Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(64)

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rammy_79 spune:

Alma - am nascut sambata si am stat 8 zile in spital pana au facut bebeii 2kg. La nastere au avut 2,100 si 2,080, dar dupa aceea au mai scazut un pic la 1,900 si a trebuit sa mai ia in kg.
Intr-adevar nasterea nu pot spune ca a fost grea, asta si medicului minunat pe care l-am intalnit. Am fost fff norocoasa din acest punct de vedere. Refacerea a fost foarte rapida. A doua zi ziceai ca nici nu nascusem in comparatie cu cele care facusera cezariana.
Saracutele mergeau tinandu-se de pereti :(.
Dar sincer nici acum nu as putea sa aleg sau sa dau un sfat vis a vis de nasterea naturala si cezariana. Cred ca fiecare alege in functie de ceea ce simte.
Eu pot spune ca a fost super ok chiar si dupa aceea nu am avut nici un fel de probleme, ti-am spus....zici ca nici nu nascusem. Dar repet medicul a fost extraordinar, datorez acest lucru in intregime lui.
Pupici, sper sa faci alegerea corecta si nastere cat mai usoara Oricum mai vorbim pana atunci
Tu cu cine nasti? La ce spital? Ai fetite sau baietei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

ALMA, eu te admir ptr. curajul pe care il ai gandidu-te la nastere naturala. Sincer, asta imi doream si eu inainte sa raman gravida, dar odata ce am aflat ca sunt gemeni, nici nu s-a mai pus problema de nastere naturala. Si pana la urma nici picii nu au vrut natural ptr. ca nu s-a intors niciunul, au fost mai lenesi . Eu cunosc o mama care a nascut natural gemeni in urma cu 1 an si jumatate si spune ca a fost ok.
Sunt convinsa ca impreuna cu medicul tau vei alege varianta optima atat ptr. tine, cat si ptr. pitici.
Cat priveste recuperarea de dupa cazariana, e mai greu la inceput, sunt dureri, dar nu se pune problema sa nu poti tine/ridica bebelushii in brate, fara vreun ajutor. E totusi o diferenta fata de mamele care au nascut natural si pe care le vedeam pe hol a 2-a zi gata sa valseze, iar eu eram parca dupa razboi si in a 3-a zi .

Avand in vedere ca am stat in maternitate 16 zile, nu stiu cum m-as fi descurcat cu picii acasa dupa 4-5 zile de la operatie, cand in mod normal medicii externeaza mamele cu copii cu tot, daca totul e in regula.

OFF TOPIC: A gasit cumnatu-meu un caine mic, shih-tzu, pe strada, abandonat sau pierdut, intr-o stare jalnica, n-am vazut asa ceva in viata mea. Stiind ca suntem mari iubitori de animale, mi l-a adus mie. Asta imi mai lipsea... Acum sta cuminte in garaj, dupa o masa copioasa
I-am facut programare la coaforul canin ptr. ca trebuie sa-i rada toata blanita de pe el, saracu', ca e asa de incalcit, ca nu i se vede deloc fata.

Asa ca pe langa mamica, sunt si bona la catzei pierduti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna mamici si burtici,
geo: nu stiu daca te ajuta asta, insa depresii am avut mai toate si o sa mai avem si o sa mai ai si tu. din diverse motive. asa ca ridica capul si da-i inainte ca nu avem incotro:). pe mamicile cu bebici bici le incurajez spunandu-le ca mai tarziu va incepe s afie frumos rau. avem momente in care se joaca amadoi , tipa si se alearga (mai nou in picioare dar tinuti de maini-nu ne intrebati cum stam cu shalele..suntem vai de noi)si rad unul la altul. trece tot greul in momentele acelea. insa imediat cand plang sau sunt uraciosi imi vine sa ma strang de gat.
referitor la nasterea naturala, eu si daca era doar unul , nu as fi avut curaj sa nasc asa. ce-i drept stiam ca ma refac ff repede dupa taieturi si altre alea. asa ca cezariana rules:).
ce sa va mai spunem..se catzara in fotoliu singuri...se urca pe unde pot si noi stamn de straja patriei sa nu cada. dar chiar si asa acum 2 saptamani Eva mi-a scapat si a cazut din patul mare . s-a lovit la cap, a vomat rau si avea stare de somnolenta. nu ma intrebati la cate spitale am alergat si am ajuns la neurochirurgie la Bagdasar. I-am facut Computer tomograf, au sedat-o...vai de mine si de mine.
Uneori stau si ma gandesc cum de eram asa crizata la inceputuri cu ei, de ce nu avema timp de nimic ca doar stateau in patut si nu se miscau.
Azi i-am inscris la cresa pentru la anul. Era o lista luunga acolo...
Va pupam si revenim cat de curand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Alma, ma bucur sa mai vad pe cineva "de seama mea" pe aici. Te citesc si dincolo, dar nu prea scriu acolo. Ma bucur ca s-au rezolvat problemele, nu te mai lua dupa toate ecografiile, ca multi citesc si in stele... Te felicit pt. curajul tau, sper sa reusesti sa nasti natural. Si eu regret, dar nu mai am nicio sansa (am o cezariana verticala proaspata), dar nu m-as fi incumetat la gemeni oricum. Cat despre copii, eu cred ca m-as fi oprit la doi, dar de, socoteala de-acasa nu se potriveste cu cea din targ. Cu greu dupa nervii terminati de la primul, m-am hotarat sa mai fac unul, dar cred ca a fost promotie ceva cand l-am conceput. Insa ma bucur, ma rog sa fie bine (ca la cate probleme s-au ivit) si daca or fi sanatosi, ne-om descurca noi cumva.

Rammy, felicitari pt. nasterea naturala, ai avut mare curaj....

Alexa, Anahadasha voi ce faceti? Nu mai ziceti nimic?

Amary 24+ de +


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Amary, va citesc si eu aproape zilnic, dar nu mai am vreme sa scriu... Noi suntem bine, dar mult mai in plina activitate, pt ca pana acum papau si dormeau, insa acum vor povesti, tinut in brate, leganat in scoica... Inca ii alaptez exclusiv, dorm pana dimineata la 6, dar se culca tot la 12, 1! Nu stiu cum si-au decalat programul asa, pt ca cel tarziu la 22 erau adormiti, dupa baita. Dar noi am fost toti gripati, ei au stranutat si tusit putin si nu le-am facut baita cateva seri si cred ca de-aici li se trage; sper sa ne revenim!
In rest, asteptam primavara ca sa iesim la plimbare in parc!

Poze noi la semnatura!

https://picasaweb.google.com/105300499019911509059/NataliaSiMatei?authkey=Gv1sRgCKDAo6bF4rDr5gE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monas

Buna mamici si burtici,
geo: nu stiu daca te ajuta asta, insa depresii am avut mai toate si o sa mai avem si o sa mai ai si tu. din diverse motive. asa ca ridica capul si da-i inainte ca nu avem incotro:). pe mamicile cu bebici bici le incurajez spunandu-le ca mai tarziu va incepe s afie frumos rau. avem momente in care se joaca amadoi , tipa si se alearga (mai nou in picioare dar tinuti de maini-nu ne intrebati cum stam cu shalele..suntem vai de noi)si rad unul la altul. trece tot greul in momentele acelea. insa imediat cand plang sau sunt uraciosi imi vine sa ma strang de gat.
referitor la nasterea naturala, eu si daca era doar unul , nu as fi avut curaj sa nasc asa. ce-i drept stiam ca ma refac ff repede dupa taieturi si altre alea. asa ca cezariana rules:).
ce sa va mai spunem..se catzara in fotoliu singuri...se urca pe unde pot si noi stamn de straja patriei sa nu cada. dar chiar si asa acum 2 saptamani Eva mi-a scapat si a cazut din patul mare . s-a lovit la cap, a vomat rau si avea stare de somnolenta. nu ma intrebati la cate spitale am alergat si am ajuns la neurochirurgie la Bagdasar. I-am facut Computer tomograf, au sedat-o...vai de mine si de mine.
Uneori stau si ma gandesc cum de eram asa crizata la inceputuri cu ei, de ce nu avema timp de nimic ca doar stateau in patut si nu se miscau.
Azi i-am inscris la cresa pentru la anul. Era o lista luunga acolo...
Va pupam si revenim cat de curand.

mama de Eva si Fabian din 8 Martie 2011


Monas, mi-aduc aminte cand v-am vazut in parc prima oara, si tu si sotul erati terminati, iar doua ghemotoace mici in hainute pufoase, si va uitsti cu jind la ale mele ca erau mari, le dadeam jos din carut pe rand sa exerseze mersul.
Uite ca a trecut timpul, cu bune si rele, mai aveti nitel si impliniti 1 anisor.

Sanatate va doresc si multa putere sa ii cresteti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rammy_79 spune:

Amary - multumesc frumos , dar daca imi spunea cineva ca imi voi naste gemenii natural as fi zis ca e nebun. Asa a fost sa fie si multumesc lui Dumnezeu a fost foarte ok.
M-a distrat nespus chestia cu "promotia" si eu si sotul meu la fel am spus cand am aflat ca avem gemeni. Si sincer la doi ma gandesc sa raman. Primul copil ce este, fetita sau baietel? Oricum felicitari, sarcina si nastere usoara
Anahadasa - 4 minuni, wow, tare curajoasa esti. Eu abia ma descurc cu 2 . Sa-ti traiasca si sa fie sanatosi, sunt superbi toti 4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Arta: La Multi Ani!!! pentru cele doua minuni Sonia si Carina
Sa va bucurati de ele si sa fie cuminti si cu mult noroc in viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Lumi_clt: daaa:))))))))))) sa stii ca si eu ma gandesc deseori la momentul acela. Acum cand alerg dupa ei sa-i dau jos de pe unde se catara ma mir cum de eram asa stresati atunci cand stateau locului amandoi.
Ce fac cele doua frumoase? Mara tot asa zambitoare este? Maia tot rezervata cu strainii?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

mmammarutza: ma bucur ca v-ati distrat bine in concediu. nu-i asa ca v-ti intors cu alt suflu pentru cei mici?

Mergi la inceput