Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(64)

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

MONAS, a fost extraordinar si ne-a prins la amandoi evadarea . Acuma sunt ca noua, binedispusa si cu infinit mai multa rabdare de tinut picii de mana pentru ture prin toata casa.

ARTA, transmitem si noi LA MULTI ANI ptr. bebelushe, sa aveti parte numai de lucruri bune, cu sanatate si fericire!!!

Luca este obsedat de masina de spalat rufe. Toata ziua ar sta numai in baie, iar daca mai e si in functiune, distractia e la maxim E mare diferenta totusi intre ei, Carla e foarte cuminte, zambareata, n-ai treaba cu ea, in schimb frate-sau e tare incapatanat, urlator cand nu i se face pe plac, dar si vorbaret, nevoie mare...

ANAHADASA, eu numai acum am vizionat pozele minunatei tale familii. Sunteti....JOS PALARIA!!! Sa te mandresti tuturor, sunteti ffff frumosi, sa va dea Dumnezeu numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Multumesc mmammarutza! Imi propun sa mai adaug cateva noi, sper sa reusesc astazi!
Noi suntem in plin sezon colicesc, pana la 2 luni n-am avut treaba, insa acum, in fiecare seara avem concert, nici nu mai stiu ce sa mananc, alteori mi se pare ca nici n-au legatura durerile cu alimentatia mea!
Alexa, voi cum mai stati?

Poze noi la semnatura!

https://picasaweb.google.com/105300499019911509059/NataliaSiMatei?authkey=Gv1sRgCKDAo6bF4rDr5gE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Buna! Va pup pe toate si pe toti piticii aferenti.

nu prea am mai intrat sa scriu...trece timpul asa repede ca nici nu stiu ce-i cu mine.

Ne luptam si noi cu colicile...sper sa le lase curand, ca saracele au de prin saptamana 2 de viata. Dana, in cazul nostru nimic nu le calmeaza decat tinutul in brate pe burtica. Suntem si noi terminati psihic...nimic nu ma oboseste asa tare ca episoadele de cate si 6 ore de tipete si plansete. Pe rand sau simultan. Plang cu lacrimi si se chircesc pana se rosesc...

In rest sunt bine. Implinesc in curand 2 luni si urmeaza sa le facem vaccinuri. Au cate 4,5kg de caciula si arata ca niste bebelusi pufosi. Ma enerveaza 2 lucruri...ca au inceput sa regurgiteze dupa masa iar ele nu au facut asa ceva pana de curand. cum e posibil tocmai acum cand au mai crescut. Regurgiteaza si le curge din gurita mereu...bine, de la colici se si screm mereu. Si ca "cea mare" are o iritatie pe ambii obraji, tample si pe gat dupa urechi...ca niste bubulici...de la ce-or fi? de la tinut in brate/pupat/alergie la ceva/caldura? Nu am dat-o cu nimic. Doar o sterg cu ser fiziologic. Astept sa se topeasca de tot mizeria de afara sa ies pe uscat cu caleasca.

Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Dana, am citit ca scrisesei de picii tai ca adorm tarziu...sa stii ca de cateva zile si ale mele nu adorm inainte de 12 noaptea. Si se trezesc pe la 6. Ceea ce e minunat pentru noi iti dai seama, ca dormim mai mult legat noaptea. Dar e rau ca nu mai am posibilitatea sa fac nimic seara. Si cand vin si nesuferitii aia de colici...avem seri de cosmar, as putea spune. Mi-e asa mila de ele cand plang...
Daca le fac baita la 19:00 tot la 12 noaptea adorm...drept pentru care am ajuns sa le facem baie la 22:00.
Exceptie fac serile in care le bagam in cada cu colacel la gat. Fac niste ture de cada, apoi le fac masaj cu ulei, le dau sa pape si dorm duse...record: vreo 7 ore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Alexa: bubitele s-ar putea sa fie de la caldura. Ati masurat temperatura in camera noaptea? Dr mea spunea sa nu depasim 21 grade, desi mie mi se parea racoare la 21 grade. Pt colici ati incercat si carpa incalzita pe burtica?
Stiu ca e greu insa vor trece curand colicii...
pupam mamicile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiftemi spune:

draga alexa eu am incercat de toate pt colici dar nu a mers cu nimic pana am ajuns in germania cu fetita si acolo i-au dat picaturi de sab simplex puse in biberonul cu lapte si....minune s-a calmat instatntaneu 10 picaturi de sab simplex au rezolvat problema. se gaseste si in romania asa ca daca vrei sa incerci......nu ai nimic de pierdut.

in ce priveste nasterea naturala....wauu e mare curaj. eu nu am avut curajul asta si nici nu mi-au recomandat dar nu pot spune ca a fost f rau. am facut cezariana cu anestezie epidurala si am fost constienta asa ca nu am ratat venirea pe lume a copiilor. m-am refacut relativ repede, taietura s-a inchis f repede si sa stiti ca eu le0am facut baie de cum am ajuns acasa. e adevarat ca am avut ajutor dar i-am luat in brate si nu s-a intimplat nimic, asa ca cumva povestea cu cezariana ca se reface greu e si putin exagerata, nu e chiar asa de rau.
acum daca aveti curaj pt nastere naturala la gemeni ce sa zic, bravo voua, tot respectul! eu sunt gravida din nou si tot cu cezariana ma duc sa nasc. de data asta e unul singur :)))

mai naste cineva la regina maria?
eu nasc in iunie sau asa sper....
am inteles ca sunt cond f bune, cam piperat pretul dar eu sunt tare fricoasa si tb sa ma rasfete cineva.
prima nastete am facut-o in cipru la un spital privat si nu am ce sa le reprosez, a fost extrem de bine. am nascut cu muzica, ma mangaiau si a stat si soacra-mea cu mine, acolo te lasa sa intri in sala dar barbati-miu nu a avut curaj asa ca m-am ales cu soacra-mea.....:))) buna si ea in lipsa de altceva. acum ma intorc in tara si o sa nasc la regina maria. sper sa fie bine.

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monas

Lumi_clt: daaa:))))))))))) sa stii ca si eu ma gandesc deseori la momentul acela. Acum cand alerg dupa ei sa-i dau jos de pe unde se catara ma mir cum de eram asa stresati atunci cand stateau locului amandoi.
Ce fac cele doua frumoase? Mara tot asa zambitoare este? Maia tot rezervata cu strainii?


mama de Eva si Fabian din 8 Martie 2011




La multi ani Eva si Fabian!!!!

Sa cresteti mari, sanatosi, voiosi si sa va bucurati parintii!!!


Iar voua va doresc putere sa-i cresteti si multa sanatate.
Petrecere frumoasa !!!!

Monas, mandrele mele s-au schimbat mult in ultimul timp, se acomodeaza usor in casele unde sunt copii, se joaca, vorbesc destul de bine pt 1 an si 9 luni. Toate ca toate insa pe mine nu ma scapa din priviri, cum sa ies din raza lor vizuala.
Socializarile din gemenie le prind bine.
O sa incerc sa incarc poze.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

La multi ani dragi MAMICI!!!!!








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

La multi ani Eva, La multi ani Fabian, sa fiti voiosi si sanatosi !

La multi ani mamicilor, sa aveti o primavara minunata !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Mary_1975: multumim muuult muuult!!

Mergi la inceput