Toate forumurile Timp liber pentru minte, suflet, trup si ochi  Prieteni dintotdeauna...

Mamici cadre didactice....

Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 4

Carra

173 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Of, Ancamak, imi pare tare rau ca asa stau lucrurile la Constanta... Ma gandeam ca in 3 ani, cat dureaza programul de doctorat, sari peste gradele II si I, care si ele implica mult timp, efort, eventual deplasari, bani (si aici ma refer la inspectii, protocoale etc., etc.). Dar daca asa stau lucrurile...

Inseamna ca eu am avut mare noroc, dat fiind faptul ca nu s-a pus nici o secunda problema spagii. La sustinerea examenelor/referatelor nu am dus nici macar o cafea sau o apa minerala. Profesorul indrumator mi-a atras atentia in mod special ca "servelile" sunt EXCLUSE. Insa lucrul acesta nu m-a mirat, fiindca eram absolventa de Iasi si stiam din facultate ca nu se practica lucrurile acestea, cel putin asa stateau lucrurile acum 20 de ani, cand eram eu studenta (desi eu absolvisem Litere, iar doctoratul a fost in Management). Nici macar la final, dupa sustinerea tezei, nu i-am luat nimic profesorului (cu toate ca bunul simt si recunostinta ma indemnau sa-i ofer ceva simbolic), deoarece stiam de la alti colegi ca nu accepta. Adevarul este ca s-a comportat cu maxima eleganta si mult profesionalism pe toata durata colaborarii.

Poate cand copilasul tau va mai creste, vei putea face un efort (caci tot un efort semnificativ ramane) in acest sens. Eu iti tin pumnii sa iasa totul cum iti doresti.

Editat de - Carra on 15/11/2012 00:10:48
Mergi la inceput

ancamak

1326 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiancamak Adauga semn de carte la raspuns Trimite ancamak un Mesaj Privat  Reply with Quote
si pana atunci mai putem "comunica" pe forum

Mami cu Andrei Ionut
Mergi la inceput

Carra

173 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Sigur ca da!
Mergi la inceput

Serialbastre

1560 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Serialbastre Adauga semn de carte la raspuns Trimite Serialbastre un Mesaj Privat  Reply with Quote
Eu nu ma incumet la doctorat, pe langa referate, examene, partea de noutate mi se pare foarte greu de realizat la matematica.
Si da, se echivaleaza cu gradul I, dar se fac inspectiile la clasa.

Eu astept vacanta!

Andreea si Cezara(2.06.2009)

In bucataria mea

Mergi la inceput

Carra

173 Mesaje
[quote]citat din mesajul lui Serialbastre

Eu nu ma incumet la doctorat, pe langa referate, examene, partea de noutate mi se pare foarte greu de realizat la matematica.
Si da, se echivaleaza cu gradul I, dar se fac inspectiile la clasa.

Ai dreptate, partea de noutate este foarte dificila. Nu ai putea, totusi, sa te axezi pe noutati in materie de metodica a predarii matematicii / introducerea unor metode inovative / dificultati si solutii in predarea unor teme sau aspecte / schimbari propuse in predare sau in programa de profil? (Scuze, eu nu am fost prea grozava la matematica, asa ca e posibil sa bat campii Eu m-am axat mult pe asa ceva si mi-a fost de folos.

PS: Imi poti spune, te rog, de ce se mai fac inspectii? Daca vii cu dovada diplomei de doctor, de ce ti-ar ma cere asa ceva? Scuza-ma, dar chiar nu pricep in ce etapa a programului de doctorat s-ar cere asta.
Mergi la inceput

Serialbastre

1560 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Serialbastre Adauga semn de carte la raspuns Trimite Serialbastre un Mesaj Privat  Reply with Quote
Doctoratul se echivaleaza cu lucrarea pentru gradul I, cand termini doctoratul, te inscrii si sustii inspectia finala pentru echivalarea cu gradul I.
Oricum e numai o inspectie de 4 ore, fata de 3 inspectii pentru gradul II si 3 inspectii pentru gradul I.

Legat de doctorat nu stiu, dar nu cred ca s-ar putea axa pe metodica, la urma urmei esti apoi numit doctor in matematica.
Cine stie ce ne rezerva viitorul?

Andreea si Cezara(2.06.2009)

In bucataria mea

Editat de - Serialbastre on 23/11/2012 19:45:17
Mergi la inceput

Carra

173 Mesaje
Serialbastre, am inteles acum. Multumesc.
Mergi la inceput
acvi
acvi

719 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite acvi un Mesaj Privat  Reply with Quote
Pentru mamicile interesate, oportunitati de formare gratuite:

http://www.re-start.ro/index.php/restart-cariera/cursuri-formare-profesionala/1910-curs-postuniversitar-gratuit-comunicare-si-management-educational-in-didactica-stiintelor-socio-umane

http://www.re-start.ro/index.php/restart-cariera/cursuri-formare-profesionala/1904-programe-gratuite-de-perfectionare-destinate-cadrelor-didactice

O seara placuta.

Gabi
Mergi la inceput

ancamak

1326 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiancamak Adauga semn de carte la raspuns Trimite ancamak un Mesaj Privat  Reply with Quote
Multumim Acvi pentru linkuri, dar nu se adreseaza profesorilor de matematica, cum sunt eu si Seri Albastre.
Eu sunt deja inscrisa la un curs http://proiect.andreisaguna.ro/content/despre-proiect

Mami cu Andrei Ionut
Mergi la inceput

Ramonika

8888 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Ramonika un Mesaj Privat  Reply with Quote
buna ziua,
stie cineva cand se afiseaza posturile vacante pt. 2013-2014? si cand putem afla programa dupa care trebuie sa invatam pt. titularizare?
Mergi la inceput
Pag. din 4 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate - 20 | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com