Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(64)

Raspunsuri - Pagina 33

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

irip, de ce nu ii spui dr-ului ca nu te ajuta gynipralul pastile? alte medicamente iti mai da? nospa, scobutil, utrogestan, magneziu?
mie mi-a facut cerclaj la 17 sapt. colul se scurtase mult iar orificiul intern era deschis. dr spune ca precis am avut contractii nedureroase, nu am stiut de ele si ele mi-au scurtat colul. acum am repaos absolut la pat (am voie doar la toaleta) si tratament. sunt mereu atenta la burta, sa nu fie tare sau sa nu ma doara burta pe jos. daca se intareste sau ma doare pe jos, fac nospa+scobutil injectabil si imi trece instant. in rest, iau nospa oral, utrogestan, magneziu, plus vitamine. in perioada dinainte si dupa cerclaj, am facut si progesteron injectabil.
gynipral inca n-am avut nevoie sa iau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

balanta_tm, i-am spus dr. ca nu mi-e bine cu pastilele, insa eram abia la a doua pastila si a zis sa mai raman in spital sub observatie. iau 3 p de magne b6/zi, arefam 3/zi (acum il iau pe cale orala, caci mi-e teama sa il pun intravaginal din cauza cdt din spital), vitamine. cu perfuzia d gynipral m-am simtit bine, dar cu pastila nu. iau una la 8 ore. tu ai si contractii dureroase? cam la cat timp? eu sunt demoralizata maxim caci in salon avem o dna care a nascut la 28 sapt si m-a impresionat cazul. am emotii ca nu voi ajunge aproape de termen. de o sapt stau numai in pat caci sunt internata, mai rau este ca ma ridic f des pt a merge la baie caci fibromul apasa pe vezica urinara.


21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

irip, nu le-as numi chiar contractii dureroase. uneori am dureri vagi de abdomen inferior si atunci fac injectie. se intampla rar, o data la cateva zile. la tine cum se manifesta astea dureroase?
pune-l pe sot sa iti cumpere manusi sterile cat esti in spital (nr 7 sau 8, depinde cat de mare ai mana) si pune cu ele arefamul vaginal. eu toata sarcina am folosit manusi sterile. costa ceva, e drept (cam 2.5 lei/perechea, si cum pun utro de 3 ori pe zi...7.5 lei/zi costa doar manusile).
cu moralul nu stau nici eu grozav, dar incerc sa gandesc pozitiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

pe mine m-a internat la 34s ca cica aveam colul deschis de 4, si scurtat evident; ca vai nasc, dar de unde, in fine peripetii, am schimbat doctorul, spitalul...
3 gynipral pe zi nu e mult; eu am luat si 4 si eram ok, palpitatii am avut si eu ceva de la perfuzie cand am dat-o prea tare ca am stat o zi fara sa curga mai nimic si apoi seara am dat-o tare si am chemat asistenta sa mi-o scoata

oricum eu zic ca cel mai bine e sa pui utrogestanul ala intravaginal ca e mai bine; daca vrei sa eviti infectiile de spital pune cate un poligynax seara, pe mine asa ma punea doctorul sa fac, eu am pus o zi da, una nu ca ma saturamsem de scurgeri. Poti sa faci si cum zice balanta, sa-ti iei niste manusi si sa pui cu ele, desi te poti spala f bine pe maini cu sapun, clatesti cu un pic de spirt si esti ok.

in ce spital esti internata?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

sunt internata la polizu. pe mine ma ingrijoreaza ca am
de acum contractii (21 sapt) si nu stiu daca voi putea ajunge la un termen rezonabil d nastere si nici nu stiu care este solutia pt a le putea opri. nu cred ca poti sta pe gynipral perfuzabil aproape inca pe atatea sapt de sarcina si nici nu inteleg d c pastilele cu gynipral nu au aceleasi efecte ca solutia perfuzabila d gynipral.

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

la polizu am stat si eu cam 8-10 zile cred, dupa care am plecat ca nu ma intelegeam cu doctorul; eu aveam totusi 33s, si el m-ar fi tinut numai in pat, ceea ce nu putea face, adica sa nu merg nici la baie, aberatie

sarcina e inca micuta, asa ca trebuie sa stai cuminte; si sa stii ca poti sta pe perfuzii si 3 luni sau cat trebuie, erau fete cu sarcini mici acolo si stateau ca nu ai ce face daca vrei sa fie bebe bine
eu am cerut pastile ca nu-mi placeau perfuziile, dar dc tu zici ca nu prea ti-e bine cu pastile, atunci stai pe perfuzii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JoAnn spune:

irip am mai scris, dar probabil nu ai citit., eu am avut contractii dureroase de cand era sarcina mica. se aduna asa un ghemotoc ba intr-o parte, ba in alta si era dureros. plus ca am avut iminenta de avort inca de la 7 sapt. deci...cand aveam contractii se intarea burta si aveam dureri ca la crampele menstruale. gynipral pastile am inceput sa iau de pe la 18 sapt. pe perfuzii cu gynipral am stat aproape non stop de la 27 sapt. eu zic ca poti lua fara grija arefamul si pe gura....
fug ca se agita o buburuza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rammy_79 spune:

anna - ce mai fac gargaritele tale? Acum am te-am vazut pe forumul asta si imi pare tare bine. Cum te descurci?
Pupici

mirela2 - ma sperii cand citesc. Oare asa o sa patim si noi .
Deocamdata am facut 6 luni si din ce ince mai mult se cumintesc. Show-ul de noapte a disparut. De dormit dorm destul de bine, zic asta in comparatie cu ce a fost. Le mai dam ultima masa pe la 23.30, mai cer pe la 5 si la 7 - 7.30 e trezirea. Astept sa ne povestesti in continuare. Te citesc cu drag. Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

buna rammy, te-am vazut acu ceva timp si am vrut sa-ti rez bun-venit, dar m-am luat cu treaba si n-a apucat

"capritele" sunt bine, de fapt acum sunt "pisoiul si testoasa" sau "frumoasa si bestia" ca una e frumusica foc si cealalta e mai maraita; de ceva timp, 2-3 sapt nu prea mai mananca, mnanca acum la la 3,5 luni cat mancam si pe la 1.5-2 luni; dar asta e.
Eva are cam 4.3 kg, Ema cam 5.4; sunt mai micute, dar sunt sanatoase, in afara de niste varsaturi cu jet la cea mica n-am avut probleme cu ele

sunt destul de cumintele in rest, dorm mult, toata noaptea de pe la 23.00-24.00 pana dim pe la 7-8; dorm si ziua destul de mult; au inceput sa rada, sa "vorbeasca" pe limba lor, sa se joace, chiar sa apuce jucariile
eu am revenit la munca de la 1-feb, mi-am luat o bona 3 zile si ma ajuta mama celelalte 2 + in weekend cand mai iesim; dar am norocul ca lucrez de acasa si pot sa le acord putin atentie si in cursul zilei

ne pregatim de botez dupa paste; apropo, poate-mi zici si mie cam ce obiceiuri sunt, eu n-am habar si am de botezat si un baietel de paste

tu ce faci, baietii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Citat:
citat din mesajul lui JoAnn

irip am mai scris, dar probabil nu ai citit., eu am avut contractii dureroase de cand era sarcina mica. se aduna asa un ghemotoc ba intr-o parte, ba in alta si era dureros. plus ca am avut iminenta de avort inca de la 7 sapt. deci...cand aveam contractii se intarea burta si aveam dureri ca la crampele menstruale. gynipral pastile am inceput sa iau de pe la 18 sapt. pe perfuzii cu gynipral am stat aproape non stop de la 27 sapt. eu zic ca poti lua fara grija arefamul si pe gura....
fug ca se agita o buburuza.

mami de bubuline gemene
. JoAnn, la cate saptamani ai nascut? aseara, am luat arefamul pe cale orala si am mai luat si un no spa si m-am simtit mult mai bine. am mai avut cateva contractii, dar nu la fel ca atunci cand am trecut pe pastile d gynipral. sa inteleg ca se poate sta pe perfuzie de gynipral mult timp, uneori chiar pana nasti. Ma gandesc k si daca sunt sub tratament, tot voi mai avea contractii. Va multumesc tuturor pt raspunsuri, caci am mai prins curaj. Eram cu moralul la pamant ieri. e greu sa stai in incertitudinea ca nu vei ajunge macar aproape de un termen rezonabil.

21+

Mergi la inceput