Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(64)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

balanta, toata sarcina, in intervalul 15-23 de saptamani, daca sa fac cerclaj sau nu a fost dilema vietii mele. aveam aceleasi intrebari, primeam aceleasi raspunsuri ca si tine. pk imi zisese sa nu fac. la 18-19 sapt mi s-a scurtat colul (35 mm a fost maxim) sub 30mm, apoi s-a deschis OI. in acel moment, am fct cerclaj. am stat numai in pat, dar numai in pat, ma duceam la baie la 3-4 ore, beam lichidele cu aceasta tinta, sa nu ma ridic mai des. baie faceam in max 1 minut, pe cap ma spalam in pat, imi aducea sotul lighean, mancam la 180 de grade etc. imi lasa sotul mancare langa pat si 8 sticle de 0,5 l apa ca sa beau 4 l/zi. nu am avut nicio contractie. la 33 s am pierdut dopul gelatinos, la 33s si 4 z am nascut pt ca fata statea jos pozitionat si apasa pe col. mi-a rupt apele si am nascut.

mi-a fost frica de cerclaj cum nu-ti inchipui. cel putin pana i-am simtit pe copii miscand din nou dupa anestezie am crezut ca mor de 1000 de ori. nu pot sa iti ascund, insa, ca psihic am stat mult mai linistita stiind colul cusut. iar atunci cand mi-am fct cerclajul, era o fata cu sarcina simpla care a nascut la 30 de sapt o fetita nerecuperata nici azi, care regreta enorm ca nu apucase sa faca cerclajul. e o decizie grea, dar eu cred ca tu ai un feeling care iti va dicta ce e corect pt tine.
oricum, cu sau fara el, menajeaza-te enorm!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

[b]andrska cea noua]/b], bun venit! noi am tinut bebeii in acelasi pat, pe orizontala, pana cand au inceput sa se intoarca si sa se incalece, sa cada unul peste altul, mai precis. pe la 3-4 luni i-am separat.

fiti atenti la rasfatatii mei: seara adorm singuri, cu lumina stinsa.
la pranz, daca ii culc eu, tre sa ii mangai pe cap(macar pe I). daca ii culca bona, ana se culca singura, iar I trebuie tinut in brate. daca ii culca fata care mai sta cu ei cand sunt eu la biblioteca, se culca singuri: ea ii pune in pat, le zice "acum dormim", apoi se asaza pe canapea si ei SE CULCA! in 5 minute adorm, in liniste!

pai nu credeti ca ar fi cazul sa o kem timp de 2-3 sapt dupa-masa sa ii disciplineze?

sper sa nu fiu iarasi acuzata de cruzime

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Multumesc mult de raspunsuri.

sugubina, ma bucur ca iti amintesti de mine desi, din pacate, n-am stat la Ursuleti pana la capat.
Din sapt a 9-a de sarcina, sunt in concediu de risc maternal. Aveam munca de birou, dar am decis ca in situatia mea e mai bine acasa decat la lucru, chiar daca as fi redus programul la 6 ore. Nu pot sa zic ca stau doar la pat. Mai gatesc, mai calc, mai fac ordine in cate un dulap, dar nu exagerez (adica, daca intr-o zi fac mancare, nu mai fac si altceva). Nu ridic mai mult de 2 kg si cam jumate de zi, stau efectiv in pat. Nu fac curat (sotul face).
Ca tratament am ramas cu Utrogestan 400mg, Clexane 0.6 (asta e anticoagulant, ca am trombofilie) si vitamine. Cu astea am sa merg pana la finele sarcinii in mod sigur. No-spa iau f f rar, fiindca in general ma simt bine si dr considera ca nu e cazul. Tu ai luat antispastice?
adina, 4l/apa zi? Am auzit si eu ca apa ar preveni contractiile. Eu abia ma lup sa beau 2. Nu stiu ce am, ca in timpul FIVului puteam sa beau fara probleme 4, dar acum parca nu mai intra.

M-ati pus pa ganduri cu repaosul complet la pat. Poate asta ar trebui sa fac si eu, ca sa ma simt in siguranta (mi-a mai zis o prietena azi exact acelasi lucru, sa nu mai fac nimic si sa stau doar in pat).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Sugubina, este extraordinar ceea ce traiesc. Dorm fetele ca niste ursuletze in barlog. De ieri seara nici urma de colici. Se screm putin si se maraie atunci cand vor sa plaseze ceva bombe anti-personal in scutecele.
Mi se pare ca Protectis in combinatie cu Espumisan, chiar da rezultate...sau au doar niste zile bune. Ca si de supt, au supt calme, incet fara sa se inece si au eructat maxim, spre fericirea mea.
Mama...daca fac figura asta si la noapte iar, voi avea bateriile din nou incarcate la maxim.

Masa de noapte sper sa dispara pe la 3-4 luni. Ele sunt micute inca si e mai bine sa suga des si putin decat sa se umfle doar de cateva ori pe zi.

:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

adina s o trimiti si la mine
macar atat sa invete sa adorma singuri

balanta felicitari pt gemenasi, sarcina usoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

balanta, da, 4l, nu e greu daca bei programat. mi se acrise de atata apa, la un mom dat am dat-o pe freshuri, pe limonade, pe apa minerala, pe pepene cu kilele. eu luam no-spa de 80 plus magneziu simplu, 4/zi. magneziul este tot impotriva contractiilor.
stai in pat. mie mi s-a deskis colul ca stateam la masa si scriam stiinta, ca dobitoaca, in loc sa vad filme.pozitia la masa la calculator e cea mai tampita pt col.
alexa, si la noi protectisul a fost de mare arta. nu neaparat pt colici, cat pt maturizarea burticii, pt digestie, pt mediul si flora stmacale. este, de departe, cel mai tare probiotic incercat de noi. le-am dat pana pe la vreo 8 luni (scump, dar merita).si acum am in casa in caz de deranjamente, diarei, vome etc.
mirela, o keama ca pe tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

irip eu am nascut la 36+6 saptamani prin cezariana evident.
si mie mi-a spus doctora ca am un pic de fibrom de 1 mm mi se pare,oricum nimic serios.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Ana,in sfarsit am reusit sa vad pozele cu copilasii tai,sunt nemaipomeniti,sa fie sanatosi si sa va aduca numai bucurii.
De mult vreau sa iti multumesc pentru ca intotdeauna ai fost receptiva la orice intrebare am avut.
Nu stiu daca ai vazut pozele cu ale mele,eu nu am patut din lipsa de spatiu si suntem nevoiti sa le tinem in carut,asa as vrea si eu sa le tin pe amandoua impreuna.
Din pacate nu am aproape deloc timp sa intru si sa citesc ce scrieti,
incerc totusi sa fur ceva timp.
Daca nu ma insel,ai scris odata ca dupa ce le dai sa manance copilasilor ii lasi cu burtica in jos sa regurgiteze.
Eu am incercat sa le tin pe burta dar nu dupa ce mananca imediat pentru ca nu eram sigura ca e bine sau nu.Tu ai mai multa experienta,poti sa ma lamuresti in privinta asta?
Am mai citit ca e bine sa ii mai tii pe burta ca sa ii determini sa se ridice si intr-adevar asa fac,Laura reusestesa isi intoarca si capul dintr-o parte in alta,Francesca inca nu.
Am mai citit ca ai tai mananca mereu 130ml de lapte la fiecare masa si le mai dai si supli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

am apasat pe enter din greseala.
Anahadasa asa cum am scris in mesajul de mai sus,vroiam sa te intreb daca tu le dai lapte praf si le alaptezi conform unui program sau cum iti vine mai usor.
Noi maine facem 2 luni.Aseara le-am cantarit sa vedem cat au luat intr-o saptamana si sunt foarte preocupata pentru ca Laura a luat doar 65 grame iar Francesca a luat 135 grame.Oricum in a doua luna au luat mai mult de 1 kg fiecare,dar de ce asa de putin in ultima saptamana?Poate gresesc eu ca le alaptez si le dau lapte praf asa cum reusesc?Pentru ca Laura chiar daca e mai grasuta e lenesa si nu vrea ori nu poate sa suga bine de la mine pe cand Francesca e mai harnica si reuseste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roxxy2
Poate gresesc eu ca le alaptez si le dau lapte praf asa cum reusesc?Pentru ca Laura chiar daca e mai grasuta e lenesa si nu vrea ori nu poate sa suga bine de la mine pe cand Francesca e mai harnica si reuseste.



Nici sa nu te gandesti ca gresesti ca alaptezi!! E cel mai bun lucru pe care il poti face pentru ele acum. Daca fetele uda scutecul, fac kk, dorm ok, sunt vioaie, iau in greutate (nu conteaza cat, ca nu sunt robotei sa ia 200g/saptamana , saptamana de saptamana) atunci e perfect ceea ce faci. Nu renunta la alapatat! Nu le da lapte praf pentru ca asta e inceputul pierderii laptelui. E super cat au luat in greutate. E normal sa nu ia la fel in greutate in fiecare saptamana. Posibil sa aiba un puseu de crestere si sa se fi lungit mai mult in ultima vreme. Nu mai sta cu cantarul langa tine. Cantareste-le odata la 3-4 saptamani de acum. Daca vezi fetele sunt sanatoase, hidratate, satule, vioaie, atunci e perfect.

Este un subforum despre alaptat. Daca simti nevoia sa stai de vorba, sa pui mai multe intrebari, intra aici: http://forum.desprecopii.com/forum/forum.asp?FORUM_ID=94&nm=Alaptare



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput