Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (44)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

m-ati omorat

Voi vorbiti de stiluri de viata, iar eu sunt fericita daca pot sa inghit ceva, orice, fara sa ma transform in balaur. Cat despre Rebe, eu ii dau sa guste din orice, inclusiv sarmalute de porc a gustat, placinte, merdenele. Nu pot sa imi las copilul sa saliveze (e pofticioasa ca ma'sa) doar pentru ca vreau eu sa ii impun un stil de viata. Are timp sa aleaga singura mai tarziu. Cred ca e important sa nu se exagereze in nimic, nici intr-un semn nici in altul.


Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010 si
38+ cu
Au aparut si frunzele la morcovi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurika1982 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adrianaBuc

m-ati omorat

Voi vorbiti de stiluri de viata, iar eu sunt fericita daca pot sa inghit ceva, orice, fara sa ma transform in balaur. Cat despre Rebe, eu ii dau sa guste din orice, inclusiv sarmalute de porc a gustat, placinte, merdenele. Nu pot sa imi las copilul sa saliveze (e pofticioasa ca ma'sa) doar pentru ca vreau eu sa ii impun un stil de viata. Are timp sa aleaga singura mai tarziu. Cred ca e important sa nu se exagereze in nimic, nici intr-un semn nici in altul.


Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010 si
38+ cu
Au aparut si frunzele la morcovi...



AHAAA, uite si frunzele la morcov!!!!

Laura de Cristian Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

Ma duc sa fac guacamole- e prima data cand fac, sa vad daca mananca baietii, am primit comanda sa fie cu rosii, nu cu usturoi- de la teo comanda, i-am citit reteta si si-a ales.

Am vazut o gramada de retete tentante in cartea cu hrana vie. Intrebare- are cineva aparat de deshidratat, am vazut spre finalul cartii niste retete de dulciuri care se fac prin deshidratare si mai mai gandesc la atatea fructe si legume cate au ai mei in curte si as putea pastra asa cand nu e sezonul lor.


Pufescu
, eu iti multumesc foarte mult pentru toate informatiile, mi-a placut tare mult cum ai sintetizat tu, m-am mai luminat un pic. Pe mine ma intereseaza tot ce spui tu, nu cred ca stiu sa fac trecerea rapid la stilul asta de viata, dar imi doresc sa imbunatatesc alimentatia familiei, sa introduc alimente de care n-a folosit neam de neamul meu si care cred ca-s sanatoase.


Maurice
, mai scrie ca esti sursa de inspiratie cu meniul Sarei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

elena, postasem o info la sf capitolului trecut, daca citesti...

maurice, uf, biata Sara..imi pare tare rau de ea, mititica... sper sa scape repede de crocobaurii aia...

pufescule, eu bag la cap si notez...

*********************************************************
Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)

*********************************************************
POZE CU PRINTISORII...


Printul Eric are...
Printisorul Filip creste...

BLOG DE PICI...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matusa77 spune:

Eladeea, ti-a spus dr. ce beneficii aduce ozonul?
Fratele meu are necroza la sold, i-au recomandat injectii cu ozon, n-au avut nici un efect a facut destule de multe si ... tot la operatie o sa ajunga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufescu spune:

fetelor,nici noi nu am schimbat peste noapte! am scos de cativa ani prajelile,mezeluri,carne de porc, trecusem pe curcan si ocazional iepure cand primeam de la ai mei, bagam legume.Mancam foarte mult abranza si a fost greu de renuntat. De cand cu diversificarea la bubu am rarit-o incet cu carnea,si dupa am scos-o de tot,dar cand deja ne obisnuisem si noi si invatasem sa gatesc leguminoase(inainte faceam ciorba+iahnie de fasole si atat). Dar tranzitia a durat probabil vreo 3 ani de fapt si s-a accelerat in ultimul an. Eu nici in sarcina nu am putut manca carne(desi ma fortam),mi se facea rau de la miros. Important e sa adaugi intai chestii,dupa aia sa scoti daca ti se pare ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palomina spune:

Maurice, de unde cumparati voi pestele?

Eu pana acum nu i-am dat peste lui A, doar de vreo 2 ori borcanel cu ceva peste mie imi e frica sa nu fie vechi si sa faca vreo intoxicatie ....

Multa sanatate Sarei!

la mas feliz mamacita del mundo - Antonito 18.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufescu spune:

matusa 77, dr Doru Laza trata necroza de cap femural in clinica de la breaza(care s-a inchis,insa dr inca lucreaza) naturist, cu rezultate f. bune. Insa implica schimbare de regim de viata cel putin o perioada,dieta cu sucuri de legume si frunze verzi,cruditati,etc. merita explorat inainte sa se bage la operatie...Eu tocmai mi-am luat cartea lui, Manual edenic de medicina naturista profilactica si terapeutica. Dincolo de partea cu religia care e usor cam abundenta pentru gustul meu,partea stiintifica e ok si schemele de tratament sunt similare cu cele de la clinica Gerson. Are inclusiv schema de tratament pt necroza de cap femural,insa el recomanda sa nu faci tratamente dupa ureche ci sa lucrezi cu un doctor care stie ce/cum sa faca.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufescu spune:

cristeo, eu nu am deshidratator, folosesc cuptorul electric dat la minim(sub 50 grade). Din ce am citit cele mai fiabile deshidratatoare sunt cele Excalibur,insa nu am studiat foarte atent pt ca e departe de a fi pe lista de cuparaturi si prioritati deocamdata :) .

azi cre ca a fost cea mai activa zi a mea pe forum =)).

In alta ordine de idei,ai vostri au fixatii pt haine?Ieri am avut agonie,lacrimi si durere pt ca i-am pus pantalonii preferati de pijama la spalat, momentan se uita la film(marry poppins iara,m-am tzacanit....tipa daca ii pun altceva si oricat de simpatic e mi s-a cam luat :D ) imbracat cu pulover cu gluga si hanoracul cu rate pe deasupra(eu sunt in maneca scurta).De cateva zile mi le arata in cuier si le cere,e fascinat de cele cu fermoar.preferabil le vrea pe pielea goala cand e doar in pampers(ma rog,ideal pt el ar fi in cucu gol si cu hanorac =)) .E amuzant dar cateodata ma dispera.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Paula, Ooana imi cer scuze, mi s-a parut ca simt putin repros adresat lui pufescu
Repet, imi cer scuze, e clar ca am interpretat gresit!

Nici eu nu prea sper sa reusesc o schimbare radicala in stilul de alimentatie, dar vreau macar sa-l diversific mai mult.

Eladea, saru'mana pt. link, e de studiat, ar fi minunat sa fie cum spun ei pe site! Dar daca pesticidele se gasesc chiar si in pulpa legumei/fructului nu vad cum mai poate actiona apa ozonata . Macar ce e la suprafata sa curete si tot ar fi bine!

Maurice, vai biata Sara! Si cum se alimenteaza/hidrateaza in perioada de eruptie a aftelor? Cat dureaza boala asta? Pupam si insanatosire grabnica!



Elena, mami de Raducu cel cumintel
12.08.2010

Sunt Raducu si am implinit 1 AN !!!


Mergi la inceput