Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(64)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna ziua mamici mai "mari" sau mai "mici",
Sugubina si adipapazi: nici nu mai spun nimic; decat sa va fie de bine iesirea si sa va pupati sotii . Io, deocamdata, nu ies decat la cosmetica o data la nush'cate luni.
Viss: La Multi Ani! si daca nu-ti mai doresti nimic, eu tot iti urez sa primesti in dar ceva , orice sa te bucure mult.
Noi suntem tot la cutie in casa. Asteptam sa treaca gerul sa iesim cu saniile.In rest ne agatam de picioarele toate, cum iese cineva din camera urlam de parca suntem parasiti, nu mai are voie nimeni la calculator ca noi urlam agatati..eeee..rasfat maxim.
Si taman de aceea inchei pe scurt aici ca nu mai am voie. Poate mai incolo ma strecor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

Viss,la mul#539;i ani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CAMELIA28 spune:

VISS, La multi ani! Viata lunga si frumoasa alaturi de sot si puii vostri minunati!

mami de taurasi gemenasi Luca si Marc 11 mai 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

andacomsa si Delia21 bine ati venit in clubul nostru, va doresc sarcina usoara si bebei sanatosi.
andacomsa fetitele mele au avut la nastere 2630 si 2800 grame,nu foarte departe de greutatile de la ultime ecografie facuta inainte de a naste.
Ai sa vezi ca atunci cand ai sa iti tii in brate copilasii iti va disparea toata frica,iti vine totul atat de natural, eu aveam aceleasi frici ca si tine dar acum au disparut, singura mea frica e acum sa nu se imbolnaveasca si ma preocup mereu ca nu mananca suficient.
Viss iti urez si eu un sincer LA MULTI ANI pentru ziua de maine.
As vrea sa intreb mamicile care au copii mai maricei ca ai mei,ce parere aveti despre suzeta la copii atat de mici cum sunt ale mele de aproape 7 saptamani.
noua ne-a daruit cineva 2 suzete,le-am obisnuit cu aceste suzete iar acum nu mai dorm fara ele,sunt foarte agitate cand le scapa suzeta din gura si trebuie sa stau mereu si le pun suzetele la loc.
Ce ma ingrijoreaza este ca am observat ca nu mai sug ca la inceput de la piept sau de la biberon(care poate fi laptele meu sau lapte praf).
Cineva mi-a spus ca ar trebui sa le dezvat de suzeta pentru ca ele sugang mereu din suzeta obosesc iar atunci cand trebuie sa manance sunt deja obosite si nu mai au putere sa suga.
si am mai observat ca nu mamanca mai mult de 90-100ml de lapte la fiecare masa,cu toate ca am citit ca trebuie sa manance 110-130ml acum in luna a doua.
am incercat sa sun pediatra dar e mereu ocupata,cred ca o sa o schimb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Buna tuturor! Vorbeati de dormitul pe burtica...
Si ai mei stau f mult pe burtica, mai ales cand sunt singura cu ei si nu-i pot ridica la ragait, il pun pe primul pe burtica sa ragaie singur si il alaptez pe al doilea. Si, intr-adevar, stau langa ei ca sa nu-si puna nasul in saltea, pt ca intorc mereu capul intr-o parte si-n alta, pana adorm, apoi ii pun pe spate sau in lateral, nu i-am lasat niciodata pe burta nesupravegheati.
Cu dormitul, eu ii iau in patul mare pana ii alaptez si apoi ajung iar in patut, nu-i tin in brate decat foarte putin, pana elimina aerul din stomac.
Nu s-a intamplat niciodata sa planga fara motiv, asa ca pana acum ne descurcam bine. Nu stim ce-s colicile, asa ca Doamne ajuta!
Matei e un mancacios, a luat 1.200 in prima luna, Natalia e mai firava, doar 650. Insa papa amandoi la san, el mai ia si completare de LP. In rest bine, revin ca acum e ora de papa!


Poze noi la semnatura!

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150558884612392.437380.624067391&type=3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Roxxy, primii mei copii n-au luat suzeta deloc, nici cu biberonul nu le placea, doar san, insa acum i-am dat-o lui Matei pt ca mai tot timpul cauta cu gurita, si dupa ce se satura. Insa o tine foarte putin, pana adoarme si i-o mai dau cand vrea mancare inainte ca sa fi trecut cel putin 2 ore. E o suzeta pe cutia careia scria ca se da de la 0-2 luni, asa ca nu cred ca e o problema, ca sunt fetele prea mici pt suzeta. Acuma sunt si eu curioasa de alte pareri.
Viss, LA MULTI ANI SI MULTA SANATATE!
Andacomsa si Delia21 bine ati venit! Va doresc o sarcina usoara, o nastere cat mai aproape de termen! Doamne ajuta!


Poze noi la semnatura!

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150558884612392.437380.624067391&type=3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salmida spune:

Bun venit noilor gravidutze si sarcina usoara!

Roxxy, ai mei au primit suzeta la putin timp de la nastere, inca din spital. Si noi am fost sceptici la inceput si ne-au explicat ca uneori raspunde nevoii lor mai mari de a suge si ca i-ar ajuta si la digestie dupa ce au mancat. Ai mei rar adorm cu ea in gura ... poate ca ce spui tu e individual, nu o regula. Poate au fetele experienta mai indelungata. Si, asa cum a scris si Ana, sunt suzete pe grupe de varsta. Banuiesc ca suptul suzetei devine o problema la varste mai mari, nu la sugari.
Pt ca si noi le dam cu biberonul chiar am intrebat la ultima vizita la circa cum stiu cat lapte trebuie sa le dau. Mi-a spus ca daca le ajunge laptele pt 3-4 ore si daca se arata multumiti dupa ce termina de papat este ok. Si important este ca iau in greutate. Pe cutia de lapte praf sunt trecute cantitatile orientativ: 1-2 luni: 100-160 ml x 6-5 mese/zi; 2-3 luni: 130-160 ml x 6-5 mese/zi.
Puii mei, la 7 saptamani mananca 140 ml respectiv 130 ml la o masa. Baiatul papa mai mult, dar e si cu 1 kg mai greu decat fetita, diferenta aceasta sa pastreaza contanta de la nastere. Ziua mananca la 3,5-4 ore si noaptea mai rar. Aseara au mancat la ora 22 si apoi la ora 5. Nu ne venea sa credem. Nu stiu insa daca e doar o exceptie de data aceasta. In schimb dorm ziua numai cateva reprize scurte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellen79 spune:

Viss La multi ani! plini de impliniri si bucuri.
In privinta cadourilor sunt in asentimentul tau, si la mine urmeaza sa intineresc cu un an in februarie (ce baba sunt )si tot pe atunci am inceput tratamentul pentru FIV atunci mi-am dorit sa fiu mamica,acuma imi doresc sa am copii santosi in rest nu vreau nimic.
Dar daca nu vrei ceva musai sigur primesti ceva am ocazia sa plec la sfarsitul lui febroarie 3 zile singuri cu sotul avand noroc ca poate sa stea si maicamea si soacramea impreuna cu astia mici, si poate cu ocazia asta ajung si eu si sotul sa depasim faza in care ne avem ca frati- de acum un an cand am inceput tramentul.
in privinta lui suzy mie o doc. oftalmolog, care are tripleti, mi-a spus sa incerc sa-l obisnuiesc pe baiat care e mai agitat cu ea, asa ca ruxxy eu zic sa nu-ti faci probleme .
a dat cineva debridat pt colici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

VISS, iti doresc sincer LA MULTI ANI!!! Eu zic, totusi, sa iti doresti un cadou asa...nematerializat...anume SANATATE pentru toti 4!
In rest, virtual, primeste si de la noi o floare .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salmida spune:

Viss, acum ca un vis ti s-a implinit, copiii, te cred ca e putin ce iti mai poti dori pt. tine.
Sa fii sanatoasa si sa te bucuri de si împreuna cu cei dragi. La multi ani!

Mergi la inceput