Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (26)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

am mai aruncat un ochi inainte sa ma bag la somn

legat de felul cum se calculeaza sarcina, eu imediat dupa ce am aflat ca sunt insarcinata, am cumparat o carte cu evolutia sarcinii si acolo am aflat ca primele 4 luni se calculeaza cu 5 saptamani iar urmatoarele cu 4 saptamani
nu am inteles nici eu care e logica, dar asa scria acolo



Mirela, MTHFR C677T homozigot . A1298C normal. sarcina pierduta in 8w4d

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Daaaaaaa, medicul e super tare si eu de cate ori plec de la el ma simt linistita, orice problema as avea ma calmeaza imediat. Prietena mea de care va povesteam cu 3 cezariene (e si ea medic la randul ei) avea 8 luni cand s-a intamplat nenorocirea de la Giulesti (stiti povestea cu incendiul) si a trebuit sa-si gaseasca alt medic, asa a ajuns la el prin recomandari. Varamea la fel, la 8 luni a lasat-o medicul ei balta spunandu-i ca inceteaza sa mai lucreze la stat si ca va fi doar la Regina Maria, asa a ajuns tot la Cristian Radoi( el e si la Municipal). Si cu toate ca le-a vazut o singura data inainte de ziua nasterii pe amandoua, s-a purtat excelent cu ele, ca si cum ar fi fost pacientele lui de la inceput, au ramas amandoua cu un gust dulce ca sa zic asa :)
Plus ca este un medic excelent. Asa m-am hotarat si eu sa merg la el :D

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Andra, mami fericita de fetita Amana (1 an si 9 luni) si viitoare mami de baietel Victor 21s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Buna fetelor, intru pe fuga sa va spun ca suntem bine, nu am avut net din pacate si de aceea nu am scris. Mi-ati lipsit mult. Repet suntem bine si crestem cred ca se misca zdravan acum il simt bine bine. Sotzu iar e in deplasare de data asta in Polonia, maine vine, apoi luni iar pleaca in Franta, imi e tare greu fara el , Eva a fost bolnavioara sapt trecuta tuse, muci, pe care le-am luat si eu, evident... Of of, mai mai...
La sv treaba muuuuuuulta asa ca nici acolo nu am timp sa va citesc macar. Va pup pe toate si ma rog ptr fiecare sa fid bine!
Noapte buna!

YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA

POZE
Mami de Eva scumpa
Si
Lucas Mathias
Trombofilie, Gena MTHFR Mutatia C677T genotip heterozigot si A1298C genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Neata burtici!

Se pare ca iar sunt matinala, de vina fiind proba de urina pe care a trebuit sa ma chinui s-o rezolv acum vreo ora. Chin mare nene...
0
Pe la 7.30 plec spre recoltat sange pentru analizele de trim 2.

Legat de numarul de luni, si eu calculez ca si Anitta, deci ultimul ciclu pe 6 sept, pe 6 ian am facut 4 luni, iar pe 6 feb vor fi 5 luni. Plus ca v-am mai povestit eu despre prietena mea insarcinata care este si medic rezident si s-a uitat ea in cursuri si apare ca primele 4 luni se calculeaza cu 5 saptamani, iar urmatoarele cu 4 saptamani exact cum scrie si in cartea Mirelei.
Dar prea putin important cate luni avem, cand stim saptamanile si ne ghidam asa.

Sa va spun despre prietena mea si despre sotii nostri fricosi
M-a sunat saracuta aseara disperata ca a intrat in 37 de sapt si fetita ei inca nu s-a intors cu caputul in jos(ea se roaga sa nu se intoarca), dar o simte ca incearca sa se intoarca(este la jumatatea drumului) si ii este teama ca o s-o apuce nascarea inainte de cezariana programata si ma roaga daca pot sa merg cu sotul ei la spital cand ea va naste ca aluia ii este frica si sa astepte pe holurile spitalului
Apoi a sunat el pe al meu fricos sa-l intrebe daca este ok ca sa stie sa stea linistit ca-i promite ca si el o sa-l ajute cand voi nnaste eu... nu stiu cum, doar ei stiu

Ai vostri soti cum vad nasterea? Le este teama sau sunt curajosi? Banuiesc ca cei care sunt deja tatici sunt mai caliti si mai curajosi.

Noi aseara am vazut pe HBO o comedie cu Jennifer Lopez insarcinata cu gemeni si a vazut al meu o nastere in apa acolo, bine ca era super mega comica tipa care nastea, dar el a vazut mai profund "chinurile prin care trece o femeie sa scoata un copil mare pe o gaurica mica" , iar eu jur ca am ras cu lacrimi cand i-am vazut fata speriata si am auzit ce perle spune

Ahhh fetelor, mi-e foame rau si nu pot sa mananc pana pe la 9 dupa recoltarea sangelui ptr analize

Deea 21+ cu dolofanel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Buna dimineata! Deea, ce tare sotul prietenei tale! Sotul meu nu stiu ce frica simte, daca simte asta, pentru ca nu manifesta sentimente negative in legatura cu nasterea. Deocamdata. Dar nici la nasterea anterioara nu a fost fricos. I-a fost mila de mine, a empatizat maxim cu mine, dar nu l-am simtit inspaimantat. Dealtfel si acum empatizeaza, ca-l apuca greata foarte des, nu mai poate nici el sa manance carne...
Succes la analize!
Andra ma bucur ca a iesit totul bine la morfo.
Diana, ce mai faci? CUm mai e bb? Ai mai fost la eco?

Anitta, mama lui M - 7 ani si bb 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina04and spune:

Buna dimineata si de la noi

Fetelor in primul rand am o mare problema – mancatul – simt nevoia sa mananc ceva mai mereu. Am inceput sa ma trezesc noaptea de foame. De ex. pe la doua noaptea m-am trezit cu o foame si ca sa nu fac ravagii in frigider am mancat o banana, m-am trezit la 6 dim si iar o foame incredibila am mai mancat o banana si un croissant cu ciocolata. Ce ma fac? In stilul asta casa poporului o sa fie micuta pe langa mine. Si cu o seara inainte tot asta a fost doar ca am mancat portocale la ambele treziri si fara croissant.

Deea succes la analize! Urasc sa mi se recolteze sange .

ma duc sa imi fac un ness si ne vedem pe forum. va doresc o zi frumoasa chiar daca e foarte geroasa.

[21+] In curand mamica si am o minune in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Fetelor, cica am dormit ceva mai bine azi-noapte, insa tot imi e groaznic de somn. Poate pentru ca am mancat cam consistent dimineata si m-a luat iar toropeala. N-as zice ca-s asa mancacioasa, insa acum as manca dulciuri non-stop. Mancarea serioasa parca intra greu si se digera greu, dar dulciurile...acolo e alta poveste. Ieri m-am cantarit si am constatat ca am luat 7kg de la inceputul sarcinii. Am luat un kg numai in ultimele 2 saptamani. Faceam un calcul, daca o tin tot asa cu un kil la 2 saptamani, o sa am in plus 17kg la sfarsitul sarcinii. Tot zic ca ar trebui sa reduc dulciurile(sau ideal chiar sa le elimin), dar chiar nu reusesc acum tinand cont ca mancarea sanatoasa imi fac greata si dulciurile nu. Mi se pare si mie dubios rau.

Am vesti bune cu secretia mea. Desi poate nu e frumos de scris aici, vreau sa spun ca nu mai am secretie uratica. Ceea ce imi da de inteles ca intr-adevar ce era acolo nu era in regula si trebuia tratat. Teoretic mai am 2 zile de Polygynax dar inca nu sunt sigura daca le mai iau. Ma mai gandesc.

Asa, acum cu nunta, stresurile mele majore acum: florile(nu ma pot hotari de care si ce fel de buchete si aranjamente), coafura si machiajul(iar nu stiu cum si unde) si bijuteriile(preferam sa le iau cu imprumut dar nu stiu daca o sa am de la cine sa se potriveasca oarecum).

Sa fiti cuminti si aveti grija de voi!

Andreea, 20+ cu BebeLUnu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzza spune:

buna dimineata dragi mamici
dupa o pauza mare revenim si noi in discutie,suntem bine bebita creste,pe 10 feb mergem la morfo abia astept sa il vad din nou.Apropo de discutia cu taticii si frica lor,l-am tot rugat pe al meu sa vina si el cu mine in sala de nasteri dar bineinteles nici nu vrea sa auda asa pe hol sta si ne asteapta, stie ca voi fi cu anestezie si nu o sa ma doara(fac cezariana) dar vedem noi ce tragem dupa el va sta cu mine in maternitate de dimi pana seara, deci o sa treaca aproximativ prin toate

Despre cuparaturi pentru cel mic cred ca sunt in top dupa ce am implinit 3 luni m-am apucat de cumparaturi la inceput lucruri minore acum am ajuns si la patut am luat unul dar ne mai trebuie inca un patut e necesar, hainute, biberon,sosetele tot ce am gasit frumos si bun la pret, pana si pampers am luat ca la craciun a fost la promotie si nu am ratat , are si dulapiorul lui pregatit de acum ne ocupam de restul sa fie gata pana pe la 8 luni nu vreau sa alerg cu burtica mare adica pe la 9 luni dupa toate cele ca cine stie cum o sa arat, si vreau sa particip la toate cumparaturile

Gata ma opresc ca se cunoaste ca nu am mai intrat de mult,de acu promitem sa fim mai activi
O zi minunata sa aveti chiar daca afara avem vreme de -19 grade

gabita 19+ cu bebe Iustin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Aever, daca vrei iti pot recomanda o tipa care machiaza super profi si nu e nici exagerat de scumpa.

De cumparat eu zic ca mai asteptam, nici la Eva nu m-am aruncat devreme la cumparaturi..patutul l-am luat prin luna a 8-a, caruciorul tot atunci, cadita dupa ce sa nascut, camera am arnajat-o pt spre luna a 9a, hainute tot pe atunci dar strictul necesar caci am primit la greu dupa...acum le am pe toate o sa iau ceva nou si atat.

Joi am eco morfo si am inceput sa ma stresez si abia astept.



-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09 si 21s+
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella81it spune:

Buna dimineata!
M-am plictisit tare rau dar nici princasa nu am chef sa fac mai nimik,cine ma mai intelege
Am zis sa stau linistita pana vineri sa vad ce imi izce doctorul la control.
DEEA foarte tare sotul prietenei tale,sunt curioasa cum o sa te ajute el cand o sa nasti
Apropo de asistat la nastere ,cand l-am nascut pe Alex sotul meu a fost langa mine.Mai intai in sala de travaliu unde injuram ca o nebuna(in romana) si el ma intreba pe cine injur pe bebe?Eu aveam nervi pe doctorul care nu a vrut sa imi faca epidurala ,mentionez ca am ajuns dilatata 8 cm la spitaldeci nu avea ce sa imi mai faca ,dar nebuna!
Si a fost o experienta foarte frumoasa la nasterea lui Alex ptr sotul meu,a vazut cand i-a facut prima baitza si l-a tinut imediat in brate,deci si acum sigur o sa intre cumine in sala de nasteri !
Lucrusoare ptr.MATEO am cumparat si eu cam tot ce imi trebuie la spital ,imi lipseste prosopelul si o paturica subtire,am destule ramase de la ALEX dar nu ma pot abtine sa nu cumpar si ptr. el
Eu am toate lucrusoarele ptr bebe in Romania,in martie se duce sotul sa le aduca!
Va pup si va doresc o zi frumoasa!


www.flickr.com/photos/22873079@n04/2215811271/" target="_blank">POZE
ELLA mamica de Alex

Mergi la inceput