Caut numele unei serii de desene

Caut numele unei serii de desene | Autor: aschiutza

Link direct la acest mesaj

...animate din copilarie. Din pacate imi aduc aminte f putine lucruri despre ea.

Presupun ca era o serie japoneza, dupa ce imagini mi-au ramas in cap. Era cu o fetita si un batrin, pe fetita o urmareau unii. Mai am in cap doar imaginea unei cutii muzicale, care era foarte importanta pt fetita.

Cred ca seria a fost la TV la sfirsitul anilor 70 / inceputul anilor 80.

Isi aduce aminte cineva ce serie ar putea sa fie?

Daca nu, macar nume de desene animate japoneze care au fost la TV prin anii aceia si tot m-ar ajuta!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Sandy Bell?
Din Wiki
"Hello! Sandybell is the story of a girl who lives in Scotland with her father. She spends her time playing with her faithful dog (Oliver) and her friends. One day she meets the Countess of Wellington, a kind-hearted woman living in the castle near their village. She also meets Kitty, an arrogant young lady who lives in the large mansion outside their village.
Kitty hates Sandybell and continues to visit the Countess in the hope of winning the love and interest of her son. The Countess gives Sandybell a white lily and she plants it outside the village. She also brings other flowers and plants them around the lily, making a small garden of flowers around it. Sandybell treasures the lily because it reminds her of her deceased mother.
Sandybell's goal throughout the series is to find her mother someday. In the final episodes, they finally reunite. However, upon their meeting Sandybell finds that her mother suffers from amnesia, and Sandybell fails to convince her that she was her daughter. Later, when a young child falls into the water and Sandy saves his life, flashbacks strike her mother and she remembers the past."


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA;www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2, A DOUA MINUNE, MOS CRACIUN 2010

CE AM EU DE OFERIT

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius! ; Sa o ajutam pe Georgi sa mearga ; Manu - papusa fara picioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Sandy Bell nu e sigur din pacate. Am vazut seria in 1990, ba chiar pot sa spun si perioada ca eram intr-o tabara si am navalit toti cu mic si mare, fete si baieti sa vedem Sandy bell la singurul televizor din camin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Ar mai fi "Lidia in Jurul lumii" si Candy.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Daniela, ai vazut lista de aici? Poate iti foloseste. Sau o cautare pe google.

E cam frustrant sa avem in fata ochilor imagini din copilarie si sa nu mai stim ce reprezinta. M-ai facut sa-mi aduc de mine pe la 5 ani la bunica uitandu-ma la Mihaela.

Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Fetelor multzam de raspunsuri

Otilia, incerc de ani de zile sa dau de desenele astea. Nici macar nu stiu de ce, pt ca imi aduc aminte asa de putin .

M-am uitat pe lista, parca cel mai apropiat ca stil este Angie Girl http://en.wikipedia.org/wiki/Angie_Girl . STie careva, a rulat in Romania in perioada comunista?

M-am uitat la unele episoade. Atmosfera e asemanatoare cu ce imi aduc aminte. Lipseste insa si cutia, si "bunicul", desi poza pe care ot tot arata in primul episod e asemenatoare cu ce imi aduc eu aminte ca arata: un fel de Verdi cu cilindru . http://www.peteava.ro/id-699045-angie-girl-01 .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Dar nu mai stii cum arata personajul principal?
M-am uitat si eu la Angie asta...seamana cu altele...sau asa mi se pare mie, ideea e ca nu cred ca ar fi difuzat la noi un asa subiect...zic si eu.

Dar de Heidi ce zici? Ea avea un bunic, doar ca era bruneta...


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA;www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2, A DOUA MINUNE, MOS CRACIUN 2010

CE AM EU DE OFERIT

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius! ; Sa o ajutam pe Georgi sa mearga ; Manu - papusa fara picioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Heidi e supracunoscuta (cel putin aici, a tot fost difuzata). Impreuna cu Mario, Niklas, TaoTao, Nils Holgerson, Tom Saywer, Anne cu parul cel rosu. Nici una dintre ele nu-i.

Speram sa dau de cineva care era copil prin anii 70. Pt ca in mod cert am vazut-o cind eram mica, deci pina in revolutie. Daca nu ma insel Sandy Bell si Lidia in jurul lumii au fost difuzate dupa revolutie pt prima oara (si asta prin "filiera" franceza, sa zic asa, adica nu erau in japoneza ci in franceza). Imi pot aduce aminte usor de ce am vazut dupa revolutie, o scena, doua si stiu ca aia e. Mai greu cu ce am vazut cind eram mica...

O alta intrebare: a fost prin vremea aia si o serie cu un baietel numit "Cumcum"? Sau l-am poreclit eu si sora mea asa si asa ne-a ramas in cap si o fii fost Tom Saywer sau Simbad?

Intr-adevar chipurile la multe dintre figuri din animele anilor 70-80 se aseamana.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu cred ca de Heidi e vorba!Heidi a fost transmisa in productzie japoneza in Romania anilor 70!

Cred ca imaginile din copilarie tzi se suprapun,de asta aparitzia ...cutiei muzicale!

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

asta?
http://www.youtube.com/watch?v=06wdnZ30knE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

http://www.youtube.com/watch?v=nM5XXjVbDtw&feature=related

sau asta?

Mergi la inceput