Donatie 2% din impozitul pe venit (declaratia 230)

Donatie 2% din impozitul pe venit (declaratia 230) | Autor: monis5

Link direct la acest mesaj

Buna gasit

Vreau sa rog colegii de munca si alti cunoscuti sa doneze si anul acesta cei 2% din impozitul pe venitul din anul anterior catre cazuri umanitare.
Va rog mult de tot sa-mi comunicati ce cazuri stiti ca pot colecta sume provenite din declaratia 230, ca sa pot sa le sugerez colegilor mei catre cine ar putea directiona acesti bani.

Multumesc




Monis, mama de Piticutz Santiago (02.11.2009)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

Buna,Monica,in primul rand eu personal iti multumesc ca vrei sa ajuti!
Cred ca stii ca eu am un baietel cu autism,am infiintat o asociatie umanitara in ideea de a putea strange bani pt el si nu numai!
Avem multe cazuri aici la umanitare care au nevoie mare de bani,luna de luna,asa ca in functie de suma stransa putem sa redirectionam si catre alte cazuri,in functie si de ce doresti tu!

MIHAELA DE ANDREEA(03.04.1997) SI MIHAITA(25.09.2003)
Blogul lui Mihaita
Vreau Sa Nu Mai Fiu DIFERIT
A&M


Viata...






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Mihaela, multumesc pentru raspuns.

Astept formularul precompletat de la tine cu datele asociatiei, pe cel de la mama lui Bibi si de la mama Raisei (de aceste cazuri stiu eu pana in prezent) si o sa le trimit colegilor mei. Fiecare va alege daca vrea sa depuna declaratia 230, daca da, catre care din cazurile prezentate de mine sau catre alte asociatii din tara. Eu pot sa fac doar sugestii, alegerea va fi a fiecarui angajat, asa ca nu am idee unde se vor duce banii.
Dar sper sa se adune pic cu pic si de la noi cate ceva. Cat despre cum distribuiti ce se aduna in contul asociatiei, sunt convinsa ca voi stiti mai bine care sunt nevoile si prioritatile fiecarui caz in parte, asa ca procedati cum credeti.

Astept si alte raspunsuri aici la subiect pana la sfarsitul saptamanii.

Va multumesc




Monis, mama de Piticutz Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katteryna spune:

Monis, multumim!

Vroiam sa va spun ca s-a modificat formularul acela de 2% ca urmare a modificarii Codului Fiscal si ca trebuie completat de mana integral. Deci si denumirea entitatii nonprofit si contul bancar al acesteia. Eu am postat pe blog modificarile esentiale.

Numai bine!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

Katy,si eu am aflat de abia ieri ca s-a modificat formularul 230!macar bine ca am aflat la timp!

MIHAELA DE ANDREEA(03.04.1997) SI MIHAITA(25.09.2003)
Blogul lui Mihaita
Vreau Sa Nu Mai Fiu DIFERIT
A&M


Viata...






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui katteryna

Monis, multumim!

Vroiam sa va spun ca s-a modificat formularul acela de 2% ca urmare a modificarii Codului Fiscal si ca trebuie completat de mana integral. Deci si denumirea entitatii nonprofit si contul bancar al acesteia. Eu am postat pe blog modificarile esentiale.

Numai bine!



RAISA MARIA
BLOGUL NOSTRU
POFTITI IN BAZAR

Ajutati-ne sa strangem povesti
www.copiisuflete.ro/" target="_blank">Copii Suflete Sperante


Cati, eu am depus deja formularul de 2% pentru Raisa. am folosit formularul descarcat de pe blogul Raisei, acum vreo doua saptamani si cei de la administratia financiara sector 1 mi l-au primit asa (completat de mana cu datele mele si tehnoredactata cu datele organizatiei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katteryna spune:

Ioanna formularul l-au modificat abia pe 30 ianuarie, acum nu stiu daca mai accepta formulare in format vechi.
In legatura cu redactarea lui, am studiat legislatia ieri si am gasit in Ordinul nr. 52 privind aprobarea modelului si continutului unor formulare din Codul Fiscal emis de A.N.A.F unde se precizeaza:"se poate utiliza si echipament informatic pentru editare si completare" (Anexa 4, lit.f, pct. 4)http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/legislatie/OPANAF_52_2012.pdf
Iar pe site-ul ANAF folosesc expresia "se completeaza de mana" in dreptul explicatiilor suplimentare la formularul 230. http://www.anaf.ro/public/wps/portal/ANAF/AsistentaContribuabili/formulare#230

La administratia fiscala din orasul meu nu primesc formulare daca nu sunt completate integral de mana si se folosesc de explicatiile suplimentare de pe site-ul lor, care insa nu tin loc de lege. Asta mi-a relatat o cunostinta. Sper ca asta sa fie un caz particular...desi ma indoiesc. Eu maine ma voi duce personal administratia fiscala sa depun cateva formulare si trebuie sa ma inarmez Ordinul lor 52 si cu nervi de otel.

Numai bine!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

kateryna, merci pt info...si noi strangem formulare pt copiii cu autism din Ialomita, Asociatia "Ajutati-ne sa intelegem lumea" Slobozia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Nu am mai apucat sa intru pe subiect, dar intre timp mi-am tot anuntat colegii sa depuna 230. Le-am dat link la asociatia de care mi-a scris Mihaela770, la cazul Raisei, la sos satele copiilor si i-am directionat pe internetul mare sa gaseasca si alte cazuri.
Sper sa se adune cat mai multi bani si sa fie de ajutor

pentru cine mai are nevoie, formularul poate fi descarcat de aici:

http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/formulare/dec_230_2012.pdf





Monis, mama de Piticutz Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Am depus zilele trecute pentru Mihai si era cel dat de Mihaela 770 (deci precompletat de computer) si nu au comentat nimic... Sper sa nu fie probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myky791 spune:

buna. eu nu am imprimanta sa scot formularul, il pot gasi la administratia financiara si il completez acolo?

Mergi la inceput