Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (25)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Fetelor, nu va mai panicati atat cu cezariana! Si eu cunosc cazuri - 4 cezariene, 4 copii frumosi si mame sanatoase! In plus de asta, nu stiu de ce voi nu luati in considerare o nastere normala dupa o cezariana - aici, chiar dupa o cezariana poti face alta doar daca ai probleme serioase si se impune, adica nu se pune problema de taiat daca nu e musai.

Faine poze aveti, burticilor, tot urmaresc sa vad care cum se mai ''trage in chip''.

Pupicei!

Cori, mami de Bubulina1+ si acum bebe 2, ... 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asparagus spune:

Elly, aperitivele le-am facut eu, retetele sunt de pe net, nu sunt grele:

http://culoriledinfarfurie.blogspot.com/2011/03/prajitura-aperitiv-cu-branza.html#
http://www.edithskitchen.ro/2010/02/rulada-cu-somon-si-spanac.html
http://www.edithskitchen.ro/2011/01/bilute-de-branza-cu-struguri.html

in schimb torturile mi-au luat foarte mult timp...e insa traditie deja, in fiecare an ii fac ceva deosebit lui Lucas ca tort, si cum anul asta iar am avut 2 petreceri...m-am cam chinuit.Bune sunt, e adevarat si ramane amintire frumoasa.

Ioana
mamica fericita de Lucas 18.01.2009 si 24+Bianca

www.foto-la.de/Lucas/" target="_blank">POZE LUCAS
POZE BIANCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Acum am vazut ca a postat si Ioana aceeasi chestie despre cezariana.

In legatura cu concediul prenatal..aici nu exista, adica se poate, dar se scade din anisorul de stat acasa cu bebe, asa ca eu am sa intru in concediu de maternitate la 1 iunie..ma rog, voi iesi pe 15 mai deoarece imi pastrez pentru atunci cele 2 saptamani de concediu de odihna la care am dreptul anul asta. Asa ca o sa am doua saptamani de relaxare totala, eu sunt sigura ca Mayuta mea va veni pe 1-2 iunie, nu pe 12 cum zice nenea doctor...hm!presimtirile de scorpion!

Cori, mami de Bubulina1+ si acum bebe 2, ... 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_gabi spune:


Ellyshor, mersi pt lamuriri. Ceea ce nu intelegeam este daca primesc stimulentul in situatia in care optez pt 2 ani dar ma intorc dupa 11 luni.


Alina cu bebelusa 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ellyshor

Citat:
citat din mesajul lui Andra_C

Multumesc, Elishor, stii cumva cum e si cu intoarcerea la sv? Adica mai sunt obligati s ate primeasca dc optezi pt 2 ani?


-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Andra, mami fericita de fetita Amana (1 an si 9 luni) si viitoare mami de baietel Victor 21s+


Andra, stiu ca la 1 an, sunt obligati sa te primeasca inca 6 luni, iar daca iei stimulent de la stat(cel de 500 de lei) sunt obligati sa te primeasca pe toata durata acordarii lui(adica pana implineste copilul 2 ani).

Dar pentru concediul de 2 ani, cred ca s-a scos obligativitatea pastrarii locului de munca. Nu stiu sigur, dar asa imi amintesc. Oricum o sa ma mai interesez.

Eu cred ca o sa optez pt cel de 1 an cu stimulent, deoarece eu am si un program ff ok la serviciu(de la 7-12). Si as gasi pe cineva sa stea dimineata cu puiul, iar apoi de la 12-13 as sta eu cu el.



Elly 25+ cu Babyboom


Multumesc mult, Elishor! La tine nici nu se merita sa nu te intorci, eu as avea program de la 9-18 (niciodata nu plecam la 18) si diferenta de bani nu s-ar justifica, ar trebui sa-i dau pe amandoi la gradi sau sa gasesc o nanny si nu vad sensul...om vedea, nici nu stiu incotro s-o apuc
Oana,imi pare rau ca nu am facut poze dimineata, dar cred ca si maine va fi la fel. E ingrozitor!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Andra, mami fericita de fetita Amana (1 an si 9 luni) si viitoare mami de baietel Victor 21s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_gabi spune:

Fetelor nu ma pot hotari asupra numelui pentru bebe: Bianca sau Daria. Ma sucesc de la o zi la alta. Maria o sa o cheme sigur(al doilea prenume)


Alina cu bebelusa 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirina5 spune:

asa e, elly, daca optezi pt 2 ani, nu sunt obligati sa-ti pastreze postul, doar daca optezi pt 1 an.Stimulentul il primesti daca optezi pt 1 an si te intorci mai repede, inainte sa implineasca bebita anul.Stimulentul nu se acorda in cazul celor 2 ani.

Eu cred ca stau 2 ani acasa, nu am un post important ce trebuie pastrat, plus ca nu am cu cine sa-l las pe bebita. Banii sunt tot aceeasi in ambele cazuri la mine.

Ce frumos ca a nins la voi!! Aici bate vantul ingrozitor si e vreme urata, dar nici urma de zapada...

Irina 25+ cu Kinder surprise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirina5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina_gabi

Fetelor nu ma pot hotari asupra numelui pentru bebe: Bianca sau Daria. Ma sucesc de la o zi la alta. Maria o sa o cheme sigur(al doilea prenume)


Alina cu bebelusa 24+


ambele sunt frumoase, dar eu as opta pt Daria.Si eu am vrut sa-i pun numele Daria, in cazul in care e fetita, dar tati a venit cu alta optiune: Sabrina, asa ca a ramas Sabrina Adriana.

Irina 25+ cu Kinder surprise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dannonninno spune:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=169861&REPLY_ID=7239344
Salut burticutelor ,

Am avut holterul de marti dimineata pana miercuri dimineata. Tensiunea mi-a fost luata la fiecare jumatate de ora, usor neplacut dar suportabil. N-am stiut ca ma pot uita pe ecranul lui (era intr-o borseta) insa intr-adevar asistenta care mi l-a scos a scos din calculator pe niste hartii cu niste grafice, tabele, statistici. Cu ele am fost atat la dr. mea gineco cat si la caridiolog (ca tot a fost vremea asta numai buna de plimbat in traficul din Bucuresti) si asa cum m-am asteptat e totul bine, TA a fost in limite normale tot timpul asa ca singureele recomandari au fost sa evit stresul si sa ma mai imprietentesc cu holterul o noapte peste circa o luna, in trim. III.
Asadar, pentru ca mi-am invatat lectia, Iepurashule, te urmez in curand intr-un concediu prelungit La servici mai rarut ca-i mai dragut
Va pup, multumesc pentru urarile de bun venit- bun venit si noilor burticute!- si aveti grija de voi.

Dana, 23 cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina_gabi


Ellyshor, mersi pt lamuriri. Ceea ce nu intelegeam este daca primesc stimulentul in situatia in care optez pt 2 ani dar ma intorc dupa 11 luni.


Alina cu bebelusa 24+


Alina, cred ca legea cu stimulentul se refera stricta la optiunea cu 1 an de concediu.
Dar dc vrei sa te intorci dupa 11 luni, de ce nu optezi direct pt 1 an?


Ioana m-ai innebunit cu aperitivele aleaaa
Rulada cu spanac si somon a fost buna, nu?


Elly 25+ cu Babyboom

Mergi la inceput