Albinute & bondari de '07 (4)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lilidana spune:

Anaalina, fetita unui coleg de-al meu are deja doi dinti cazuti si implineste cinci ani abia in septembrie.Sincer,eu m-am mirat,dar si David sta prost la capitolul dentitie,in sensul ca deja are cinci carii pe care am inceput sa le tratam.Problema e ca nu vrea sa stea linistit pe scaun,ma trec toate transpiratiile cand merg cu el la dentist ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Anaalina si lui Razvi i se clatina un dinte...eu vreau sa ajung la dentist cu el pt ca am senzatia ca ii si creste celalalt.
Lilidana si Razvi a avut vreo 4 carii pe care i le-am facut,sper ca la cei definitivi sa nu aibe

Noi suntem pe aici,bb mic e racit si super scancit,bine el e scancit mai mereu ca asa e el,vrea doar sa mearga sau doar in brate la masa si la tzatza...un figurant si el!noi acum folosim scutece textile din cauza de alergie la scutece de unica folosinta....cam astea sunt noutatile!

va pup si La multi ani sarbatoritilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilidana spune:

Mady, Razvi a avut nevoie de anestezie locala pentru tratarea cariilor?
David a fost relativ cooperant cand i-a fost administrat 'gazul de ras'(N2O)la ultima 'sedinta', insa pentru ca una din carii este foarte profunda va trebui sa-i faca anestezie locala. Si mi-e frica,sincer,ma tem de o eventuala reactie adversa la anestezic mai mult decat ca va urla el ca o sa-l doara injectia in sine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Lilidana nu a avut nevoie de anestezie,a avut si el una mai profunda dar nu i-a facut si a stat cuminte la curatat...eu la inceput faceam o intelegere cu el,el sta cuminte si eu ii cumpar o masinuta si mergea acum nu mai e nevoie...succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radcarmen spune:

Salutare!
Vad ca vorbiti de dinti. Si Vlad are 4 plombe deja la care a fost foarte cooperant si nu a fost nevoie de anestezie. Dintii inca nu ii schimba, sper sa mai il tina pana pe la 7 ani.
In rest toate bune, atat cat se poate!
Sanatate va dorim!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilidana spune:

Mady si Carmen vad ca voi aveti baieti cuminti si intelegatori .
Am incercat si eu diverse strategii cu David dar fara succes .Pot sa-l sperii cu orice,pot sa-i promit luna de pe cer,nimic nu mai functioneaza cand se aseaza pe scaun.Asa ca nu stiu ce sa fac cu programarea din mai,ma tot gandesc s-o anulez...desi stiu ca nu-i decat o "solutie" de moment ...Ma mai consult cu sotul,poate il conving pe el sa mearga in locul meu si nu mai e nevoie de anestezie .




lilidana & David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Lilidana noi am schimbat si stomatologul....noi de 2 zile suntem stirbi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Nag spune:

Saluti!
Nu stiu daca va mai amintiti de mine, poate doar fetele care le am pe facebook
M-am gandit si eu sa intru sa va anunt ca sunt insarcinata in 7 saptamani, iar primul gand a fost sa va impartasesc bucuria noastra.
Vad ca vorbiti despre dinti.Are si George o carie la o maseluta, dar nu am putut sa o tratam pt ca nu sta deloc.Nu-l doare, nu e neagra...practic s-a rupt o bucata din masea.
In rest, toate bune si sper sa mai intru pe aici.
Va pup pe rand, pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

Lumi Nag felicitari!Sarcina usoara si un bb2 cuminte si mancacios

Anaalina la vic nu e cazul.Are toti dintii in gura;lui oricum i-au iesit ultimii molari pe l a3 ani...adik tarziu de tot...cred ca se vor schimba mai greu.Pupicei Catalinei...sa nu uitati de zana maselutza si de banutz

Lilidana dar eu nu stau cuminte nici acum la dentist ...ce vrei de la un pui de om de numai 5 ani

Mady..pupam pe Razvi cel stirb.ai grija cu Rares cel rasfatat.Cum ati descoperit alergia?Teste ceva sau doar "ochiometric"Si cum e cu scutecele alea textile?Nu tie scarba sa le speli?

LA noi ...cand nu-i curu este capu,cand nu-i capu e picioru..s.a.m.d..adik sambata am ajuns la spital cu zuzela cu enetocolita si o febra record de 39.3;e pe regim si tratament cu probiotice si Debridat.Asteptam rezultatele la kk ca pe pipi nu l-am prins in flagrant...l-a facut fix pe hol cand tasu a decretat ca el intarzie la munca dak mai sta dupa ea (si asteptase saracu vreo 40 min) si era in pasa goala si borcanasu la ea in mana
Matzisorul e si el pe regim din motive de paraziti intestinali;fara lapte,fara dulciuri si ii dau deocamdata Helmiflores pana vine rezultatul.
Asta asa, ca sa nu ma plictisesc, dupa ce de Paste i-am avut pe amandoi mucosi..noroc cu Oscilo,Colargol,vit C si un sirop de tuse de la LifeCare ca nu au ajuns la antibiotic si luna asta.
cam atat de pe "frontul de vest"

va pupam si va dorim muuulta sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilidana spune:

Mady , cred ca eu trebuie sa schimb copilul ca stomatologul nu are nici o vina ca el nu sta cuminte...
Saracu' om, l-a muscat David de doua ori pana acum si o data pe asistenta .Deja le e frica de el ...

Martutza, cum ai descoperit ca are Victor paraziti intestinali?Am si eu o fixatie cu asta si cand am vorbit cu doctorul de familie a zis ca aici nu e cazul-adica foarte rar a intalnit cazuri- si ca nu ma trimite la analize degeaba .
Sanatate si pupici Claudiei sa-i treaca mai repede.


lilidana & David

Mergi la inceput