Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(64)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vali79 spune:

Fetelor, va pup!
Putin in urma cu raspunsul la intrebarea ta in privinta scurtarii colului, draga balanta , asa cum bine isi amintise amary, eu am avut mult mai mari probleme cu colul, de la 14 saptamani inca il aveam scurtat de la un 3.8 cm la 2.5. Si tot a continuat sa se scurteze pana pe la 2 si ceva, si totusi dr. mea nu mi-a facut acel cerclaj, neavand prea mare incredere in el... Ba chiar pe la vreo 26 saptamani il aveam intredeschis usor si chiar daca imi recomandase repaos aproape total, imi era imposibil cu fetita mea de 3 anisori de acasa sa fac asta... Si totusi am nascut la 37 saptamani 2 nazdravani de 3.4 si 3.3 kg... cu trombofilia si tratamentul impovarator si injectiile aferente... Dar recunosc, la acel moment, eram putin ingrijorata ca dr. mea refuza sa-mi faca cerclajul...

Off topic, daca de obicei intru zilnic sa vad ce faceti voi toate care intre timp mi-ati devenit foarte dragi, de vreo patru zile nu am mai intrat pentru ca sunt super stresata cu cei 2 baietei, deoarece mi s-a spus de catre un medic de chirurgie infantila ca decalotarile nu mai sunt suficiente pentru ei si ca trebuie sa-i opereze de fimoza peste o saptamana cu anestezie generala(?!?). Asta pentru ca sunt mama de gemeni (?!?) si ca decalotarile repetate nu ar da rezultatul scontat din lipsa de timp si datorita iritarii bebeilor. Si astfel de cateva zile cer pareri peste tot, cu toate ca ei nu au nici o problema de urinare, infectie sau altceva, pentru moment, si sincer imi par prea mici pentru o astfel de interventie la aproape 7 luni... I-am programat deja la cateva alte consultatii la medici pediatri si chirurgi, pentru ca nu vreau sa las prima parere a unui medic sa primeze...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

VALI79, eu sunt putin nedumerita...Noi abia la 6 luni jumate-7 luni am inceput decalotarea la Luca, conform indicatiilor pediatrului. Sotul meu se ocupa de problema . Pe la 8 luni, am aratat pediatrului cum procedam intrucat noua ni se parea ca mergea foarte usor chiar dupa prima sau a 2-a incercare. El ne-a explicat ca nu e chiar ok, ca mai trebuie tras un strat sau asa ceva, si a tras el un pic mai tare. Luca a avut un scurt scancit, probabil ca l-a durut un pic, dar de atunci se decaloteaza foarte foarte usor. Asadar nu prea inteleg de ce vrea sa-i opereze la 7 luni daca noi abia atunci am inceput si acum nu mai avem probleme???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

Omfg, jesus! Valy, drul ala e dement cel putin. Adica toti gemenii tre operati doar pt ca sunt gemeni si mama se imparte intre ei?sa ii zici dobitocului ca mama se dubleaza pt 2, nu se imparte. Ca tu ai timp mult mai mult pt fiecare decat una cu 1copil. Doamne fereste sa ii operezi, asteapta, decaloteaza incet-incet. Eu am decalotat la ioakim progresiv, de 2ori l-a lucrat drita pediatra si a sangerat o picatura, am dat cu rivanol si nu am mai decalotat vreo 8-9zile. Acum e decalotat complet.abia dupa un an, adica.
Nu ti-a zis ca au si hypospadias, doamne fereste?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Vali79, si eu cu baietelul am avut aceeasi problema, cand mi-au zis ca operatia asta se face cu anestezie generala, am zis ca pana la 3 ani nici nu ma gandesc, o anestezie la varsta frageda e prea periculoasa doar pentru atata lucru. Asa ca mi-am luat inima in dinti si la baita am insistat, mare parte s-a rezolvat, dar incet-incet... Ultima pediatra care l-a vazut a zis ca arata bine acum (la inceput imi zisesera sa intervin chirurgical, se strangeau acolo usoare secretii), sa mai insist la baita cu vitamina A.
Am o prietena al carei baietel a facut operatia la Budimex cu anestezie generala, dar avea cred in jur de doi ani, dar a fost OK, doar cateva zile l-a usturat nasol cand facea pipi...
Si acum ca sa te distrezi, nu spun cine din familie, persoana importanta, ma certa mereu, ca nu e voie sa umblu acolo la baiat sau sa-l spal (), ca doar si ea a avut doi baieti si nu i-a spalat si nu a umblat niciodata acolo. Ma gandesc cu groaza daca as crede tot ce "din batrani se povesteste" cu greu ar fi scapat copilul de o infectie acolo....

Arta, tare frumusele fetitele tale!

Amary 21+ de +


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

Viss, asa e, daca e racoare, la cat de lasate sunt paturile lor, zici ca dorm pe jos, asadar e nevoie de ceva grosut,

Mmmaruta, sau treci pe milupa, e un lp mult mai vanilat. Cu ce cereale ai combinat lp?ai mei au vrut cu burtica sanatoasa si cu cereale cu caise de la hipp.sa il indulcesti cu sirop de agave?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna mamici,
vali79: si eu zic ca e exagerat dr acela. la odiseea mea sunt mamici de baieti care pana acum nici nu stiau ca tre facute decalotari si abia acum incep. noi, mai ales tatal copiilor, face treaba asta lui Fabi si totusi dr pediatra ne mai corecteaza cam de fiecarae data cand mergem la ea. adica tre sa tragem mai tare sa-i iasa varful putulicii. fa-ti curaj , trage mai tare . la incveput ne spunea sa-l decalotam cabnd ii facem baita, acum ne spune sa-l decalotam mai des, adica de cate ori il schimbam de pampersi.
mmammaruta: eu am patit treaba asta cu Fabi cam pe la 6-7 luni. dr pediatra mi-a spus sa nu ma impacientez, sa-i dau iaurt ca si asa ar fi de ajuns. sa-l las vreo saptamana doua in pace si apoi s amai incerc. si asa am facut. ai mei ziua nu mai beau lapte de multa vreme. Eva mai vrea putin cateodata insa Fabi neam nu pune gura. deci lpate bea un biberon seara (si asta daca e semiadormit) si un biberon in cursul noptii (fragmentat in mai multe etape).dimineata nu mai vrea sa bea. eu ti-as spune ca dr mea, lasa-l o perioada, nu fii speriata ca nu bea, si apoi il mai incerci.daca papa iaurt e bine.
va pupezam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

noi avem 2 ani si 2 luni si nu am practicat decalotarea.Putulica nu se decaloteaza, probabil daca va trebui intervenit extern va fi cu siguranta fara anestezie generala
Asta a zis si pedi si mnedicul de specialitate de la Medlife (chirurgie pediatrica-Spataru daca nu ma insel) care nici nu vrea sa auda de decalotari. A zis ca pana in 3 ani, atata timp cat nu e cazul de infectii urinare, probleme la urinat, strangulare, etc e un moft al parintilor si o "manea chirurgicala"



2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Sunt perfect de acord cu Gabi in privinta decalotarii. Fimoza fiziologica este normala pana spre 3 ani, nu e nimic in neregula. Daca baietelul face pipi fara probleme, nu e iritat, nu face infectie, este in regula si nu trebuie intervenit. La 7 luni nici nu se pun problema de fimoza ce necesita interventie chirurgicala, e o aberatie.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-monas- vazut pozele, sunt superbi. simteam nevoia sa-i mai revad, si mai ales ca suntem de aceeasi varsta- de, sunteti mai mari cu 1 zi..cand am avzut ca s-au terminat pzoele, ma apucase nerviidecat 8? apoi am avazut ca pot intra si la altele, si am avzut cateva cu ei in saniute, cu taticul amndoi in brate.in acea poza am zis ca fabi seamana foarte bine cu atti- asa e si sergiu, desi baietei cica ar tinde spre mamami-a mai palcut poza cu fabi bagat in cutia de sub masa..clar gemenasii sunt deosebiti, in general asacra-cra, zise o astfel de mamica
-noi am inceput decalotarea de pe la 6 saptamani, cand i-am descoperit intamplator lui sergiu o malformatie la rinchi, si apoi la recoltarea urinii- o multitudine de bacterii, multe flora de contaminare, si am fost sfatuita de catre dr. laborator sa incep procesul, ca sa pot spala local foarte bine. asa ca, luni de zile, eu l-am spalat la fiecare schimbat de pampers, si am tras-de fapt am tras apoi tinut cateva secunde in pozitia cea mai de jos,cat se tragea la acel moment. totul e mers bine si usor, si la 3 luni eram decalotati- deci a durat cam o luna jumatezic eu, ptr ca trageam cam la 3 ore- asa schimbam atunci pampersul, si numai in mediu umed, nu pe uscat, a mers usor..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali79 spune:

Multumesc tare mult fetelor pentru raspunsurile voastre. Acum clar sunt mai linistita, mai ales ca intre timp, am mai fost la consultatii la doi chirurgi si un pediatru... Toti au spus ca nu e cazul de asa ceva pentru moment... Ei sunt in crestere si problema se va rezolva pe parcurs... Culmea e ca acea doctorita de la chirurgie infantila ma si programase miercurea viitoare la interventie. Chiar am aflat ca acea d-na dr si-a facut o afacere din treaba asta... Fara cuvinte...
Asa ca m-am calmat, insa bebeii mei care in ultimele 2 luni mi-au racit de vreo 6 ori, i-am avut si pe augmentin ES si pe zinat sunt raciti iarasi si tare de aceasta data, tusesc foarte urat, iar, pentru ca nu au tolerat bine antibioticele respective medicul pediatru mi i-a trecut pe ampicilina injectabil 5 zile, dupa aceea eventual la o noua evaluare mi-i va trece pe cefalexin siropel. M-am saturat de racelile astea, dar nu avem incotro, le aduce Ingrid de la gradi. Ma gandesc sa merg eventual la un homeopat sa vad daca nu putem rezolva cu toti cei 3 ceva pe partea asta...
Va pup, fetelor!!!

Mergi la inceput