Elvetia - cum e cu cresele/gradinitele?

Elvetia - cum e cu cresele/gradinitele? | Autor: copiloi

Link direct la acest mesaj

Era parca un subiect unde scriau fetele din Elvetia, dar nu l-am gasit....

In caz ca mai e cineva din Elvetia prin zona....m-ar interesa cum e cu cresele/gradinitele...

As veni pentru 1-2 ani la un stagiu, cand copilul ar avea 2 ani. Am sanse sa gasesc cresa/gradinita (pe germana)?

M-am uitat pe net si am vazut ca la privat ajunge si 140 CHF pe zi gradinita.

Am citit ca la stat se plateste procent din leafa. Cam cat e procentul asta? Eu voi avea carte de munca acolo...

Si musai as vrea gradinita, ca de aia vreau sa merg, sa invete copilul germana.

Multumec pt eventuale raspunsuri!

Alina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Nimeni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Eu.........unde vii in elvetia? In partea germana?, . SA stii ca aici fiecare canton, fiecare localitate dintr-un canton are legile si regulile prorpii.
In zürich ajunge o cresa si pana la 4000fr. chair mi-a spus acum o romanca. Bine ei lucreaza amandoi in domeniul bancar.
Dar in principiu. copilul intra la gradinita obligatorie abia pe la 4 ani. La noi in kanton trebuie sa aiba 4 ani impliniti pana in 31 iulie si incepe in 15 august. 2 ani, cate 4 ore, sau ma rog aprox, 8.15-11.45 pe zi in grupa mica plus 2 dupa amieze 1.45-3.50 grupa mare. Asta-i gradinita de stat care nu se plateste.
cu cresele e alta poveste. In primul rand trebuie sa gasesti loc. cu cat esti mai aproape de oras, sau in oras mare cu atat se gasesc mai greu locuri si e mai scump. Pana pe la 40-50 % se plateste pe ora aprox 10 fr, de la 40, 50% -100% adica 5 zile de la 7.30 pana la 17.00 -17.30 procentual in functie de venit, nr membri familie si o gramada de alte chestii.
poti intra pe "casa romanilor din elvetia". Acolo e ceva mai multa miscare.

.......aaaa, la gradinita vorbesc dialect, au cred o zi pe saptamana cand vorbesc "hochdeutsch" dar cum spuneam totul depide de la canton la canton.

Mult succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuchi spune:

Nu stiu daca ai gasit raspunsul insa din proprie experienta iti spun ca va fi extraordinar de greu sa gasesti imediat cum ajungi un loc liber la cresa, unde s-ar incadra copilul la 2 ani, aici incluzand cresele private unde pretul este cam cel mentionat de tine. Iar la cele de stat, da pretul este in functie de venit, dar sunt liste de asteptare care pot ajunge la 2 ani. Asta a fost socul cel mai mare la mutarea in Elvetia, pretul enorm platit ptr cresa si chiar de eram dispusa sa platesc atata la cresa privata, nu am gasit nici un loc liber. Este bine sa stii dinainte lucrurile acestea si sa nu ajungi aici ca mine cu copilul si nu ai unde sa-l duci. F greu, nu am avut nici un ajutor de la angajator, la inceput a stat mama 3 luni si apoi a luat fata cu ea in Ro pina am avut un loc la cresa privata si ala doar ptr 2 zile si jumatate pe saptamana. Bine, eu sunt in partea franceza dar presupun ca in in partea germana e cam la fel.
Depinde mult si de noroc, stiu un caz fericit care a gasit loc la stat dupa cateva luni de la mutarea in Elvetia.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

wow, imi luasem de-o grija cu subiectul asta, ca nu-mi mai raspunde nimeni.

Deci e cum se poate mai nasol cu cresele/gradinitele.

Eu as vrea sa vin in Zurich.

o posibilitate ar fi sa locuiesc in Konstanz si sa fac naveta in Zurich, dar ar fi ff complicat si asa....in caz ca ma suna de la gradi sa ajung repede, cum fac asta intr-o ora-doua


Multumesc pentru raspunsuri!

Mergi la inceput