Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(64)

Raspunsuri - Pagina 37

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rammy_79 spune:

ro_x_ana - multumesc dar daca era dupa mine cezariana era. Wow ce momenteee.....dar a fost bine. Doctorul cu care am nascut la Filantropia se numeste Popescu Florin...un super om in primul rand si apoi medic. Ii datorez multe si il recomand cu cea mai mare caldura.
Cu bebeii...hmmmm, nu ii mai pot lasa singuri o clipa, e destul de obositor, dar sincer in fiecare zi cand ma uit la ei, nu imi vine sa cred ca sunt ai mei si ii ador.
Am inceput de aprox 2 sapt diversificarea, si chiar merge destul de bine. Am o singura problema, care nu stiu cum sa o rezolv. Nu stiu cate din voi cred in deochi, dar eu da, de fiecare data cand ies afara ma intorc cu ei deocheati si sa vezi show. Tipa, urla, uneori amandoi, trebuie sa le spunem dedeochi continuu...e jale, ne opresc oamneii pe strada, se mira de ei, zici ca suntem cu ursul. Am impresia ca nu am mai vazut copii, iar acum scuzati-ma, dar tot vad mame cu gemeni, deci nu mai este asa de senzational, sau ma insel eu?!
Cam atat deocamdata despre noi, o sa mai revin.
Ro_x_ana, tu ce bebei ai, fetite, baietei sau pereche?
Cati ani au? sau cate luni? Tu cum te descurci?
Pupici multi si te imbratisez cu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

confirm rammy, toata lumea sa mira ca sunt 2, desi vorba ta, nu mai e ceva asa neobisnuit
eu nu cred in deochi, dar pune-le si tu 2 fundite rosii ceva la carut


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Buna fetele....
In primul rand va multumesc din suflet ptr urarile facute !
In al doilea rand vreau sa va spun ca am avut o zi minunata ieri. Copiii au fost cuminciori, petrecerea am facut-o la tara la socrii mei, vremea a tinut cu noi, asa ca am stat frumos la masa in curte. Am plans cand le-am cantat La multi ani si i-am pupat cu o sete de nedescris ! Sunt tare fericita si mandra de familia mea.
Maine voi pune si cateva poze pe FB !
Va pupam !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

Mary sa-ti traeasca bebeii sa fie sanatosi in viata si sa va umple sufletul de bucurii....astept sa pui poze cu ei

Looana

Trombofilie Ereditara MTHF C677-T heterozigot
Imunofenotipare limfocitara (limfocitare T, B, NK)
4 sarcina naturale oprite din evolutie + 1 Fiv (intre sap. 5-7)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

Mamici si gravidute de gemeni va salut ,daca voi fi aici asta voi afla abia vineri la ecografie,ieri am aflat ca am un beta de 1000 si ceva peste ....dr mi-a zis ca am un beta frumos si ne vedem la ecografie vineri....asa ca vineri revin sa va dau vestea daca sunt unul sau doi.Eu am facut ET cu 2 blasto de Gr I ,test de urina mi-a iesit pozitiv in ziua a 9 de la transfer ,ieri la 14 zile de la transfer beta....asa ca vedem ce surpriza avem vineri.
Eu sunt ok nu am pierdut singe nimic ,totul ok decit sintome de sarcina.....Doamne ajuta sa fie bine .
Ma duc sa va citest in urma ,mie tare draga odiseia asta cu gemeni/ tripleti
Va doresc o zi frumoasa

Looana

Trombofilie Ereditara MTHF C677-T heterozigot
Imunofenotipare limfocitara (limfocitare T, B, NK)
4 sarcina naturale oprite din evolutie + 1 Fiv (intre sap. 5-7)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui anna_a

anahadasa, am aflat o dieta, 9 kg in 13 zile, sa vad dc reusesc sa o tin, cica am inceput de azi, sa vedem cat ma tine
eu am erminat cu alaptatul de la 1-mar, tu dc alaptezi nu prea ai cum sa tii dieta
mie mi-a zis doctorul ca pot sa fac gimnastica si chestii, chiar de la 2 luni dupa nastere si am cezariana; in schimb fetele de la salon nu vor sa-mi faca nimic pe burta, gen electro, masaj, vacum
am inceput sa fac si cate 20 min de pilates, care are si catega exercitii gen abdomene, nu cred ca e nici un risc, nu o sa ma fortez eu sa plesneasca operatia sau altele

ce fac piticii, cum mai dorm? ce norocoasa esti,a veai deja pereche si ti-a iesit tot pereche, nu ma mai joc
vreau si eu un baietel si parca vad ca mai fac 2 pasarici

fetele mele sunt cumintele, dorm de la 23-24 seara pana dim pe la 7-8; dar nu prea mananca de 3 sapt, nu au la decat un 200-250g luna asta

mirela, am uitat sa adaug neonatologul inca 300 ron

Eva Maria & Ema Andreea - 22 Nov 2011

Anna, lasa ca urmatorul e baiat! Am niste cunostinte care s-au riscat la al treilea copil, doar doar o fi fata, ca aveau deja doi baieti, si ghici, al treilea viteaz! Sa nu mai zic ca stiu o familie cu 7 baieti!
Referitor la slabit, am inceput sa strabat orasul dintr-un capat in altul, ne plimbam cate 3,4 ore pe zi, asa ca trag nadejde macar sa stagnez daca nu dau jos. Diete nu prea am reusit sa tin niciodata, ca-s tare pofticioasa din fire, dar cu sportul ma impac bine.
Ce mult iti dorm piticutele, ai mei de la 23, 24 pana la 5 maxim, apoi tot din 3 in 3 ore papa. Inca le dau doar san, sper sa am cat mai mult.

Poze noi la semnatura!
https://picasaweb.google.com/lh/myphotos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui mmammarutza

Fetelor, referitor la slabit, eu sunt in plina dieta. Ma ghidez dupa principiile lui Montignac si sunt foarte multumita. Eu consider ca surplusul trebuie dat jos in timp (cateva luni) si nu dintr-o data pentru ca daca vrem rezultate rapide, riscam sa punem inapoi la fel de rapid (efectul yo-yo).
Nu pot sa zic ca sunt obsedata de dieta, dar nu prea mananc ceea ce e interzis, decat cu mici exceptii (ziua mamei mele de ieri ). Am slabit 6 kg in 2 luni, tinand cont ca in saptamana petrecuta la ski am intrerupt dieta, dar nu m-am ingrasat deloc. Eu zic ca e ok. Fac sport de 4-5 ori pe saptamana, respectiv alerg pe pista (program: 5 min. cu 6 km/h, 15 min. alergat cu 8 km/h, 15 min. in panta 10% cu 5 km/h, din nou 15 min. alergat cu 8 km/h si la sfarsit 2 min. relaxare cu 5 km/h; TOTAL = 52 min.). Recunosc insa ca am marele noroc de a avea o pista de alergat in garaj. Cand n-o aveam, mergeam la sala de fitness, dar nu m-a tinut decat 4 luni si odata cu schimbarea orei in oct. 2011, m-am lasat.
Intentionez sa mai slabesc inca 6 kg. Dar cel mai important lucru din punctul meu de vedere este ca nu simt DELOC ca sunt la dieta. Cred ca in momentul in care ti se pare un lucru greu sa tii dieta sau cand aceasta nu are rezultatele scontate o perioada mai lunga de timp, apar frustrarile.
Eu mi-am ales cateva feluri de mancare pe care le ador si respectand principiile Montignac, merge super. Nu pot insa sa mananc decat dimineata si pe la ora 15.30-16.00. Seara mai mananc cate un mar sau doua sau portocale.

ANAHADASA, nu cred ca e indicat sa te apuci de dieta cat timp alaptezi, iar cu sportul, nu stiu ce sa zic, nu cred ca e din start exclus. Ar trebui sa intrebi medicul.

Va doresc tuturor o saptamana excelenta!

mami din 17.04.2011

Mmammarutza, ce organizata esti, super fain!Eu visez la bicicleta, banda e prea mult si nici garaj nu am!

Poze noi la semnatura!
https://picasaweb.google.com/lh/myphotos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui rammy_79

ro_x_ana - multumesc dar daca era dupa mine cezariana era. Wow ce momenteee.....dar a fost bine. Doctorul cu care am nascut la Filantropia se numeste Popescu Florin...un super om in primul rand si apoi medic. Ii datorez multe si il recomand cu cea mai mare caldura.
Cu bebeii...hmmmm, nu ii mai pot lasa singuri o clipa, e destul de obositor, dar sincer in fiecare zi cand ma uit la ei, nu imi vine sa cred ca sunt ai mei si ii ador.
Am inceput de aprox 2 sapt diversificarea, si chiar merge destul de bine. Am o singura problema, care nu stiu cum sa o rezolv. Nu stiu cate din voi cred in deochi, dar eu da, de fiecare data cand ies afara ma intorc cu ei deocheati si sa vezi show. Tipa, urla, uneori amandoi, trebuie sa le spunem dedeochi continuu...e jale, ne opresc oamneii pe strada, se mira de ei, zici ca suntem cu ursul. Am impresia ca nu am mai vazut copii, iar acum scuzati-ma, dar tot vad mame cu gemeni, deci nu mai este asa de senzational, sau ma insel eu?!
Cam atat deocamdata despre noi, o sa mai revin.
Ro_x_ana, tu ce bebei ai, fetite, baietei sau pereche?
Cati ani au? sau cate luni? Tu cum te descurci?
Pupici multi si te imbratisez cu drag

mamica fericita de: Ayan si Eric - 27.08.11

Si de ai mei se mira lumea pe strada, orasul e mic si nu prea vezi in fiecare zi gemenasi, insa eu nu cred in deochi si sunt agitati, tipa pt ca afara dorm, iar cand intram vor papica, povesti, atentie, schimbat pampers...Nici macar ata rosie nu le-am pus, nu sunt superstitioasa deloc, totul are o explicatie pt mine.

Poze noi la semnatura!
https://picasaweb.google.com/lh/myphotos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rammy_79 spune:

Anahadasa - nu tipa imediat ce ii aduc in casa, ca oricum asta fac mereu ii schimb, la dau sa pape, ci dupa vreo aprox 2-3 ore incepe circul, agitati, maraiti, mai si varsa, si pana nu le spunem de cateva ori dedeochi nu se potolesc, ci din contra daca ii lasam sa doarma cu deochiul e si mai rau :(. Habar n-am, nu stiu ce sa mai cred, dar am obosit tare.

Looana - felicitari, la mine beta in ziua 14 a fost de 743...si au fost gemeni, asistentele cand au vazut beta mi-au spus din prima ca gemeni sunt si s-a confirmat apoi la eco, la 7 saptamani. Asa ca bafta, sa fie cum iti doresti tu si te asteptam aici cu vesti.

Pupici multi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salexa spune:


Looana felicitari. Eu in ziua 11 am avut beta 713 si s-au dovedit a fi 2 pupeze.

Fetelor mi-am schimbat medicul, acum merg la Dr Oprescu Daniela de la Polizu, ma puteti ajuta cu informatii despre cum este ca si medic?

Multumesc

FIV 1 dr Albu Dragos reusit
mutatia 1691 in factorul v nu a fost identificata
mutatia 20210 in factorul II nu a fost identificata
mutatia 677 heterozigota
mutatia 1298 heterozigota
mutatia 675 4G PAI homozigota
mutatia 844G PAi nu a fost identificata
25 saptamani+2

Mergi la inceput