Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(64)

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns geo80 spune:

buna, am nascut fetia Lavina Maria 2.6 kg si baiatul Tudor Andrei 3.1 kg fetia e bine , dar baiatul nu prea bine , are probleme de respiratie se pare ca nu era pregatit sa iasa .acum la 24 ore de la nastere e putin mai bine dar tot respita intr un bol in care se baga oxigen si e pe antibiotic. suntem cam ingrijorati. A ti mai avut asa probleme?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Laura, merci mult pt raspuns. Ma gandisem sa le dau altfel de cei. Intr-adevar acela este dulce. O sa le dau si apa, sper sa bea.
geo80: sa va traiasca puii, au greutati frumoase, nu te ingrijora. nu mai stiu, cate saptamani de sarcina aveai la nasterea lor? ai facut cumva si injectiile acelea de maturarea a plamanilor lor inainte? hai ca va fi bine, multi bebici gemenasi au mai stat la aparat de respirat la nastere. dr. neonatolog ce spune? sa ne tii la curent cu ce faceti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Bine ati venit pe lume Lavina si Tudor! Sa fiti sanatosi, norocosi si destepti, sa aduceti mamei numa bucurii! Hai ca va fi bine,aisa vezi. La sf pantelimon ai nascut pan la urma? Ceza sau normal?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

Geo, felicitari!copiii au supergreutati, iar ca sa te linistesti, sa itinzic ca ai mei au stat asa intr-un fel de incubator cu ceva rotund desupra prin care li se dadea oxigen. Cata vreme respira singurel, doar ca are mascutza aia, nu ai absolut niciun motiv de ingrijorare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo80 spune:

multumesc. baietelul e mai bine, sunt tot in spital am nascut la spitalul Medicover e nou deschis si am avut noroc de un pret pomotinal. La voi laptele cand a venit la cezariana?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Geo80, ce greutati bune au avut copiii la nastere!!! Numai bine va doresc! La cate saptamani ai nascut? Fetelor, voiam sa va intreb daca voi ati avut dureri de spate, de sale? Eu nu ma pot odihni din cauza lor.Oricum, nu ma odihneam pentru ca trebuie sa merg la toaleta de cate ori bune pt cateva picaturi, dar sa ma doara asa rau si de la doar 19 saptamani chiar nu ma asteptam. Am tot citit ca cel mai bine este sa dormi pe partea stanga, dar imi pare aproape inuman. Imi amorteste toata partea de sub coaste, radiind spre picior. BIneinteles ca dorm si pe partea dreapta, dar este la fel de rau. Probabil ca o sa mai dorm peste 2 ani un somn bun. O zi buna!

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

fetelor am si eu o intrebare; am impresia ca Emei ii miroase gura urat
de le ce sa fie? oare sa-i dea dintii? dar pre devreme, abia are 3 luni, ca mi se pare mie ca suny gingiile usor inflamate sau o fi doar in capul meu
mersi

geo sa-ti traisca

itip dormi pe ce parte vrei ca nu conteaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

Geo, dupa vreo 5 zile de mare chin. Puneam compese calde cu 5 min inainte de mulsul manual,apoi ma mulgeam pana imi storceam si creierii si apoi 5 min de comprese reci. Roaga asistentele sa te inete sa te mulgi. Pompa nu e la fel de eficienta ca mana.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui geo80

multumesc. baietelul e mai bine, sunt tot in spital am nascut la spitalul Medicover e nou deschis si am avut noroc de un pret pomotinal. La voi laptele cand a venit la cezariana?

Felicitari Geo, sanatate multa tie si copilasilor. Eu am avut lapte de a doua zi dupa cezariana. Important e sa pui copiii la san ca sa vina laptele mai repede. Am cunoscut mamici care au trebuit sa roage o asistenta sa le ajute sa desfunde putin canalele. Mai poti sa strangi si sa masezi putin sanul, sa pui comprese sau un prosopel cu apa calduta pe sani inainte de alaptare.

Monas, legat de ceai, eu nu prea le-am dat, un 50 ml maxim pe zi. Nu stiu daca e bine, dar am preferat sa le umplu burtica cu lapte si papica . Iar apa le dau cateva lingurite dupa fiecare masa. Din canuta speciala nu vor sa bea, rod tetina in gingii....

Anna, cunosc mamici care au bebei de 3-4 luni cu dintisori.... Deci nu e de mirare daca i-ar da dintii Emei. Si la ai mei mei le miroase gurita urat din cand in cand, dar nu am stiut ca poate fi din cauza asta.

Desi va citesc, uit mereu ideile pana postez. Ma bucur totusi ca sunt alte fete care raspund promt celor care au intrebari si vor sa afle cate ceva.
La noi e mare veselie de cateva saptamani, se joaca asa frumos amandoi, am vazut ca e o perioada buna la bebeii de varsta lor. Nu mai e mult si facem si noi anisorul. Eu motzul o sa-l iau a doua zi de Paste, ca si asa ne vedeam atunci cu nasii, iar de ziua lor, sigur o sa chem cativa copilasi si o sa facem si tort..... abia astept.
Despre ei ce sa va mai zic, Ianis merge pe langa pat, mobila, tinut de o manuta, Luca la fel, el mai pleaca si singurel, pe langa pereti merge deja cu viteza. De multe ori renunta la facut pasi si o ia de-a busilea, ca e mai rapid asa ca sa ajunga unde vrea. Au 8,700 kg si 8,650 kg si dinti Ianis 8, Luca 6.
Dorm tot de doua ori pe zi, cate o ora jumate, seara se culca pe la 21 si pana la 5-6 cand le dau lapte, nu se trezesc deloc, apoi mai trag un puiut mic de somn pana pe la 8.
Eu tanjesc dupa un chef, ceva distractie, la noi in oras nu ai unde sa te duci. De doua ori pe luna mai merg pe la Pitesti cu sotul, colindam magazine si facem shoping , dar parca nu ajunge, nu se incarca bine bateriile .... De pe 10 martie am ajutor, vine mama mea la mine si va sta 2 sapt, deci chiar vreau sa profit la maxim de ea, deja i-am spus, sa se incarce cu energie, ca la mine nu vine in concediu ....

Mammarutza, cum a fost concediul, ai mai fost la ski ? Cum s-au comportat cei mici ?

Va pup, sarcina cat mai usoara burticilor si sanatate si rabdare mamicilor si de ce nu si taticilor .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiftemi spune:

geo sa-ti triasca puiutzii si sa te bucuri de ei. o sa fie baietelul, tu spune tatal nostru si roaga-te la maica Domnului sa-l protejeze. eu am nascut la 37 sapt si ai mei au avut 2.4 si 2.6 kg si au fost bine. fi optimista gandeste pozitiv si imagineaza-l pe andrei fara masca de oxigen,si o sa vezi ca daca tu gandesti asa o sa scape de ea cat mai repede. daca v-as povesti prin ce am trecut eu cu fiica mea v=ati ingrozi dar pana la urma optimismul meu si puterea ei au facut sa nu o pierd. asa ca capul sus si fi tare. nici nu stii cat de puternici sunt bebelusii si ce dorinata de viata au.

monas: ai incercat si cu compot? ai mei nu prea se dau in vant dupa ceai dar compot beau cu placere. ceaiul de tei, cel de colici, sunatoare si menta. o sa incerc si cel de macese. apa nici ai mei nu prea beau. in schimb lapte daaa. eu le dau Humana si sunt multumiya cum au luat in greutate.

la mine nu a venit laptele deloc si am nascut prin cezariana.

diversificarea am inceput-o la 5 luni cu suc de morcovo, mere, banane, cereale, apoi treptat supa de legume. oricum nu am introdus ceva nou decat la cateva zile ca sa stiu daca fac alergie de la ce e.
ai mei mancau cam la 4 ore.

pt gura urat mirositoare poti sa incerci sa stergi limba cu bicarbonat pe o bucata de tampon. nu neaparat de la dinti este ci ei ca si noi elimina toxine.

eu am o problema cu fetita mea care si acum ii este frica de apa. pt noi baia este un cosmar si nu stiu ce sa fac sa o fac sa se simta in siguranta. cu luca nu am nici o problema dar leia e disperata in cadita. ceva sfaturi?

o seara buna tuturor

Mergi la inceput