Strengari de Martie - Aprilie 2012 -26 Hai Carina!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui happylica

strumfy, pe strumfita cum o cheama?

AMR < 6 saptamani

varsta bebelusei Alexia


in listuta de pe prima pagina are si numele strumfitei

Monica, fericita 32+ cu Cezar-Andrei

AMR: 8 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

frumos si numele strumfitei, dar si al motatei.
apropo de nume. voi ati tinut cont de numele nasilor? noi nu



AMR < 6 saptamani

varsta bebelusei Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Happy noi nu am luat in calcul preferintele nasilor pt ca inca nu stim sigur cine vor fi . Avem 2 perechi la care ne-am gandit, una din Ro si una de aici. Noi speram sa vina cei din Ro, daca nu ajung ei il vor boteza cei de aici.

Monica, fericita 32+ cu Cezar-Andrei

AMR: 8 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Happy, no way. Personal mi se pare o enormitate. Cum sa dau numele puradelului dupa numele sau cum vrea nasul/nasa??? Uite asa ajungi sa te injure copchilul.. Pe prietenul meu cel mai bun il cheama Gheorghita.. Iti imaginezi cam ce crede despre ai lui...

cu Gaza, DPN 30 Martie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Citat:
citat din mesajul lui happylica

frumos si numele strumfitei, dar si al motatei.
apropo de nume. voi ati tinut cont de numele nasilor? noi nu



AMR < 6 saptamani

varsta bebelusei Alexia


Uite aici e problema la noi. Nasei nu i-a placut Camelia... si am incercat sa il inlocuim, sa ii facem pe plac. Dar oricat ne-am chinuit cautatnd alt nume nu am gasit altul care sa ne placa mai mult.
Ei si dak n-am somn sa va mai plictisesc cu cate ceva.
La prima sarcina a fost relativ usor cu numele..stiam ca vreau Maria si celalalt nume sa-l aleaga sotul. Dar apoi ne-am dat seama ca nu avem cum sa o alintam pe Andra...ca e un nume scurt... si nu poti sa-l faci mai scurt decat este. De fapt asta am crezut noi... ca fata a reusit... pe ea o cheama ANI si nu Andra. Raspunde la Andra dar spune ca o cheama Ani...si tre sa explic la lume ca asa ii place ei...ca de lumea se mira ce nume am mai gasit si eu pt copil.
Acum la a doua sarcina am crezut ca va fi baiat... si ca nu vom avea asa mare bataie de cap cu numele... dar uite ca am avut... ca nu am gasit un nume ceva mai scurt care sa ne placa... in schimb ne place cum suna Cami... si asa ii vom spune... daca n-o sa avem surprize.
Si daca am zis surprize...sa va asteptati cand vor inceapa sa mearga sa gaseasca diverse lucruri de care voi nici nu stiati, si multe alte surprize...
Gata cu povestile ca va plictisesc prea mult si nu va mai vad pe forum dupa aia

Mami fericita de strumfita si 35+ cu Motzata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Strumfy felicitari pt nume, e tare frumos
Magda ce am auzit eu despre Dr Spock este ca e (a fost, nu stiu daca mai e ..) renumit insa si faptul ca i s-a sinucis copilul in adolescenta (cam nasol pt un psiholog de copii). Prosopelul la spate ajuta pe bebe si sa stea intr-o anumita pozitie, sa nu amorteasca. Eu il mutam pe David des de pe o parte pe alta din considerentul asta si in timp ce sugea ii faceam si un soi de masaj usurel pe ce carnita apucam . Sa te faci bine repede, incearca si cu naturiste.
JD iti doresc sa se rezolve repede problemele de care spui si sa uiti de ele si mai repede
Dara sa stii ca ma gandesc serios la schimbat maternitatea in primul rand din cauza faptului ca nu-mi dau copilul. Eu chiar n-am stiut asta la inceput. De dr imi place, dar nu suficient cat sa ma tina departe de copil. Ciudat e ca am primit recomandari pt Elias de la 2 cunostinte si nici una n-a pomenit nimic de lucrul asta (si cred ca nu le-a deranjat). O sa sun si la Isis maine sa ma lamuresc putin, daca nu, dupa ce verific si situatia cu rezerve platite la Elias si am o discutie si cu dr o sa caut si pe aici, bineinteles.
Dana merci de lamuriri, asa cum am zis sun si eu maine si vedem cum procedam . Felicitari pt nume. Voi n-aveti senzatia ca nu voi ati ales numele ci ca acela trebuie sa fie si gata? eu sentimentul asta il am pt amandoi puii mei.
Ronina bravo pt vestile bune (eu doar de astea am vazut ). Gandeste-te cate griji ti-ai facut din cauza uterului si uite pana unde ati ajuns si sunteti bine, asta e tot ce conteaza.
Monna tin pumnii pt nasterea in apa.
Fetelor multumesc pt felicitari, si eu sunt mult mai linistita acum. Sa stii Dara ca si la David am remarcat actiune maxima in masina, acum de ce nu m-am gandit la asta? Bine macar ca a insemnat ca-i place (adica n-are rau de miscare ca mine)
Dorinutza multumesc, de azi am intrat in sapt 33

am pus si o poza cu burtica (am spart 'codul' cu pijamaua ) si cu peretele principal din living (mai urmeaza doi maine)

pup (mor aici de pofta langa niste castraveti murati )



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

strumfy, dar ce o sa va faceti daca Cami.. va spune ca pe ea o cheama Ami? (fara c) atunci sa va vad
glumesc, f frumoase numele.
am intrebat asta, pt ca nasa mai pe departe mi-a sugerat ca ea asa a ales pt copil.. al 2lea nume dupa nasi. si sotul meu i-a spus ca lui nu i se pare normal si a incheiat discutia
eu al 2lea nume il pun bebelusei dupa numele mamei mele. e o conventie intre mine si sot. daca nu vor sa boteze asa.. nici o tragedie

AMR < 6 saptamani

varsta bebelusei Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Dana, Bia_Mi, Monna, Dara, Tala, Emmaella, Strumfy: multumesc de urari!
Dorinutza82: tin pumnii sa nu racesti, 2 zile trec repede si scapi Apoi sper sa ai timp sa ne scrii mai des.
Chitosenia: aplic si eu strategia, nu ma bag la somn inainte sa fiu obosita, problema e ca s-a tot mutat ora de bagat la somn de la 12 la 1, apoi de la 1 la 2, si acum tocmai se muta de la 2 la 3
Pun pariu ca va fi cel mai tare bebe in pampers si cosmonaut
Dara: imi place editura 3, am ochit de mult carticele de acolo, unele le am deja in biblioteca La noi se primesc de pe la 32 saptamani la privat ca au ambele maternitati private dotari pt. prematuri. Am decis ca merg saptamana asta candva sa discut si cu ei si cu cei cu celulele stem, pe care-i gasesc tot acolo.
Tala: felicitari pt vestile bune, ma bucur mult pt. voi! Si multumesc pt. felul in care vezi tu doar vesti bune, m-ai atins
Monna: tin pumnii sa fie totul ok si sa nasti in apa asa cum iti doresti Nu am stabilit cezariana, inca exista riscul sa vrea sa iasa inainte sa ne induram noi sa o scoatem si atunci va fi "la cald" cum s-ar spune.
Magddalena: ufff, prin ce ai mai trecut si tu Ti-am dat PM cu nr. meu de telefon. Am primit si eu cartea lui dr. Spock, am auzit ca e buna, dar inca n-am ajuns sa citesc din ea ca se pare ca am adunat cam multe
JD: multa bafta sa treci cu bine peste probleme!
Dana_cp, Strumfy: sa le fie numele cu noroc!
Strumfy: tu poate ai mai mari sanse sa se intoarca, am citit ca la a 2-a sarcina se poate intoarce mai tarziu, pana inclusiv in sapt 39. La mine... eu am simtit deja de vreo 2 ori tentativa ei de a se intoarce dar nu a avut totusi loc sa o faca. Poate oricum nu-i prea tarziu... aflu pe 16 februarie cand am urmatoarea programare. Eu cred intr-un fel ca bebe isi alege numele... la mine Bianca a fost primul nume care mi-a trecut prin minte inca de la 6 sapt. cand nu stiam ce e, apoi m-am gandit la o sumedenie de nume si de fete si de baieti si cum necum pana la urma tot la Bianca am ramas, simt cumva ca ea si l-a ales.

Multumesc de incurajari fetele, parca ma simt mai bine
Wow, dar chiar ca aveti spor la scris, tot editez la raspuns si tot mai apar pagini de postari intre refresh-uri

33+ Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Tala, te contrazic - dar cred ca nu te superi, i s-a sinucis lui Dr. Spock un nepot, nu copil, si acela suferea de schizofrenie, care e o boala foarte grava, ereditara (nu i-o poate declansa ceva din crestere, ci se mosteneste - nu musai de la parinti, poate fi un unchi, etc - inclusiv din partea mamei) si pentru care abia acum exista ceva medicatii mai ok, dar nu 100% sau nu toti reactioneaza la ele. Ca nu prea tine de psihologie, ci de psihiatrie. Plus ca Spock era pediatru, de fapt, nu psiholog si a mai studiat si el niste psihanaliza, ca numai de-aia se gasea pe vremea aia sau era mai raspandita, erau si ei la inceputuri.



29+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Tala, bafta maine! Astept cu nerabdare sa ne pove ce au zis cei de la Isis.

Legat de nume, bravo ca simti asa! Eu nu prea.. Mie imi placea Denis, imi placea Mihnea, Cezar... Insa prietenul meu n-a vrut niciunul din astea, si uite asa am ajuns la un compromis pe care nu-l simt providential pt Gaza.
In schimb, pana pe la 20-21 de sapt cand credeam ca am fata simteam ca numele ales, Clara Gabriela, era venit din stele special pt ea.. Ciudat cum e viata

cu Gaza, DPN 30 Martie

Mergi la inceput