Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(64)

Raspunsuri - Pagina 34

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

irip, tine-te de capul dr-ului tau sa iti masoare colul. este f important intr-o sarcina gemelara. cum ziceam, la mine s-a scurtat brusc si i s-a deschis orificiul intern, fara nici un simptom. cand am vazut la eco cum ca arata ca o palnie unde un bb lovea cu un piciorus, nu mi-a venit sa cred.
ma bucur ca iti e mai bine cu nospa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JoAnn spune:

irip am nascut la 34 de saptamani. deci la 27 de sapt am ajuns cu iminenta de nastere prematura si de atunci am stat cu branula in vena. aveam nevoie mai mult noaptea. stateam cu ea toata noaptea... si asa tot aveam contractii si dureri. cateodata imi bagau si 2 fiole de gynipral in punga de ser. aaa si imi puneau in combinatie cu sulfat de magneziu, foarte bun in stoparea contractiilor, dar care se gaseste fff greu.
daca mai ai intrebari, iti raspund cu drag.
acu ies, ca ma trag buburuzele de pantaloni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arta spune:

Hello fetelor,

Monas, Mammaruta: multumesc mult pentru urari! Monas, sa-ti traiasca si tie piticii, si sa creasca mari si sanatosi!!
n-am mai intrat de mult, am inceput serviciul, si deocamdata nu reusesc sa ma acomodez la ritm- mi se pare ca nu reusesc sa fac bine nici la job, nici acasa. AM inceput sa citesc ce s-a mai scris, dar sunt abia la pag 29...in pauza la serviciu.
Am avut un soc cand am aflat ca nu mai avem dreptul la 6 ore/zi serviciu, cum era inainte, pana la implinirea de 2 ani. Se pare ca si dreptul asta l-am pierdut...si facusem toate aranjamentele, inclusv cu bona, sa vina 4 zile/sapt, iar vineri sa stau eu cu fetele. Nu a iesit, noroc ca am sefi intelegatori, si lucrez vineri de acasa.
Am taiat moatele, fetele au ales exact aceleasi lucruri, si in aceeasi ordine...a ras de mine doctorita, ca degeabale imbrac diferit..ele tot ca monozigote se comporta- desi nu sunt
..si ne luptam de o saptamana cu febra, mucusori si tuse- acum am ajuns sa ramanem cu tusea, dar tusesc d spui ca se rup plamanii, se sperie, plang...si asa o ducem de cateva nopti. Sper sa scapam si de asta, tare e bine cand sunt sanatoase..
Gata, inapoi la lucru!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilyjeuly spune:

irip, si eu am avut iminenta de avort, la 16 sapt am facut cerclaj datorita cervixului scurtat si deschis spre interior. apoi stat numai la pat. la 26 sapt ajuns la spital pt contractii sin stat 3 zile pe gynipral perfuzii si injectii cu antispastice. la fel s-a intamplat si la 28 sapt. apoi de la 30 la 34 sapt am stat in spital pe perfuzii cu gynipral si injesctii cu nospa, scobutil, diazepam, plus utrogestan de trei ori pe zi/intravaginal. si la mine pastilele de gynipral erau apa de ploaie.
am nascut la 34 sapt cand nici macar injectiile si perfuziile nu isi mai faceau efectul si aveam contractii dese, regulate si devenisera dureroase.
crede-ma ca iti inteleg disperarea si stiu ca pare ca nu vei reusi, dar cu tratamentul injectabil si cu perfuzii va merge si vei ajunge sa nasti cun bine.
bafta multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Emilyjeuly, multumesc pentru informatii. inteleg ca perfuziile cu gynipral sunt f eficiente in astfel de cazuri. de asemenea, la prelungirea termenului de nastere contribuie si statul la pat.

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2apples spune:

vin si eu sa te incurajez, Irip. Aveam contractii de la 17 saptamani, am luat no spa si scobutil la 8 ore.. pana la nastere. Care a fost la aproape 38 sapt. Incurajarea este - si sper sa se intample la fel si in cazul tau - ca de la 26-27 saptamani nu am mai avut aproape deloc contractii. desi burta se marise si exista presiune mai mare, cumva uterul meu s-a adaptat. Statul acasa, la pat, ajuta f mult, amestecul litic si gynipralul la fel. Si gandirea pozitiva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rammy_79 spune:

anna - imi pare bina ca sunteti ok. Si eu am 2 ajutoare, dar la servici nu am de gand inca sa ma intorc, o sa mai vad pe parcurs.
Sa stii ca si noi am avut perioade cand nu au mai vrut sa pape, dar la capitolul kg stam destul de bine, suntem chiar la polul opus fata de voi.
Ayan are 8,500 si Eric 7,500. Si la noi unul este mai marait celalalt nu, deja au inceput sa se rostogoleasca, nu mai am curaj sa-i las singuri, deja Ayan mi-a cazut de 2 ori din pat, am crezut ca fac infart.
M-am simtit mama denaturata si am plans odata cu el. Asa ca tot timpul sunt cu ochii pe ei. Am trecut la capitolul diversificare, ufff, s-a mai dus din timpul liber . Dar slava Domnului s-au acomodat foarte bine. In rest asteptam sa se faca tot mai cald ca sa iesim afara, lucru pe care nu l-am mai facut de 2 luni, am mers din raceala in raceala.
Cam atat despre noi....
Despre botez ce sa-ti spun, nasi au asigurat cam tot, am avut 2 perechi de nasi pt fiecare bebet cate unul. I-am lasat pe fiecare sa faca ce vrea nu m-am amestecat. Noi ne-am ocupat doar de local si de petrecere. Mie nu prea imi pasa de obiceiuri, am zis ca trebuie sa ma simt bine si am facut cum ne-a placut noua. Bebeii au fost imbracati diferit, fiecare nasa a avut lumanarea pe care a vrut sa o cumpere...etc. Nu stiu daca am omis ceva. In concluzie nu prea ne-a pasat de obiceiuri . Mai intreba-ma tu daca vrei sa stii ceva anume.
Pupici multi si astept in continuare vesti despre voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Va multumesc mult pentru ca mi-ati impartasit experientele voastre. am plans mult in spital si am suferit gandindu-ma ca am ghinion. ma gandeam ca mi se intampla tocmai mie. acum sunt aks, iau tratament, dar tot mai am contractii, in special p partea unde am si un fibrom maricel.

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

IRIP, trebuie sa ai moralul sus, daca nu pentru tine, atunci pentru pici!!!
Din pacate, mai multe sfaturi "practice" nu-ti pot da pentru ca nu am avut contractii dureroase. Pe mine ma strangea burta jos de tot, ca si o curea care mi-ar fi fost mica si simteam cum se intareste in anumite parti, dar asta numai dupa cate o plimbare. Totul trecea insa dupa repaus la pat 20 min.

Tu trebuie sa stai linistita, cat mai mult in pat, sa ai incredere in tine ca poti rezista pana la termen si sa o iei ca pe un "dat". Chiar daca vor mai fi momente in care vei avea impresia ca nu mai poti, nu uita ca Dumnezeu nu ne da mai mult decat putem duce!

Si crede-ma, cand iti vei vedea picii, vei sti ca fiecare secunda de asteptare a meritat din plin.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

irip, ce tratament ti-a dat sa iei acasa?

Mergi la inceput