Floricele de liliac de mai-iun 2010 (10)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns remy_mv spune:

Hello!

Vrem si noi la balaceala! Eu am dus-o pe Ema anul trecut la baby spa, dar nu vroia deloc sa se desparta de gatul meu sau al lui ta-su. Probabil ar fi alta situatia acum insa trebuie sa gasesc alta locatie, ca nu am fost prea incantata de conditii.

Revin ca s-a trezit mandra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamanati spune:

Buna fetelor,
La noi ninge foarte frumos, toata ziua! In sfarsit e de saniuta! Bubulina mica nu-i prea incantata de zapada, din cauza, ca i se pune pe cizmulite, si se enerveaza ca nu le are " curate".

Nico referitor la parjoale, am scris mai jos ca le-as pune si un ou sa iasa si mai fragede, dar in emisiunea la tv mamica aia nu le-a pus, aratau bine oricum.

Alina, m admirat pozele fetelor la joaca in zapada. Tare dragalase! Cum se impaca fetele tale?

Cris, revin iar la chiftelute. Eu cand le fac le pun asa: carnea pe pui/file tocata, tot tocat: ceapa mica, morcov crud, cartof crud, ou,sare putin (daca am si conopida/dovlecel iese yam, yam si moi, moi) in rest mai adaug pesmete daca nu se "tine". Iese foarte, foarte bun!

Tigruta, se intampla si la noi cu invartitul si nedormitul. Are sigur nopti cand doarme toata noaptea, dar nu de o saptamana incoace. Se trezeste si maraie, ii dau biberon dar nu-i multumita intotdeauna, si uneori o mai legan in brate si adoarme, daca nu o aduc la noi in pat, si, vorba ta, fataieli pe toate partile nonstop. Da eu cred ca e de la canini, ca mai asteptam si noi ultimii 2.

Arturica,. Am citit prima pagina din linkul postat, si sincer, credeam c tipa zice la misto, de tarait clor dupa ea sau lenjerie. Da pe semne, ca sunt deplasate rau, am zis, cand am inteles ca chiar nu e subiectul in gluma.
Artu, scuze, da care-i faza cu ascultatul povestilor de la bunica, ca oi fi scapat din vedere ceva, ce ai postat mai devreme.

Onana, am vazut pozele voastre pe FB, foarte frumos. Baietii sunt adorabili, iar tu arati foarte bine! Of, imi dau seama ce sperietura ai mai tras! Dar cred ca in rest v-ati odihnit foarte bine, si reincarcat bateriile pana la vara.
Vreau si eu la munte iarna, c n-am mai fost de 10 ani. Poate reusim la anul.

Fug sa-mi pun la fiert varza de bruxell. Aha, s-a trezit si bubulina.
fetele.









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


Buna!

mamanati multumim pt admirarea pozelor!
Cum se impaca fetele? Nu exista zi in care sa nu se certe .
Dar sunt momente cand se inteleg, se joaca impreuna cu bebelusii.
Ii plimba, le da sa manance. Ba au si roluri: azi e mama - Justina, si tata -Ioana, sau invers.
Sa vedeti cum o striga prin casa Ioana, dupa Justina: Mama?Mama? Vino la mine. sau Vino ca plange bebele.
In mare, se inteleg ele, dar se cearta pe jucarii.

In alta ordine de idei, ma pot lauda cu Justina: astazi a fost prima zi fara pampers si fara incidente.
Bineinteles, la somn ii pun.
Si tot astazi, a spus prima fraza: 'unde este Daria?' (venise in vizita parintii finutei cu sora ei, care ramasese in masina ca dormea).
De fapt a repetat dupa Ioana, aceasta intrebare.
Inainte spunea:'unde-i mami/tati?'
Se adreseaza cu 'mie' mi-a dat tati. Vreau in brate.
Incet incet incepe sa vorbeasca cat m mult.


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Virgi17 spune:

Buna seara sau buna noapte mamici!

Dupa o luuuuuuuuuuuunga absenta revin pe forumul dedicat copilasilor nostri ca sa va multumesc pentru ca m-ati pus pe lista gravidutelor din odiseea noastra!
M-a contactat azi Cris si ii multumesc si ei pe aceasta cale inca o data, viata mea este insa atat de prinsa in n lucruri de facut incat uit de mine de multe ori.Nu stiu daca ma puteti crede insa sunt de mult restanta la multe capitole in ceea ce ma priveste.
Nu am mai intrat pe forum de foarte mult timp, cred ca din primavara-vara anului trecut, eram mai mult activa pe facebook insa din toamna de cand am aflat ca sunt insarcinata am luat pauza si de acolo.Iesind din grup, nu am mai putut sa ma reintorc acolo.Ca atare nu am avut cui si cand sa spun ca sunt insarcinata.Sarcina era mult prea mica cand am iesit de pe FB si nu era cazul sa o anunt din prima,trebuia sa fiu sigura ca e totul ok.Cu Mari,Sorana si alte cateva fete am mai vorbit despre sarcina insa cam atat. Totul este acum altfel decat cand eram prima data insarcinata.Nu mai am timp sa ma gandesc la toate cele, sa ma mai panichez, sa mai pun intrebari, merg inainte caci lucrurile in casa trebuiesc facute, Ioana are nevoie de mine nonstop si cele n prioritati ale vietii mele trebuiesc rand pe rand rezolvate.
Astfel, intrand aici va confirm ca sunt insarcinata in 25 de saptamani,am o fetita, tot o fetita si suntem bucurosi ca Ioana va avea o partenera de joaca si viata de acum inainte.Sarcina merge foarte bine, de data asta am placenta inserata normal, nu mai e previa ca data trecuta.Bebe creste bine, e maricica si parca e mai activa in burta decat Ioana.Cel putin uneori simt ca ma pocneste mult mai energic.
Felicit si celelalte gravidute de la odiseea noastra: Rocsy, Nana, Tigruta si RCata! Sa aveti sarcini usoare si bebelusi sanatosi!! Pana acum vad ca sunt unica cu fetita, poate va mai fi si Rocsy. Rocsy, eu am aflat cu certitudine ca am fetita in saptamana 18-19.Pana atunci mi-au spus ca se pare ca e fetita. Asa ca mai ai foarte putin si vei afla si tu ce va fi.
In masura timpului f putin pe care il am pentru mine, voi mai intra si va voi mai spune cum suntem si care mai sunt noutatile despre noi.Daca si micuta din burtica va fi la fel de cuminte precum Ioana, o asteptam la sfarsit de aprilie, inceput de mai.Intre timp, trecem in revista ce avem de la Ioana, ce mai trebuie cumparat, de data asta clar apelez la perna de alaptat si la Manduca(pe care deja le-am cumparat),caci nu mai vreau sa ma chinuiesc ca la Ioana.O sa ma straduiesc sa pot macar de data asta sa o alaptez pe micuta mai mult decat am reusit prima data.Pe langa astea,avem de alergat si pentru diverse n lucruri pentru casuta in care ne vom muta in vara aceasta si acum suntem in santier cu ea.Este nebunie la noi, insa o nebunie frumoasa.Deja ma vad cu doi princhindei dupa mine, pe modelul Soranei si al atator alte mamici de aici, iar asta ma umple de bucurie imensa. restul, sunt detalii carora sper sa le fac fata cu brio.

Va doresc noapte buna si va imbratisez cu tot cu puiuti!

Virginia, Ioana si micuta Daniela din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Neatza!
Virgi- Felicitari pt bb2! Iti doresc o sarcina usoara si cat mai multe impliniri in noua casuta alaturi de cele 2 printese! Toate cele bune!

Azi de dimineata am dat la lopata si eu si barbate-meu o ora la zapada. m-am certat si cu idiotul de pe plug care a pus toata zapada data inapoi pe trotuare si a blocat portile garajelor! Atata il duce capu' atata face! La mine in curte e ca la Polul NOrd. Am troiene de 2 m in anumite zone, in functie de cum a viscolit vantul. Daca mai da si cu inghet, mi-e ca asa raman cu ea.......


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Citat:
citat din mesajul lui NicoletaB

Neatza!
Virgi- Felicitari pt bb2! Iti doresc o sarcina usoara si cat mai multe impliniri in noua casuta alaturi de cele 2 printese! Toate cele bune!

Azi de dimineata am dat la lopata si eu si barbate-meu o ora la zapada. m-am certat si cu idiotul de pe plug care a pus toata zapada data inapoi pe trotuare si a blocat portile garajelor! Atata il duce capu' atata face! La mine in curte e ca la Polul NOrd. Am troiene de 2 m in anumite zone, in functie de cum a viscolit vantul. Daca mai da si cu inghet, mi-e ca asa raman cu ea.......


Mamica unui buburuz


Neata !

Aveti parte de zapada cat sa va saturati ... bine ati venit in club !

Virgi : felicitari pentru

R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 ) si 17 +

"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remy_mv spune:

Neata! Haideti la !

Nico ai uitat de cafea...banuiesc ca erai prea obo dupa ce lopatasi prin curte . Pai nu tu ai vrut zapada?

Cris vad ca nici nu a aparut...probabil nu o fi ajuns inca la birou..ca se circula in Bucuresti ideal...evident ca daca a nins in iulie primaria nu era pregatita.... Altfel nu-mi explic cum de nu sunt soselele curatate, nu s-a dat cu sare, cu nisip, cu nimic. Sa mai amintesc ca sunt -7 grade afara?

V-am zis ca eu am o problema nerezolvata cu zapada

Virgi multe multe felicitari si urari de bine!

Cand m-o lasa mandra va mai scriu...ca sa ma mai iau de fetele astea care au vrut zapada



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Neata!
Cafea pentru toata lumea!
Mare prostie am facut ca am plecat de acasa,maine nu cred ca o voi repeta!
M-a sunat Robert si mi-a spus: "iubita,sa nu incerci sa te duci la munca azi,ca e dezastru,se circula greu,e viscol,frig..." eu Batman,Batman...nah,sa vad diseara cum ma mai intorc
Virgi welcome back
Alina,Rocsy lasati zapada,dar luati-va vantul inapoi va rog



Cris,mami de Sebi,copil poznas,din www.eticker.co.za/tickers/7raxakae7qnsuro8.png" target="_blank">14.05.2010


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

De zapada nu m-am saturat! M-am saturat de idiotii de la dezapezire care o fac cu kuru'! Aseara am dezapezit 2 ore zapada din fata curtii si acum e inapoi de 2m. Eu o dau in drum sa nu iau amenda, astia cu plugu mi-o pun inapoi. Si uite asa mutam zapada de pe o parte pe alta. Ei nu au auzit de strans zapada morman undeva, doar o repun in fata curtilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Cafea nu am mai dat, caci am baut-o eu toata. Am ajunsa uda la picioare si a trebuit sa ma incalzesc!

Azi ma duc la Enel, alti eficienti ai patriei! De doua zile dimineata ma imbrac si spal la lanterna si lumanari parfumate!

Mergi la inceput