Mamici cadre didactice....

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carra spune:

Of, Ancamak, imi pare tare rau ca asa stau lucrurile la Constanta... Ma gandeam ca in 3 ani, cat dureaza programul de doctorat, sari peste gradele II si I, care si ele implica mult timp, efort, eventual deplasari, bani (si aici ma refer la inspectii, protocoale etc., etc.). Dar daca asa stau lucrurile...

Inseamna ca eu am avut mare noroc, dat fiind faptul ca nu s-a pus nici o secunda problema spagii. La sustinerea examenelor/referatelor nu am dus nici macar o cafea sau o apa minerala. Profesorul indrumator mi-a atras atentia in mod special ca "servelile" sunt EXCLUSE. Insa lucrul acesta nu m-a mirat, fiindca eram absolventa de Iasi si stiam din facultate ca nu se practica lucrurile acestea, cel putin asa stateau lucrurile acum 20 de ani, cand eram eu studenta (desi eu absolvisem Litere, iar doctoratul a fost in Management). Nici macar la final, dupa sustinerea tezei, nu i-am luat nimic profesorului (cu toate ca bunul simt si recunostinta ma indemnau sa-i ofer ceva simbolic), deoarece stiam de la alti colegi ca nu accepta. Adevarul este ca s-a comportat cu maxima eleganta si mult profesionalism pe toata durata colaborarii.

Poate cand copilasul tau va mai creste, vei putea face un efort (caci tot un efort semnificativ ramane) in acest sens. Eu iti tin pumnii sa iasa totul cum iti doresti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamak spune:

si pana atunci mai putem "comunica" pe forum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carra spune:

Sigur ca da!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Serialbastre spune:

Eu nu ma incumet la doctorat, pe langa referate, examene, partea de noutate mi se pare foarte greu de realizat la matematica.
Si da, se echivaleaza cu gradul I, dar se fac inspectiile la clasa.

Eu astept vacanta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carra spune:

[quote]citat din mesajul lui Serialbastre

Eu nu ma incumet la doctorat, pe langa referate, examene, partea de noutate mi se pare foarte greu de realizat la matematica.
Si da, se echivaleaza cu gradul I, dar se fac inspectiile la clasa.


Ai dreptate, partea de noutate este foarte dificila. Nu ai putea, totusi, sa te axezi pe noutati in materie de metodica a predarii matematicii / introducerea unor metode inovative / dificultati si solutii in predarea unor teme sau aspecte / schimbari propuse in predare sau in programa de profil? (Scuze, eu nu am fost prea grozava la matematica, asa ca e posibil sa bat campii Eu m-am axat mult pe asa ceva si mi-a fost de folos.

PS: Imi poti spune, te rog, de ce se mai fac inspectii? Daca vii cu dovada diplomei de doctor, de ce ti-ar ma cere asa ceva? Scuza-ma, dar chiar nu pricep in ce etapa a programului de doctorat s-ar cere asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Serialbastre spune:

Doctoratul se echivaleaza cu lucrarea pentru gradul I, cand termini doctoratul, te inscrii si sustii inspectia finala pentru echivalarea cu gradul I.
Oricum e numai o inspectie de 4 ore, fata de 3 inspectii pentru gradul II si 3 inspectii pentru gradul I.

Legat de doctorat nu stiu, dar nu cred ca s-ar putea axa pe metodica, la urma urmei esti apoi numit doctor in matematica.
Cine stie ce ne rezerva viitorul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carra spune:

Serialbastre, am inteles acum. Multumesc.

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamak spune:

Multumim Acvi pentru linkuri, dar nu se adreseaza profesorilor de matematica, cum sunt eu si Seri Albastre.
Eu sunt deja inscrisa la un curs http://proiect.andreisaguna.ro/content/despre-proiect


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

buna ziua,
stie cineva cand se afiseaza posturile vacante pt. 2013-2014? si cand putem afla programa dupa care trebuie sa invatam pt. titularizare?

Mergi la inceput