Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(64)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna seara,
nu am urat Bun venit viitoarelor mamici, asa ca o fac acum. stati cuminti si relaxate pana sosesc puii:),
Alexa: mvaaii , asa eram si eu. Acum chiar ma gandeam ca daca as fi stiut si putut ca in primele luni sa fiu mai relaxata , ce bine era. Ei erau "imobilizati" la pat si in afara de scancete nimic nu se auzea. Lasa treaba prin casa si tu odihneste-te ca sa [oti sa faci fata seara cand plang puii. Dau si eu sfaturi asa cum primeam si eu atunci insa nu le puteam urmaNu am putut vedea nicio poza , nu stiu de ce.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-multumiri mii ptr urarile de ziua mea!-
alexa- mami, fa bine si pune si tu un link calumea- ca na, ai fost activa inainte de nastere, si ne-ai intrat la inimioara, asa ca musai treb sa-ti vedem comorile mai in prim plan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

Buna seara...sunt o viitoare mamica insarcina ain 15 saptamani cu gemeni in saci diferiti,dar aceeasi placenta.Pana acum,la eco,totul a fost ok,mititeii masoara 90,respectiv 88 mm...lichidul amniotic e prezent in cantitati normale,bataile inimii sunt regulate....dr mi-a recomandat sa fac morfologia fetala mai devreme,adica pe la 18 saptamani sa vada exact cum sunt bebelusii,avand in vedere ca impart aceeasi placenta.Sunt un pic trista si dezamagita intrucat am citit pe net si am gasit numai lucruri ingrozitoare despre sarcina biamniotica ,bivitelina.S-a confruntat cineva dintre voi cu acest tip de sarcina,as dori sa aflu mai multe detalii,daca nu deranjez.
Multumesc.


15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Nu ai motive sa te ingrozesti. nici macar sa te ingrijorezi. bebelusele mele au avut fiecare saculetul ei dar au impartit aceeasi placenta. daca vei face toate investigatiile de rutina si vei gandi pozitiv, nu are cum sa fie decat o sarcina normala...gemelara. :)

As vrea sa ma odihnesc mai mult ziua, dar nu prea pot. Ma tine ceva mereu in priza...un soi de adrenalina.

vroiam sa va intreb un lucru pe mamicile cu experienta. Ati mai pomenit pufosi care sa tipe si cate 6 ore continuu? Cu pauze scurte de maxim 15 minute....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Alexa, bine ai revenit printre noi. Ma bucur ca incepi sa te imprietenesti cu bebelinele, cu durerile de burtica din pacate, nu s-a descoperit inca leacul. Ai revenit la alaptat, parca ziceai ceva de asta.... Nu reusesc sa vad decat poza ta de profil, nu stiu de ce...

Miruna, bine ai venit si pe aici...Intamplator te-am citit si la forumul cu Fiv, si mie mi se pare ciudata chestia asta cu placenta, nu sunt din embrioni diferiti sau nu se stie? Poate sunt doua apropiate?!? Am citit multe povesti ciudate cu placentele pe aici... Parca Anahadasha zicea ca spre final se unisera placentele, la Alexa a fost exact invers parca... Poate te pot ajuta ele sau alte fete care au avut ceva asemanator...

Amary 19+ de +


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Alexa, al meu pe la 3 saptamani urla si cate 8ore, doar norocul meu ca erau ziua...Doar ca eram la maternitate si nu mai puteam de rusine si oboseala, nu stiam cum sa-l fac sa taca... Noroc ca dupa 3 luni a incetat...

Amary 19+ de +


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

miruna1980 si puficele mele au fost ca ai tai: doi saculeti+o placenta, cu zice si Alexa nu e nimica de speriat si sa te ingrozesti. Mai riscant era daca erau monoamniotici (un sac doar), pt k exista posibilitatea de trasfuzor/transfuzat..unu sa creasca si unu sa nu mai creasca.

Bucura-te ca ai doi pui lafelistici!! Ce iti doresti sa ai? la ce nume te gandesti?

Alexa nu se vad pozeleeeee!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Gud morning mamici si burtici,
Miruna, lasa grijile deoparte in seama dr. si tu bucura-te de sarcina. Daca vii de la FIV atunci sigur ai si dr. constiicios si stie el ce sa-ti spuna, daca sa te ingrijorezi sau nu .
Alexa: eu nu-mi ainimtesc decat ca nu aveam timp de nimic altceva ca ei "urlau". Dar acum cred ca de fapt ei scanceau si mie mi s eparea ca urla. Sa vezi acum urlete, ca ne sparg timpanele. Si dorm comunica, nu plang. Si eu la inceput doream sa fac mai o odrine mai o aia..ma incapatanam (iti dai seama dupa 10-12 ani de ordine in casa- nu eram o gospodina dar era cat de cat ordine) si mai facem apoi in 5 minute era la loc, nu stiu cum. Deci dezastru in casa, copii urlatori si eu obosita. Mi s eparea ca draperiile din camera unde dormeua copiii faceau scame si praf si le-am schimbat:)). De unde? saracele nu aveau nicio vina. Acum le-am pup la loc pe cele vechi si credincioase. Incet incet am inceput sa las deoparte curatenia. Ma odihnesc de doua ori pe zi acum in timpul somnului lor (si asa nu verau sa fac galagie) si ma gandesc cu ingrijorarea cand m-=aoi duce la serviciu unde-mi mai fac eu "somnurile".Mamicile cu care am perceut vara trecuta, cu copii mai maricei un pic, m-au lamurit ca curatenie o sa mai fac temeinic peste cativa ani.
In rest jale mare cu frigul asta, jinduim s aiesim afara dar asteptam un pic sa se mai inmoaie vremea.
yasmi: te cred ca erai ingrijorata ca vomai prea mult. Eu am vomat rau rau toata sarcina , iar puii erau bine merci. asa ca lasa grija deoparte si bucura-te ca nu mai vomiti. la mine a fost jale mare,
va pupam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

oare acum functioneaza linkul?!

https://picasaweb.google.com/101420500329792831675/CuDragPufoasele

Din cate ziceti voi.... as putea sa ma consider fericita ca ele dorm toata ziua si numai seara intre 6 si 12 fac scandal. :)
Curatenie...au trecut abia 3 saptamani de cand suntem acasa si mie mi se pare ca au trecut cateva luni....iar curatenie in casa ai zice ca n-a fost niciodata. Resimt oboseala si de dinainte de a naste. Ultimele saptamani de sarcina au fost sleepless complet. Mai nasol e de sotul meu insa. El vine seara la 6 si prinde fix momentul de agitatie si plansete...iar dimineata cand pleaca la serviciu iar, are o fata saracu'....

Cam in jurul carei luni incep sa doarma mai mult noaptea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

aa...si despre placenta...

la mine de la inceput s-a vazut ca e sarcina biamniotica monocoriala.
prin saptamana 32 i se nazarise doctoritei ca poate ar fi doua placente f apropiate...una in continuarea celeilalte. Vazuse ea un sept.

Dar...dupa cum o sa vedeti si in poze (sper sa mearga) bebelinele seamana ca doua picaturi de apa. Deci sunt monozigoti...sau cum zice sotul...vizigoti. :)

Mergi la inceput