Timpul liber

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Citat:
citat din mesajul lui en_kvinna

Dar eu nu inteleg de ce refuzi sa raspunzi. E atat de greu sa zici fac asta si asta si asta. Si am inteles. Zau ca nu m-ar interesa daca nu ai repeta la fiecare mesaj cat esti de ocupata. Eu am muncit si am fost si studenta(la zi) si mai faceam si naveta, toate intr-o zi si tot faceam cumva sa am timp liber. Plus ca am avut si niste probleme medicale care necesitau umblari si vizite si tot mi-am facut timp liber. Sau defapt ai job de 8-10 h si o familie ca toata lumea numai ca tie ti se pare sfarsitul lumii.

Cum reusesc sa aibe unii timp liber?? In week-end, ori cateva ore in timpul serii, in concedii, etc.



da, dar important este ca sa nu consideri familia o povara, pt ca eu asta deduc din intrebarea ancai "ai avut familia cu tine, copii?"...poate ma insel si imi doresc sa ma insel, dar asta lasa de inteles

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Emanouela asta am inteles si eu. De aceea mi-am editat raspunsul ca sa nu ma leg la cap daca nu ma doare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

Bun, noroc cu emanouela care ti-ai citat mesajul ca sa pot intelege exact unde bati. Merci mult, emanouela.

Pe aici se lucreaza la timp partial inca de la nivel de scoala generala.
Eu am ajuns aici inca copila fiind, deci la 18 ani mergeam la scoala la timp plin si lucram vreo 2 zile pe saptamana (in weekend). Iar in timpul verii am lucrat mereu la timp plin. Cred ca prima vacanta reala aici am avut-o pe la 24 de ani.

De la 18 ani pana la 33 de ani cand am terminat cu scolile, am tot lucrat in paralel cu studiile. Uneori facand si cate 3 joburi la timp partial (asistent universitar, tehnician de laborator la o farmacie, infirmiera la o clinica medicala, secretara juridica la cabinete de avocati, etc.)
Ca o privire de ansamblu, cand mergi la scoala la timp plin si lucrezi vreo 30 de ore pe saptamana la timp partial, nu prea mai ramane timp pentru facut si altceva. Ramaneau doar cateva ore de dormit pe zi, iar restul de timp era consacrat studiului cursurilor pe care le luam la facultati.
In conditiile astea, de unde timp liber pentru socializat, plimbat, alergat (dupa unii si altii)?

Iar cand am terminat cu facultatile, m-am maritat si imediat am avut fetita.
Banuiesc ca nu e neparat necesar sa descriu cum se scurge timpul printre degete cand mergi la serviciu toata ziua, dupa care alergi sa-ti iei copilul de la gradinita, il speli, il schimbi, pui cratita pe foc, faci mancare, hranesti familia, culci copilul, speli rufe, faci curat si strangi prin casa jucarii, haine, carti, etc. ...
In plus, uneori imi mai iau lucrari de terminat acasa, in weekend.
Alteori ma apuca cheful nebun sa intorc casa cu fundul in sus si sa o fac bec.
Nu e timp fizic pentru socializat.

Daca vreau socializare, trebuie sa tai din timpul alocat altor lucruri ca sa reusesc sa ma vad cu prietenii o data la 2-3 saptamani.

Da, domnisoara XIO are dreptate. Trebuie sa-mi gasesc un job mai putin stresant si care sa-mi permita sa castig tot atat cat fac acum (poate chiar mai bine ), si sa ma lase sa lucrez de acasa, eventual.

Deci, voi cum va organizati sa va faceti timp si pentru socializare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Anca, eu am 2 copii. Pun masina de 3-4 ori pe saptamana si imi ia extrem de putin timp (2 minute sa le bag in masina , sa pun detergent si sa apas pe buton, 5-8 minute sa le pun pe sarma la uscat). Spalatul vaselor imi ia maxim 15 minute pe zi, gatitul daca dureaza mai mult de 30-45 de minute, renunt la felul respectiv de mancare si fac altceva ce se face mai rapid. Mai mult gatesc sambata, dar noi mancam doar seara si in we acasa, deci nu imi ia prea mult timp nici gatitul. La servici stau 8-9 ore. (cand am proiecte suplimentare, ma trezesc la 5 si lucrez pana la 7 si 2-3 ore in we). Copiii ii duce sotul la gradi in drum spre servici, ii aduce tot el la 17. Avem timp impreuna ca familie 2-3 ore pe zi , seara (ne jucam cu copiii, povestim, facem diverse), apoi dupa ce adorm copiii avem timp de citit o carte, vazut un film, stat pe net sau orice avem chef. Jucariile, hainele si cartile nu ia mai mult de 15 minute pusul la locul lor seara inainte de culcare. Cu aspiratorul da sotul cat eu spal vase sau fac ceva de mancare. Socializam in we, seara dupa 18 cand e ziua mai lunga. De ex. mergem toti 4 la un suc sau la o pizza, sau eu ma intalnesc cu prietenele mele cat sta sotul cu copiii sau stau eu cu copiii cat el se duce la biliard sau la meci - la meci mai rar si asta se intampla seara dupa 20 de obicei. Mergem in vizita la prieteni acasa sau ne vin prieteni in vizita, mergem impreuna cu prieteni la sanius iarna, la padure vara. Vizitele si iesirile se intampla de obicei in we, dar si in timpul saptamanii daca e vreo ocazie si e timp (de ex. daca pica ziua de nastere a unui copil sau a unui prieten in timpul saptamanii). Posibil ca din punctul tau de vedere sa fim niste parinti iresponsabili ca umblam cu plozii dupa noi, dar niciodata nu stam mai mult decat ii vedem ca ii tin balamalele (adica la 22 sunt in pat, acasa). Si da, renunt cu veselie la gatit sau la smotru ca sa mergem intr-o vizita sau sa iesim sa mancam ceva in oras. (un piept de pui la gratar cu salta si suc/bere sau o pizza costa foarte putin pe unde mergem noi, deci sa nu crezi ca invartim banii cu lopata si de aia ne permitem masa la restaurant).

Din punctul meu de vedere, timp liber nu inseamna numai socializare. Si cititul unei carti, vizionat un film, mers cu bicicleta, patinatul, vizitat un muzeu sau mers la teatru este tot timp liber.

Fiecare om e diferit si are prioritatile lui in viata, dar mie mi s-ar parea tare trist sa ajung la 50-60 de ani, sa ma uit in urma, sa ma inteb ce am facut in viata mea si sa constat ca am facut doar servici, calcat, spalat, gatit, smotruit. O viata avem, ideal ar fi sa o traim frumos, cu timp si pt sufletul nostru.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

anca...viata asta haotica e peste tot...si in State si in Romania...de aceea nici nu am inteles primul tau post, e nitel aruncat cu ton de superioritate. in fine, depasim asta.
daca vrei timp, ti-l gasesti, tre sa inveti ca tu esti stapanul timpului si tu te organizezi, nu altii. timpul liber, cum si Laura zicea, nu insea,na doar socializare sau ce e in aceasta statistica care eu o vad facut la misto, timpul liber e si atunci cand te asezi jos cu al tau copil si va jucati, e si atunci cand stati cu totii la masa. treburile casnice pot fi impartite cu colegul de apartament, nu tre sa vin eu sa-ti zic asta, sau pot fi lasate pe a 2 a zi....ca nu vine nimeni in inspectie.....dar pt asta tre sa te educi si sa-ti gasesti prioritatile....adica...e mai important sa intorci casa cu dosul in sus si s-o smotruiesti cateva ore sau e mai important sa iti iei familia si sa faceti toti ceva impreuna. si eu eram genul "miss scama" dar m-am educat sa nu mai fiu si sa fac in asa fel ca , exact cum zicea si Laura, peste ani sa nu trag linis asi sa contrat ca-m facut doar job si smotru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Anca multumesc pt. raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

Toate cele de mai sus. (din chestionar)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Mama mea a fost toata viata asa cum spune Anca74, si credti-ma ca nu stie ce inseamna sa te uiti la un film, sa stai la o cafea cu o prietena, sa savurezi o carte, sa te bucuri de un spectacol, sa iesi la un gratar de placere (iesirile ei la gratar insemnau tot atata munca ca si acasa, pentru ca gatea si acolo in draci), sa asculti cuvintele nepotului fara sa-l intrerupi cu: 'vai, n-ai sosete, mai ia o bluza pe tine, ce-ai mancat la gradi, nu ti-e foame etc', sa iesi la un suc/pizza/inghetata si multe altele. Anca74, spune tu acum sincer, care sunt placerile vietii pentru tine? Intreb fara misto, chiar vreau sa aflu daca nu consideri ca iti trece viata pe langa tine, caci eu asa vad la mama mea, si mi se pare extrem de trist... Ea nu intelege si pace, de ex., de ce ma duc la Tae-bo, ca doar pot sa stau si acasa sa trag patul si sa fac curatenie si tot ata efort fac

Asta e pentru mine un subiect f trist, pentru ca vad ca mama mea a trait si acusi se duce, si nu stie ce e aia o bucurie in viata, ea considera ca traim ca sa muncim, nu ca muncim ca sa traim...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

Stiti de fapt care-i baiul? In Canada, si banuiesc ca si in alte zone in afara tarii este similar, lumea nu este atat de inclinata sa socializeze cum sunt cei din Romania, de exemplu.

Eu si barbate-meu suntem foarte comunicativi, prietenosi, dornici de discutii si de cunoscut persoane noi. Ei bine, ne-am lovit adeseori de "sihastria" localnicilor: ei isi vad doar de familia lor, nu se dau in vant dupa a socializa cu vecinii sau colegii de munca, stau in patratica lor si, cu cat incerci mai mult sa-i determini sa lege o conversatie sau o prietenie cu tine, cu atat mai mult dau inapoi.
Evident, nu toti sunt asa. Insa majoritatea sunt. Si ce-i mai socant este ca si romanii emigrati se adapteaza instant la acest tip de comportament si, in timp, nu mai vor sa stie nimic unii de altii.

Da, asa cum isi descrie natalia_nica mama, asa ma simt si eu uneori: in rarele dati cand gasesc totusi niste amici pe care sa-i conving sa iesim la un gratar, normal ca asta inseamna munca in plus pentru mine - si la ducere (pregatit boccelele, pus masa, strans masa, facut salata, pregatit carnea, branza, cutite, furculite, paine, laudat in prostie barbatii ca, vezi Doamne, ce bucatari priceputi sunt si ce gratar nemaipomenit au facut, etc.), dar si la intoarcere (pus lucrurile la loc, spalat vasele si geanta frigorifica, spalat copila, hainele murdare, culcat copila, etc.).

Da, eu le fac cam pe toate in casa cel mai adesea si, din cauza asta, nu prea caut sa-mi adaug alte "sarcini" in plus la cele pe care le am deja - cum ar fi sa chem lume la noi, la masa, sa facem chefuri, etc. Nu am nici timpul necesar, nici chef... prea mult.
Desigur, ma ajuta si sotul cand are timp, dar el lucreaza mai mult decat mine, asa ca mai toate pica pe mine.

Nu e vorba ca-s o acritura sau ceva de genul asta. Ba din contra, sunt nostima, imi plac oamenii, discutiile, si sunt plina de optimism si de verva cel mai adesea.
Dar, pur si simplu:

1. oamenii aici sunt diferiti
2. timpul liber cam lipseste cu desavarsire
3. prefer sa ma ocup de pitica mea decat sa-mi pierd timpul socializand cu persoane care nu vor sa socializeze.

P.S. natalia_nica si eu cred ca e mai indicat sa stai acasa, sa tragi patul si sa faci curatenie ca tot atat efort vei face. Iti pui niste muzica dance sa urle in boxe si sa vezi ce casa bec o sa ai in 2 ore! Unde mai pui ca nici nu platesti vreun ban la sala si faci astfel economie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

a

Mergi la inceput