Despre spiritul de turma la romani

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1

"Spiritul de apartenenta la un grup" este intr-adevar o exprimare mai potrivita. Si intr-adevar, asa cum ati spus unii, el aer multe aspecte pozitive si normale pt orice individ.
Dar, asa cum au spus Folmahauti si aschiutza sunt si parti negative.

Am intrebat de Romania, pt ca nu am trait niciodata mai mult de 2 luni in afara tarii. Pot doar sa citesc ce se intampla in alte tari, nu sa si traiesc.

Dar citind, am tendinta sa cred ca in alte tari este mai roz.

Nu ma gandeam ca sunt oameni care nu trec prin filtrul gandirii anumite actiuni si....ma gandeam la situatiile cand ei trebuie sa actioneze contra vointei lor doar pentru ca un grup (cu idei sau valori comune) impune un anumit lucru.

In facultate aveam un coleg egiptean. Era negru, tuciuriu, vorbea stricat romaneste si se imbraca mai 'ciudat'. Cu toate astea, era un student normal, invata, incerca sa ia note bune si sa se imprieteneasca cu colegii. Dar, musulman fiind, nu bea alcool, nu 'facea complimente' fetelor si nu manca carne de porc.
Am constat ca nimeni nu vroia sa il ajute cu proiectele pe care le aveam de facut in grup. Ceilalti colegi se scuzau, inventau motive si erau foarte ocupati cand venea vorba de el. La barul scolii, nimeni nu se aseza cu el la masa. Statea si isi bea cafeaua singur. La camin, nici un coleg nu dorea sa imparta camera cu el .... pe motiv ca el .... 'e habotnic' si nu aduce fete in camera.
Intr-o zi am incercat sa il ajut la o lucrare. Si......stupoare! Toate colegele mele nu mai aveau timp nici de mine. Au inceput sa imi zica ca eu am deja cu cine sa lucrez la proiecte si ca nu mai am nevoie de ajutorul lor. Colegii ma tachinau si ma intrebau daca m-am indragostit si daca sunt in stare sa plec pe o camila spre Egipt.

Nu era acceptat la masa doar pentru ca noi(colegii romani) vorbeam porcos si fara perdea, ne placea sa bem multa bere, sa fumam si sa fim dezinvolti.

Mi-a spus intr-o zi sa nu mai vin sa-l ajut pt ca ceilalti ma vor privi cu un ochi stramb si nu voi mai avea rezultate asa de bune cum avusesem fara ajutorul lor. Am acceptat si colegii m-au batut pe umar si mi-a marturisit ca ei credeau ca imi pierd timpul cu 'teroristul' ala care nici macar nu are 'bunul simt' sa ciocneasca o bere cu noi.....

Ei bine.....prin atitudinea lor, colegii mei romani, au reusit sa impuna niste 'reguli' nescrise. Si eu....am fost pusa (de nevoie!) sa actionez contra vointei mele. M-am pliat pe "spiritul de apartenenta la un grup" pentru a putea sa imi termin cu rezultate bune facultatea.

La lucruri de genul asta ma refer






Despre ce e vorba in acest text?
1. Ignoranta
2. Prejudecati (tone!!!)
3. Oportunism

Nu se vede insa spiritul de turma, din cate stiu eu turma urmeaza magarul fara un scop anume, tu ai avut un scop: Sa termini facultatea cu rezultate bune obtinute cu sprijinul altora! Felicitari, sunt sigura ca ai reusit!

Daca o persoana ca tine mi-ar oferi 'ajutorul' nu as sta pe ganduri, as refuza si as cauta alt sfatuitor.
Daca a abandonat un om aflat la nevoie pentru un interes minor, nu vad de ce nu ar face si cu mine la fel.

ps.: eu in facultate am fost "arabul, urat, negru, habotnic si abstinent" si nu am dus lipsa de prieteni si nici de ... "prieteni", pentru ca in orice grup se gasesc oportunisti ca tine gata sa inhate rezultate bune fara cine stie ce efort personal.

Editez: asa cum nu exista doar ALb si Negru ci o infinitate de Gri-uri, pot sa spun si despre Roz ca exista o infinitate de tonuri de Roz...ca de la Alb la Negru... nu poti deduce ca e roz in alta societate doar citind articole din ziare, nu toti cei ce publica sunt jurnalisti, mai sunt si diletanti. Ca exemplu, saptamana trecuta era un articol in ziarul local, articol despre romani, si zicea articoul asta ca, in romania daca nu ai bani suficienti la magazin poti achita marfa cu ... Guma de mestecat... Sotul meu m-a intrebat daca e adevarat. I-am raspuns cu o intrebare: De unde au romanii guma de mestecat daca nu au bani sa o cumpere?!!!
Ala de a scris articolul o fi auzit el o poveste dar n-a si priceput povestea, in schimb s-a apucat sa scrie la gazeta aiureli.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1




In facultate aveam un coleg egiptean. Era negru, tuciuriu, vorbea stricat romaneste si se imbraca mai 'ciudat'. Cu toate astea, era un student normal, invata, incerca sa ia note bune si sa se imprieteneasca cu colegii. Dar, musulman fiind, nu bea alcool, nu 'facea complimente' fetelor si nu manca carne de porc.
Am constat ca nimeni nu vroia sa il ajute cu proiectele pe care le aveam de facut in grup. Ceilalti colegi se scuzau, inventau motive si erau foarte ocupati cand venea vorba de el. La barul scolii, nimeni nu se aseza cu el la masa. Statea si isi bea cafeaua singur. La camin, nici un coleg nu dorea sa imparta camera cu el .... pe motiv ca el .... 'e habotnic' si nu aduce fete in camera.
Intr-o zi am incercat sa il ajut la o lucrare. Si......stupoare! Toate colegele mele nu mai aveau timp nici de mine. Au inceput sa imi zica ca eu am deja cu cine sa lucrez la proiecte si ca nu mai am nevoie de ajutorul lor. Colegii ma tachinau si ma intrebau daca m-am indragostit si daca sunt in stare sa plec pe o camila spre Egipt.

Nu era acceptat la masa doar pentru ca noi(colegii romani) vorbeam porcos si fara perdea, ne placea sa bem multa bere, sa fumam si sa fim dezinvolti.

Mi-a spus intr-o zi sa nu mai vin sa-l ajut pt ca ceilalti ma vor privi cu un ochi stramb si nu voi mai avea rezultate asa de bune cum avusesem fara ajutorul lor. Am acceptat si colegii m-au batut pe umar si mi-a marturisit ca ei credeau ca imi pierd timpul cu 'teroristul' ala care nici macar nu are 'bunul simt' sa ciocneasca o bere cu noi.....






Exemplu relatat de tine ,n-are nimic de-a face cu "spirtul d eturma"mult triumbitzat!

Comportamentul asta vine din necunoastere,din respingere a celor ce nu sunt la fel ca noi,din preconceptzie pur si simplu!

Mie(stiu ca prietenel tale vor sari imediat sa dea negativ mesajuluiceea ce pe mine ma distreaza foarte tare)mi se pare extrem de rasist mesajul tau,partea asta la care am dat quote mai bine spus,care spune iarasi multe despre tine ca si forumista!

N-am intzeles detaliile caracterizarii individului,era de ajuns sa spui egipteam ca ne ducea capul ce si cum sta treaba cu el!Deci iar extrem de incitant mesajul tau ca retsul de 99,9% de pe forumul asta!

Ramin la parerea mea cu subiectul asta!

DXana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Maria vad ca esti inscrisa de curand pe acest forum!

Bun venit in randul nostru!!!


Personal, nu ma deranjeaza acest 'spirit de turma'...atata timp cat apreciez 'turma' si aleg constient aceasta apartenenta. In conditiile in care, suntem gata sa acceptam ca suntem diferiti, ca avem nevoi diferite si ca ne manifestam si actionam diferit, cred ca vom reusi sa si 'respiram' impreuna in acest spatiu virtual...
si de ce nu, poate chiar sa fim prieteni

Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">party in FEERIE de muzica si dans



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Subiectul asta e o tiganie care incita la paruiala iar locul lui pare tot acolo unde sunt si altele ale aceluiasi autor. ZZ.
O zi minunata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Na' ca au fost trei mesaje referitoare la acelasi mesaj incriminant!

Deci sa nu saritzi ca are cineca ceva cu ea!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Nu va suparati pe mine (sau suparati-va, daca nu se poate altfel)dar chiar am impresia ca multa lume refuza sa discute subiectul fiindca a fost deschis de Maria. Si stelutele se refera tot la user-ul Maria.

Subiectul este interesant. Au fost subiecte mult mai putin interesante care nu au primit sanctiunea de "o steluta".

Este chiar interesant de discutat pana unde este benefica apartenenta la grup si de unde devine nociva pentru o persoana.

Se stie ca cele mai multe persoane care se apuca de fumat o fac din spirit de apartenenta la grup. Si fumatul este o problema...

S-a tot discutat despre fast-food. Si subiectele nu au fost cotate cu o steluta. Foarte multi copii merg la fast-food cu grupul.

Multi dintre cei care au acum probleme financiare le au din dorinta de a fi ca ceilalti (mai exact ca un anume grup). Multi si-au facut case mai mari decat ar fi avut nevoie. Si le-au decorat cu obiecte pe care de fapt nu si le permiteau. Multi si-au cumparat masini mai putin in functie de posibilitatile proprii si mai mult pentru a trezi admiratia unui grup.

O alta problema strans legata de apartenenta la grup o reprezinta relatiile sexuale in adolescenta. Acel "daca toata lumea a facut-o, trebuie sa o fac si eu".

Cum ne educam copiii? "Uite cum stau cuminti toti ceilalti copii, tu de ce nu stai ca ei?!" De cate ori ati auzit asta? Pai atunci, cand ceilalti fumeaza, fac sex....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Mai Maria, te comporti exact ca un troll. Si nu stii nici sa inventezi povesti incitante credibile.
O fi nevoie de troli sa energizeze atmosfera?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Inter ce spui tu Formalhauti si subiectul initziat de ea...e diferentza mare!

De asta m precizatr in primul mesaj ca ar trebui stiut ce-si doreste de la subiect si exprimat in altzi termeni(a facut-o in al doile amesaj la topicpunind motz la primul mesaj)

Hai ca-s in graba,n-am timp d ecorectat!

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

mie nu mi se pare ca cineva refuza sa discute subiectul.....dar discutam sub doar noi sau o includem si pe Maria???? evident ca o includem si pe ea, nu????? si evident ca daca nu suntem de acord cu ce spune sau daca undeva ni se pare ca iese rau din decor, o atentionam, nu??? sau o lasam in ale ei si-o ignoram??? eu am preferat sa o intreb una alta, pt ca unele ad=firmatii mu se par desprinse din alte scenarii, daca primesc raspuns, ok, daca nu, iar ok....am sa dorm oricum bine la noapte. si la fel ca si mine, si altor fete le-au sarit in ochi, aceceasi chestii care mi-au sarit si mie....e, si nu e normal sa ne lamurim cumva???? daca tot e sa discutam impreuna si sa nu ne intelegem sepatar????
e absurd sa creada cineva ca am avea eu sau altcineva ceva cu Maria, nici n-o cunoastem macar....nicidecum. eu personal m-am 'obisnuit' si cu modul ei de abordare si exprimare....daca nu vrea sa si-l coresteze, pt binele ei, nu al meu, e problema ei personala....nu eu am sa pierd in viata asta, doar ea

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de nazdravana Darius Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fomalhauti



Multi dintre cei care au acum probleme financiare le au din dorinta de a fi ca ceilalti (mai exact ca un anume grup). Multi si-au facut case mai mari decat ar fi avut nevoie. Si le-au decorat cu obiecte pe care de fapt nu si le permiteau. Multi si-au cumparat masini mai putin in functie de posibilitatile proprii si mai mult pentru a trezi admiratia unui grup.



Cei din exemplul asta se vroiau desupra grupului, pe principiul: ia uite ce am eu si nu ai tu.
Confruntati fiind cu o alta persoana care are, pretendentul la viata de lux, pe care defapt nu si-o permite,se simte stanjenit si nu foarte in largul lui, desi teoretic n-ar trebui sa fie o problema .

Mergi la inceput