Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(64)

Raspunsuri - Pagina 40

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

Alma eu mai merg la dr intre 9 si 13 aprilie. Astept sa se intoarca si sa o sun sa imi spuna cand sa merg. Trebuie sa fac ultima morfofetala, am programare la Dr Albu pe 18 aprilie dar cred ca o sa vrea si ea sa faca. Eu am fost o singura la dansa si in spital. Dar mi-a spus o cunostinta ca fiecare medic are rezerve la etajul 2. Trebuie sa vb cu ea si sa mai ales trebe sa ne vedem . Eu vreau sa fac cezariana, tu?

Looana eu am facut beta la 11 zile de la ET ia-am trimis mesaj cu rezultatul lui Dr Albu si mi-a spus sa imi fac programare in 2 saptamani petru eco. Ecograful era 4d nu ai spus cel la care ai fost daca era normal. Nu stiu ce sa zic. Deci in total aveam maxim 4 saptamni. La eco s-au vazut perfect. Se vedea ca sunt separati unul mai sus si unul mai jos.
Mi-a spus ca sarcina o va calcula de la ultima mestruatie la fel ca o sarcina obtinuta natural si astfel am mai capatat 2 saptamani in plus.

FIV 1 dr Albu Dragos reusit
mutatia 1691 in factorul v nu a fost identificata
mutatia 20210 in factorul II nu a fost identificata
mutatia 677 heterozigota
mutatia 1298 heterozigota
mutatia 675 4G PAI homozigota
mutatia 844G PAi nu a fost identificata
27 saptamani+2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arta spune:

Looana, la mine s-au vazut doua puncte abia la a treia ecografie Iti dai seama, nici prin cap nu mi-a trecut ca aveam gemeni, si era prima data cand eram la ecografie fara sotul meu- deh, deja era rutina, precedentele fusesera ok... Bine, era si un alt doctor..
A fost socul si surpriza vietii mele, nu exagerez cand spun ca era sa cad de pe masa..la propriu!! plus ca m-au busit lacrimile...si eu nu plang cu una cu doua!
Asa ca...nu se stie! Oricum, unul sau doi, sa fie sanatos/i!
A...cred ca atunci cand s-au vazut aveam deja 9 sapt de sarcina...prima ecografie am facut-o pe la 4-5 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

Looana si mie mi-au iesit tot 5 saptamani.



Calculator sarcina FIV


FIV 1 dr Albu Dragos reusit
mutatia 1691 in factorul v nu a fost identificata
mutatia 20210 in factorul II nu a fost identificata
mutatia 677 heterozigota
mutatia 1298 heterozigota
mutatia 675 4G PAI homozigota
mutatia 844G PAi nu a fost identificata
27 saptamani+2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

LOOANA, eu la 10 zile de la ET am avut HCG 862. La prima eco, la 2 sapt. dupa a 10-a zi, s-au vazut 2 saci, insa numai in unul se vedea un samburel. Dr. mi-a spus ca n cel de-al 2-lea nu se vede nimic si exista 2 posibilitati: ori este ceva, dar fiind prea mic, inca nu se vede ori a fost ceva, dar s-a resorbit.
Abia dupa o saptamana parca (aveam deja aproape 5 sapt. de la ET) s-au vazut amandoi . Asa ca totul este posibil!

Cel mai important este ca a reusit FIV-ul, ca esti sanatoasa si gata de un drum de vreo 37-40 sapt., pe care ti-l doresc din suflet a fi extraordinar!!!

Sa ne tii la curent!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns victorin spune:

Buna seara . Sunt tata de baieti (gemeni bineinteles) in varsta de 2 ani si 7 luni si peste 3 saptamani 'barza' le va aduce o surioara . Este cineva interesat de achizionarea uni carut pentru gemeni INGLESINA Domino TWIN (http://www.inglesina.ro/eshop/product.php?id_product=150)? Este un carut pe care l-am achizitionat de nou de la inglesina (unul dintre cei mai buni producatori de carucioare): sasiu+2 landouri (care se transforma in scaune sport) + 2 scaune auto + 2 baze pentru scaunele auto + 2 umbrelute + 2 seturi de salteluta+pernuta antisufocare + 2 plase de tantari + + 2 huse de ploaie . Carutul este ca si nou, a fost foarte bine intretinut si nu l-am folosit decat un an (noi am renuntat la carut cand au inceput copiii sa mearga) . va multumesc . 0730113532. vic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

Fetele multumesc pt raspunsuri....acuma ramane sa vedem saptamana viitoare joi,un saculet cu bebe 2 mm se vedea clar dar la mine al doile saculetz nu era vizibil ,numai daca se sau ascuns amindoi in saculetzul vizibil.Daca un embrion se reasoarbe nu trebuie sa-l elimen prin singerare ,eu am avut ceva scurt o ora dar numai in vagin ,atita....a 3 zi dupa ce mi-a iesit bea test de 1000 si ceva ...
Vedem viata e plina de surprize bine ca e un bb e acolo....
Capitolul asta se continua,nu se face capiol nou....eu urmaresc capitolul
O zi frumoasa de privaa

Looana

Trombofilie Ereditara MTHF C677-T heterozigot
Imunofenotipare limfocitara (limfocitare T, B, NK)
4 sarcina naturale oprite din evolutie + 1 Fiv (intre sap. 5-7)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Fetelor, nici o miscare in front? Ce s-a intamplat?
Odata cu venirea primaverii, ar trebui sa devenim mai active in toate domeniile ...

Va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna mamici,
mmammarutza: eu ma uitam poate ne face si noua cineva un capitol nou:)
in rest piticii mei nu ma mai lasa deloc la calculator, imediat tabara pe mine cum ma asez la taste. am inceput sa mergem singurei prin casa. afar nu vor decat de manuta. poate nu le-am nimerit incalarile portivite?
Fabian ne termina cu urlete noaptea. A dat vreuna dintre voi Perittol? Ca nu dorm de cateva nopti decat cu el pe picioare. Sunt zombie rau. Cred ca v-am spus ca suntem vaccinati de an si de 1.2 ani. Ne-am comportat bine si nu am avut reactii.
Acum vin si Fabi pe mine (Eva e deja in brate), asa ca va las si apar cand m-or mai lasa.
va pupam si noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

Fetelor am o mare dilema si anume kilogramele. In fiecare saptamana ma cantaresc, saptamana trecuta aveam 67 kg iar azi am 65 kg, am avut ET la 55 kg. Nu este prea putin pentru o sarcina gemelara, oare fetitele mele au cu ce se hrani ca sa creasca sau trebuie sa mai cer medicului niste vitamine?
Multumesc

FIV 1 dr Albu Dragos reusit
mutatia 1691 in factorul v nu a fost identificata
mutatia 20210 in factorul II nu a fost identificata
mutatia 677 heterozigota
mutatia 1298 heterozigota
mutatia 675 4G PAI homozigota
mutatia 844G PAi nu a fost identificata
28 saptamani+2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Citat:
citat din mesajul lui salexa

Fetelor am o mare dilema si anume kilogramele. In fiecare saptamana ma cantaresc, saptamana trecuta aveam 67 kg iar azi am 65 kg, am avut ET la 55 kg. Nu este prea putin pentru o sarcina gemelara, oare fetitele mele au cu ce se hrani ca sa creasca sau trebuie sa mai cer medicului niste vitamine?
Multumesc

FIV 1 dr Albu Dragos reusit
mutatia 1691 in factorul v nu a fost identificata
mutatia 20210 in factorul II nu a fost identificata
mutatia 677 heterozigota
mutatia 1298 heterozigota
mutatia 675 4G PAI homozigota
mutatia 844G PAi nu a fost identificata
28 saptamani+2



stai linistita ca pui in ultima luna la greu .....
Poti cere si parerea medicului, dar mie nu-mi pare putin un plus de 10kg.Ideea e sa ia ei bine in greutate, nu tu ....asta se vede la eco
Eu am luat toata sarcina 15 kg si mare parte la final. Singura vitamina care o luam era Elevitul, in rest tratament de sustinere
Mananca tu bine (sanatos si calitativ) nu cantitativ ca bebeii cresc

2+

Mergi la inceput