Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(64)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Alexa, un copil are semne de deshidratare daca nu uda scutecul pt mai multe ore (5-6 de ex.),urina este inchisa la culoarea si are un miros mai puternic, are buze crapate, uscate, nu mai e vioi ca inainte, da semne e letargie.
Pielea uscata de pe piciorusele fetelor tale e normala, asa au majoritatea bebelushilor in primele 1-2 luni. Se vor 'fetzui' in curand si vei avea 2 bebelushe roz , cu piele perfecta.

Regurgitare, din cate imi mai amintesc eu, este atunci cand se intampla nu foarte mult timp dupa masa si cand din gurita iese lapte. Varsaturi sunt atunci cand iese laptele branzit, cel ce a intrat in procesul de digestie.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

anahadasa, imi plac extraordinar postarile tale! Debordeaza de optimism, veselie si echilibru. Poate esti, dar din postari nu te vad nici stresata, nici agitata, nici foarte obosita (desi imi imaginez ca numai usor nu e sa faci fata cerintelor a 4 copii). Felicitari pentru tot!



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui adipapazi

Alexaaaaaaa,te bat acu!ai avit tu lapte sa curga in debit industrial si nu le-ai dat?atunci sa te acuzi. Stai cuminte acolo ca bebelinele cresc foarte bn si cu lp.
Anahadasa, ce masina aveti?am si io o curiozitate, cum plecati toti de acasa?sunt fanclubul vostru.

Adi, mami de ana si ioachim

Adi, avem un WW SHARAN, cu sapte locuri , copiii mari stau in spate de tot, eu pe randul doi in mijloc cu scaunele bebeior de-o parte si de alta, sotul la volan si pe scaunul din dreapta soferului diferite chestiuni pt bebelusi, ca sa le am la indemana. Am plecat deja de doua ori cu toata trupa, am avut eu examene la master. picii dorm dusi cat merge motorul iar cand se opreste incep urletele. Dar e fain, noi sumtem destul de plimbareti, pe astia mari i-am carat mii de km, numai in vara cand eram insarcinata am facut 7000 de km, ne-am plimbat prin Austria, Germania, Elvetia si apoi in tara de la Oradea am ajuns pana in Bucovina si locuim in Alba. Copiii mari viseaza ca la vara sa ajungem la Disneyland in Madrid, si sa mergem cu avionul, si radeam aseara cu sotul ca vom fi ca familia aia din 'Singur acasa', cu bagaje, cu nervi, cu balamuc in aeroport si cel mai important, sa avem grija sa nu uitam pe cineva acasa...

Poze noi la semnatura!

https://picasaweb.google.com/105300499019911509059/NataliaSiMatei?authkey=Gv1sRgCKDAo6bF4rDr5gE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

anahadasa, imi plac extraordinar postarile tale! Debordeaza de optimism, veselie si echilibru. Poate esti, dar din postari nu te vad nici stresata, nici agitata, nici foarte obosita (desi imi imaginez ca numai usor nu e sa faci fata cerintelor a 4 copii). Felicitari pentru tot!



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me


Multumesc Laura! Ajung si eu, ca orice om normal, la capatul puterilor, mai ales noaptea, dar gandirea pozitiva si sotul ma ajuta foarte mult. E drept ca am patru copii, dar ma ocup in mod special de cei mici pt ca cei mari se descurca singuri, i-am educat astfel incat sa fie independenti (cat se poate la varsta lor, adica mananca singuri, se imbraca, merg la gradi care e la 5 min, isi iau apa singuri etc), tati e adesea in preajma lor pt nevoile mai importante, dar asta nu inseamna ca nu avem momente de tandrete, de ex cand alaptez se intind amandoi langa mine in pat si povestim, povestim cate-n luna si-n stele. Astea sunt momentele lor preferate!Sau seara, dupa ce ii adorm pe gemenasi, merg in camera celor mari si le fac 'draga', celebrele mangaieri pe spate care dureaza de cand aveam cateva zile! Acum ma las, urmeaza cafeluta cu sotul, adica pretextul sa ciorovaim si noi, sa ne simtim numai noi doi, asta pana urla Matei!

Poze noi la semnatura!

https://picasaweb.google.com/105300499019911509059/NataliaSiMatei?authkey=Gv1sRgCKDAo6bF4rDr5gE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-buna si de la noi. v-am citit , desi nu am mai intrat.gemenasii mei au inceput sa stea sa se joace singurei din ce in ce mai mult- de ex. acum 2- zile am stat 45 minute legate in bucatarie si am frecat si eu niste grasime depusa pe diverse dulapuri, aragaz..care ma astepta duioasa, de luni bune.bucataria e lipita de camera lor, asa ca eram cu urechile ciulite- dc deschideam usa, parca ii surprindeam asupra a ceva ce nu aveau voie sa faca, tresareau- se opreau din jucat, veneau si ne alintam, apoi plecam tiptil- tiptil.dupa pauza mare dintre noi, cand am revenit am coborant pe covor, i-am lasat sa se catere asa cum le place, sergiu sa-si lipeasca obrajorii de ai mei, sonia sa se tina de manute sa mergem in picioruse un pic..e innebunita sa mearga, dar cum frasu vine in 4 labe si ma tine de pantaloni pe la spate..el nu e omorat dupa mers, dar cred ca nu ar vrea sa-i acord toata atentia soniei, cred..am observat ca dc sunt dispusa sa le dau portia de alint cand o cer, nu cand ma eu timp, ca chef as avea mereu, singurei isi gasesc ulterior activitati care sa nu ma includa si pe mineimi place ca atunci cand se caca seara- e sotul acasa, si treb sa curat morocvbi, sai toc mic-mic ptr o ulterioara ciorbica/ mancarica, ii spun sa aleaga- schimba copii sau toaca alea, el alege sa taoce- si eu sunt asa fericita ca, decat sa toc marunt, marunt, schimb un pampers, mai pup un copanel, o burticasi in acelasi timp in care eu ma distrez, si zarzavatul e pregatit, doar sa-l arunc in oala
-astept si eu, ca majoritatea primavarasi motul. ma enerveaza protocolul cu taiatul, cu nasii, unde, cum sa facem, cand sa facem, ce sa zicem sa nu-i deranjam pe ei, dar sa ne facem si noi placerile.e ultimul eveniment oriucm cu traditii si complezente, ulterior lucrurile vor veni de la sine, fara titulaturi . fara.. asa e bine,. asa trebuie facutincerc sa fac o combinatie intre ceea0ce isi doresc unii si altii, astfel incat placerea tuturor sa fie la maxim, si lucrurile sa fie facute din suflet, nu ca -asa trebuie-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Salve tuturor.
Va multumesc mult pentru raspunsurile voastre.

Vroiam sa va spun ca eu am lapte,am atat de mult ca atunci cand pun fetele la san se ineaca saracutele,atunci cand le alaptez sunt momente cand vine laptele ca dintr-o fantana si se ineaca saracutele,le deranjeaza asta si incep sa planga.

Pentru asta am cumparat o pompa manuala si ma mulg in functie de timpul pe care il am,fiind singura cu ele nu imi ramane timp mai deloc.
Francesca mananca bine de la san,insa Laura face fite,o deranjeaza cand vine prea mult,plange.Daca in momentul respectiv nu am lapte muls ii fac lapte praf,dar doar in cazul asta.
Eu nu sunt deloc de acord cu datul laptelui praf si chiar ca o sa renunt de tot,trebuie sa imi gasesc timp sa ma mulg si sa le dau doar laptele meu.Le-am mai dat lapte praf si atunci cand efectiv nu mai rezistam,mi se inchideau ochii de oboseala si de durere de spate.
Anahadasa,atasez link-ul cu poze,oricum acum au mai crescut,acum hainutele din poze le vin fixe pe ele,cand o sa fie al meu acasa duminica o sa incerc sa pun poze mai noi.

https://picasaweb.google.com/102893190872616247452/ScrapbookPhotos#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Roxxy, daca vine prea mult la inceput si se ineaca, incearca sa mulgi tu putin (10ml sa zicem) , cat sa detensionezi putin sanul, chiar inainte de a le pune sa suga. Incearca diferite pozitii de alaptat cu Laura. Poate nu ii convine cum sta, nu e comod pentru ea. Cum o alaptezi acum? Tinuta in brate? Ai incercat sa o pui pe pat si sa te intinzi langa ea si sa ii dai sanul asa, de culcata, intoarsa pe o parte?
Felicitari pentru alaptat!



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Roxxy2 - La multi ani Laura si Francesca faceti doo luniteee! au luat frumos in greutate,felicitari.

Alexa_H la regurgitare curge un firicel asa, la voma poa sa fie si un jet ca la robinet-aia e voma - nu iti doresc.


anahadasa succes cu patutu. Cat despre doru de bebe nou, pt mine docamdata nu..Desi am niste cumintenii de pufice care nu au avut colici si au dormit nuaptea de la 2.5luni. Apropo de dormit ieri o vecina cu bb de 1.1y ma intreba cum e la noi cu somnu..Cand i-am zis ca dorm de la 21-la 9-10 a cascat niste ooochi!

viss ce tare ca au inceput sa se joace si singuri si te lasa la treaba, bravo ca stau si intre ei.Asa e, daca cer iubire si atentie si le-o dau imediat dupa isi gasesc de treaba singure.
PS acu le-am pus la nani, Ilinca sta la gard si sorsa se apleaca la ea, si ea rade de se prapadeste !! distractieee

Legat de motz sa stii ca nu tre facut cu tamtam ca la botez, e ok de facut si doar voi cu nasii acasa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

- da, sugubina- vezi asta e problema mea- trebuie facut asa cum vrem noicum simtim noi- iar noi simtim sa avem alaturi - la implinirea primului an de viata, ca asta e sarbatoarea de ciocnit paharul,festivitatea, nu motul-care e traditie-niste prieteni care ne-au ajutat psihic inainte de fertilizare in vitro, dupa -material cu hainute- si vrem sa dam o masa, asa simtim.din lipsa de loc in casa, nu am unde intinde o masa de 6 persoane, dap-oi de 10, vrem la restuarant, nasii vor acasa.asa ca , vom face separat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

anahadasa, esti eroaua mea.7000km? gravi cu asa burta!
mie mi-ar placea sa va vad in aeroportul ala!

laura 25, cat ai alaptat? exclusiv, ma refer, nu combinat cu san.

Mergi la inceput