Toate forumurile Sarcina de la A la Z  Odiseea sarcinii in 40 de saptamani ...

Fecioare si Balante de septembrie-octombrie 2012

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

danageodoiu

119 Mesaje

Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Trimite mesaj Yahoo lui danageodoiu Adauga semn de carte la mesaj Trimite danageodoiu un Mesaj Privat

Fecioare si Balante de septembrie-octombrie 2012

Acum 2 ani si jumatate (iun 2009) mi-am facut primul test de sarcina din viata mea (incercam sa avem un bebelus de aproape 9 luni si nu se intampla nimic)care a si avut 2 liniute...Bucurie mare, genunchi tremuranzi, fluturi in stomac, imbratisari, telefoane, intrebari...
Dupa 9 luni s-a nascut minunea noastra mult asteptata Simina. Un bebelus berbec cu toate caracteristicile zodiei.
In decembrie 2011 s-a intamplat fara protectie dar m-am gandit ca n-are cum sa se prinda asa repede, doar data trecuta am facut atatea calcule, teste de ovulatie...In 11 ianuarie am facut al doilea test de sarcina din viata mea: 2 liniute!!! Soc, emotie, genunchi tremuranzi, acum ce ma fac...Reactia sotului m-a mai calmat: "Dar asta e o veste foarte buna!!!"
Asa ca prin 15 septembrie o sa avem o fecioara sau un printisor.
Acum alte intrebari: cum ii spun fetitei mele care este f atasata de mine, mamaoasa, geloasa...cum ma voi descurca cu 2 copii, cand mi s-a parut f greu si cu un copil.
Astept sa ne imprietenim, sa ne impartasim povestile viitoarelor mamici cu burtici proaspete!

Dana, mama Siminicii
      (0 aproba) (0 dezaproba) |

Editat de - danageodoiu on 24/01/2012 08:03:05

kitzy

4460 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite kitzy un Mesaj Privat
In primul rand felicitari!!!!
De descurcat....o sa te descurci foarte bine. Daca ai ajutoare e si mai bine!
Aceleasi emotii le-am avut si eu, cand l-am nascut pe Andrei in ian 2011, fetita mea avea 3 ani si 8 luni, dar l-a primit cu bratele deschise. Cand l-a vazut acasa, l-a mangaiat si i-a zambit, au fost si mai sunt momente cand se mai supara ca nu-i dedic ei tot timpul, eu tot incerc sa ma ocup mai mult de ea sa nu se simta data la o parte, fiind si ea foarte foarte mamoasa, dar am avut si am norocul ca Andrei e cumintel si nu cere incontinuu atentie.

Raluca, mami de Diana si Andrei
Mergi la inceput

Laura25

13160 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiLaura25 Adauga semn de carte la raspuns Trimite Laura25 un Mesaj Privat
Sarcina usoara! Poate te imprietenesti cu fetele de aici http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=169806&nm=Strengari-de-augsept-2012 si faceti un singur subiect. Pt cei interesati va fi greu sa urmareasca 2 subiecte unde se discuta practic acelasi lucru.

Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me
Mergi la inceput

danageodoiu

119 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luidanageodoiu Adauga semn de carte la raspuns Trimite danageodoiu un Mesaj Privat
Multumesc pentru incurajari si urari! Sper sa fie bine. O sa intru si pe subiectul indicat de Laura, nu-l vazusem si este diferenta doar de o luna. Numai bine tuturor mmicilor si bebelusilor!

Dana, mama Siminicii
Mergi la inceput

Anaomaria

413 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiAnaomaria Adauga semn de carte la raspuns Trimite Anaomaria un Mesaj Privat
Buna Dana,
Eu acum doi ani si jumatate (sept 2009) am nascut prima data in viata mea. Si acum, in ianurie, mi-a iesit iar testul cu doua liniute. Si eu am ceva emotii despre cum ma voi descurca cu 2, despre cum va reactiona fetita la un fratior sau o surioara, despre cum ma voi face fata in acelasi timp si posturii de gravida, si de mama si de angajata (nu mai zic sotie) si multe multe altele.
Te pup si sper sa mai vina si alte fete cu burtici pe aici.

“Never, never, never, never give up.” W.C.

Mergi la inceput

membru veteran roxanaz

18695 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite roxanaz un Mesaj Privat
va rog sa continuati aici: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=169806

Roxana
Mergi la inceput
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
 Subiect inchis
Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com