asta a cununat si i-am zis si ei povestea de mai sus...am incurajat-o ca poate se va intampla si la ea ceva bun. Dupa 2 luni a ramas gravida. Asa iti doresc si tie din toata inima

Paula nici sa nu te aud cu MI!!!!!!!!! Il lasi pe Cosmin acasa si tot vii...te ia Oana in portbagaj
Eu nu sunt prea bronzata, putin....ca am stat cu machiaje pe fata. oricum m-a prins putin si vad ca iar ma depigmentez. Am observat ca am de 1 an problema asta, mi s-a spus ca de la anticonceptionale s-ar produce niste dereglari hormonale care dau aceste depigmentari. oricum e f enervant
In schimb paul a fost rosu ca racul, iar acum i se aseaza bronzul f frumos. mor de ciuda
Cu shoppingul, nu e mare afacere, cel putin asa mi s-a parut mie...erau reduceri, dar preturile rameanu totusi marisoare...adica cam asa ca la noi. Nici pe departe comparabil cu reducerile si marfa multa pe care am gasit-o in Spania sau Germania, unde sincer mi s-a parut ca e paradisul cumparaturilor in perioada reducerilor. Am facut totusi ceva cumparaturi de la un outlet care l-am gasit pe strada (la magazinele de pe strada ai sanse sa gasesti preturi mai mici). Paul ma bazaia de 1 an ca vrea ceas si in sfarsit si-a luat, deci misune indeplinita. Mi-am luat si eu 2 perechi de sandale de care m-am indragostit de la Nine West si care le-am gasit printr-o intamplare la un pret chiar bun. Si bineinteles i-am luat Larisei, reduse sau nereduse......ca de.... o fata are mama
in magazinele de mare fita, gen Versace, dior, armani.....etc etc ....ca erau fara numar, fara numar...... nu am pus piciorul....ca nu era de noi. in schimb "imbroboditele" ieseau cu cate 5 plase din ele

Dubai mall (unde am fost de cele mai multe ori pentru ca era langa celebrele fantani- de care m-am indragostit!!!) are 1.400 de magazine. credeti-ma ca jumate de an, nici daca nu mai am nici chiloti pe mine, eu nu ma mai duc la mall

Ooana, merita sa mergi totusi o saptamana dar sa fie si vreme de plaja. Noi am prins doar ultima zi. Apa si plaja mi s-au parut absolut superbe!!!!!!! Si au si multe parcuri de distractii foarte frumoase, cel de la Atlantis cu adevarat deosebit, poti face si baie cu delfinii.... si f tare mi s-a parut topoganul care trece printr-un bazin cu rechini, de mare efect, desi cred ca as fi murit de frica. Topoganul e ca un tub inchis, din sticla si tu in cadere treci si printr-un bazin in care sunt rechinii

Tu intrebai de goji? Eu ii dau Larisei, asa deshidratate si e inebunita dupa ele, daca ii cade una pe jos sa vezi cum tine minte si se duce sa o caute

de Larisa Ioana 24.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Tratamentul asta de la gine imi da niste reactii de-mi iau campii, niste greturi si dureri de stomac de bolesc toata noaptea.



Sa-l ajutam pe Vlad!!
Suc de NONI - Pt. Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochidut spune:

Eladeea, sanatate....e clar ca trebuie sa va vada pediatrul....daca tot nu scade febra incearca tot ce ti-au zis fetele cu impachetari, sosste... si daca nu jumatate de supozitor de novocalmin. intr-adevar cum zicea si pufescu, mai rar cu nurofenul ca face rau tare la stomac. in ultimele dati cand a fost larisa bolnava, toti pediatrii la care am nimerit mi-au atras atentia cu nurofenul....si daca trebuie sa ii dau doar dupa mancare...altfel doar panadol

Puiutz ce frig e la voi..... . Nu aveti un radiator ceva...ca ma gandesc sa nu cumva sa va ia raceala

Larisei i-a iesit in sfarsit maseaua. sa vedem acum daca urmeaza celelalte...ca mai avem 3.

A fost tare dulce cand am venit, ea nu ne sare in brate si nu ne pupa. In schimb tipa de bucurie si alearga in cerc prin toata casa. Dupa asta s-a asezat deodata cuminte pe canapea si ne privea si 5 minte in continuu a zis:mama, tati, mama, tati....si tot asa. M-am asezat langa ea si a intins mana sa ma mangaie si imi zambea asa timid si ma alinta, pe alt ton: maaa-ma, maaa-ma. Apoi i-am zis ca i-am adus cadouri si a inteles, a venit foarte curioasa cu mine la geanta. I-am dat niste jucarii care au preocupat ceva vreme dar a fost curioasa si la haine, si le lua si le punea pe cap, a fost mortala. Si i-am luat si o gecuta, am imbracat-o cu ea si s-a dus la oglinda sa se vada, cu un zambet din ala oaches.
Mai tarziu, cand imi puneam hainele in dulap, a venit si s-a lipit de piciorul meu, si-a pus capul asa alintandu-se , ma mangaia .....

Apropo de pupic, ieri mi-a fost rau de ziceam ca mor. Am lasat-o la desene si i-am zis ca mami se duce la baie. la un moment dat a venit langa mine, eu statea langa wc terminata, s-a uitat la mine, s-a apropiat asa tare de nasul meu cu ochii aia mari si albastrii si a inceput sa imi zica nu stiu ce......asa pe un ton preocupat ..dar nas in nas cu mine...apoi m-a mangaiat pe frunte si pe spate. Eu i-am zis ca imi e asa rau si acum mi-ar prinde bine un pupic de la ea, poate ma fac bine. si m-a pupat!!!!! asa dulce si afectuoasa, si apoi s-a uitat sa vada daca imi e bine, daca ma ridic. Dupa i-am zis sa se duca la desene, ca mami se face bine, dar nu a plecat. Eu am dat sa mai vomit din nou, la care ea m-a luat in brate si mi-a mai dat un pupic, uitandu-se f atent daca "a avut efect" si "m-a facut bine". Am luat-o de mana si m-am ridicat, am mers cu ea in sufragerie si i-am zis ca m-a ajutat tare mult, si ea tot vb in continuuu, nu stiu ce in legea ei....Doamne, a fost asa simpatica. i-am zis ca oricum o sa vina tati acasa sa aiba grija de noi si mi-a adus telefonul sa il sun


de Larisa Ioana 24.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

Of Rubia,suntem alaturi de tine

Pufescu am uitat sa scriu de cereale,seara la culcare au fiecare 6 masuri de cereale(orez,porumb,tapioca,quinoia)de la organix si dim daca nu le pun germeni in fructe le pun cereale putin.



Denisa-cea mai fericita mamica din lume cu 2 comori:
Carla Maria si Mateo Cristian- 06 iulie 2010


Sa-l ajutam pe Vladut

produse la bazar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

Fete care stiti ce s-a intamplat cu Carmen Albu? ca nu a dat nici un semn de luni de zile,i-am dat si PM,nimic.



Denisa-cea mai fericita mamica din lume cu 2 comori:
Carla Maria si Mateo Cristian- 06 iulie 2010


Sa-l ajutam pe Vladut

produse la bazar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Carmen nu a mai dat niciun semn de la ziua Letitiei, i-am lasat si eu PM prin care ii ceream o adr. de mail ca sa-i trimit montajul dar nu mi-a raspuns.

bumblebee,

adriana, ce bine ca ne scrii zilnic, macar stim in ce "stadiu" esti

histamina, aoleo, riscanta treaba cu aragazul. Nu aveti cum sa intrerupeti alimentarea la aragaz?

Ma iertati ca ma tot laud, dar mi-au iesit niste hamburgheri de post de invidiat. Nu stiu cum or fi la gust (eu zic ca buni, am pus pasta de soia, cartofi fierti, ceapa, morcov, marar, usturoi, boia, oregano, cimbru, suc de rosii, ulei, fulgi de ovaz, pesmet, faina de grau), dar arata tare bine.

Socata a iesit amara, nu stiu de ce (oi fi pus prea multe flori?).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matusa77 spune:

Alina , inscreiere la cresa/gradinita nu o face nici educatoarea si nici asistenta, trebuie sa vorbesti cu directorul unitatii(sigur ai nevoie de cerere tip de la ei, ca analize si vaccinarile se duc cand incepe programul copilul), cat despre atitudine asitentei. Cred ca asta este dezavantjul unui oras mare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

Pufescu exact asta este si problema mea,cu mancatul picilor la gradi. Daca nu reusesc cu schimbarea meniului,ii voi tine pana la 12.30 si apoi ii iau acasa sa pape aici si sa doarma. Alta solutie nu am.

Nicole cum ai zis?eu nu gasesc pe mail-ul tau cu legea,in fine. Ideea e ca pot scrie pe ceva adeverinta ca picii nu pot manca anumite alimente din motive medicale,nu?tu cum ai procedat cu piciu tau la cresa?
ai mei au DA,am eliminat deja multe lucruri din alimentatia omnivora,dar petele au ramas,nici o estompare,nimic. Inca suntem pe LP ca nu am reusit sa facem trecerea integral la lapte vegetal,in rest totul e vegetal. Nu stiu,vedem dupa eliminarea cazeinei. La mine e acelasi lucru,inca nu am observat ameliorari prea mari,ce e drept peste am mai mancat si ceva smantana intr-o supa,poate de acolo.offff

dar inca o intrebare,la gradi de stat sau si privat, cum poti sa verifici daca chiar se respecta la un moment dat treaba asta cu masa,adica daca mananca daca nu,daca nu le da si altceva din meniurile cu carne etc.. numai sa zica ca au mancat etc....



Denisa-cea mai fericita mamica din lume cu 2 comori:
Carla Maria si Mateo Cristian- 06 iulie 2010


Sa-l ajutam pe Vladut

produse la bazar

Mergi la inceput