Lei-Fecioare -Balante 2012

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

buna seara burtici de bobocei!
acuma am venit de la dr...s-a vazut un saculet grasun de 11/7mm, iar langa se vad 2 chestii mai mici...dr n-a putut spune daca sunt ceilalti doi embrioni/bebici sau ceva cheaguri de sange...colul e inchis, sangerari sau alte d-astea nu s-au vazut, sarcina e fixata in fundul uterului, cica e foarte ok :)
am iesit putin dezamagiti, noi ne asteptam la gemeni/tripleti, sa vedem inimioare...dr a zis c-o sa se vada mai bine data viitoare, acuma e prea devreme...
mi-a dat recomandare pentru arefam (600mg/zi) si stat in pat...
cam astea ar fi, sper ca sunteti bine!
pupici



5+ Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Corina, nu fiti dezamagiti, la 5+ nu prea aveati ce altceva sa vedeti decat saculetul. Unele nu-l vad nici p-ala asa devreme. Eu am vazut si auzit o inimioara tare timida, de 123 bpm la 6s4z. Pentru rezultate sigure, in 2 saptamani vedeti si imioarele ticaind.

Bebe dragonel la bord !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Buna seara burtici !!! Bun venit noilor fete.
Bobocei suna foarte bine.Votez pentru !

In sfarsit am fost si eu la doctor.Sunt foarte multumita de ea si ma bucur ca am avut inteligenta necesara sa-mi schimb dr.Am putut sa-mi vad si samburelul,i-am vazut si inimioara cum batea ea acolo mititica.Nu sunt foarte extaziata ca sunt mici probleme.
Dar speram sa fie bine pana la capat si ma rog la DD sa fie oky.Are 12,5mm.Mi-a marit doza de utrogestan,acid folic si elevit sa iau in continuare si mi-a zis sa opresc aspenterul.Mi-a dat sa fac niste analize in plus:hepatita B si C,toxoplasma si rubeola si ... cam atat ....

graviduta fericita 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_rainbow spune:

Citat:
citat din mesajul lui donna79

Intr-adevar, Gabrielle, avem puiuti de acceasi varsta si din pacate avem mai mult decat atat in comun, si eu am pierdut doua sarcini, in 2007 si 2008 din pricina trombofiliei, se pare. Acum, ca si la sarcina trecuta, fac tratament.
Doamne ajuta sa mearga totul bine si de data asta si sa mai avem cate un bebe minunat

..............................................................................................
Donna, mamica lui Tudor-Gabriel (04.10.2010)

faci clexane sau iei doar aspirina si vitamine? cate mutatii ai? eu l-am nascut pe Lucas preamatur, dar a fost ok. acum sper sa ajung la termen


Sa-l ajutam pe Bibi sa se faca mare! http://viatacudba.blogspot.com/
Puteti ajuta donand sau cumparand de la Bazarul umanitar


Gabrielle, mami de Lucas (14.10.2010) si bebe surpriza 9+


2 ingerasi in ceruri, opriti din evolutie la 12 si 16 saptamani
mutatia MTHFR C677T heterozigota si mutatia MTHFR A1298C heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns donna79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui g_rainbow
[

faci clexane sau iei doar aspirina si vitamine? cate mutatii ai? eu l-am nascut pe Lucas preamatur, dar a fost ok. acum sper sa ajung la termen



Gabrielle, mami de Lucas (14.10.2010) si bebe surpriza 9+


2 ingerasi in ceruri, opriti din evolutie la 12 si 16 saptamani
mutatia MTHFR C677T heterozigota si mutatia MTHFR A1298C heterozigota


Acum iau Aspenter, probabil ca si la sarcina anterioara voi lua Aspenter pana in sapt 27 si apoi Clexane pana dupa nastere. Nu stiu cum le cheama pe mutatiile mele ca nu m-am cautat, singurul dr care m-a tratat a fost dr. Uscatescu de la Fundeni si nu mi-a dat de facut prea multe investigatii, doar analizele care se fac acolo. Eu am dus sarcina pana la termen (39sapt) si am nascut un bebe de greutate ideala (3.2kg), inteleg ca e ceva mai rar pentru o trombofilica. Sa mai zic ca am nascut si natural? dar asta pt ca m-a convins dr ginecolog, ca eu n-as fi riscat nimic, eram hotarata sa accept cezariana. Nimic n-ar fi fost posibil fara ajutor de la Dumnezeu, m-am rugat mult sa am copilul asta si sper sa ajung si cu bb2 la termen si sa fie la fel de minunat ca primul

..............................................................................................
Donna, mamica lui Tudor-Gabriel (04.10.2010)


Sa-l ajutam pe Bibi sa se faca mare! http://viatacudba.blogspot.com/
Puteti ajuta donand sau cumparand de la Bazarul umanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristiina spune:

@Anidaz sunt de langa Ghioric, deci stam pe aproape

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristiina spune:

@Anidaz la dr Miclea sunt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristiina spune:

UM.27.12.2011- DPN 02.10.2012,Cristina din Arad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns donna79 spune:

Datele mele, pentru listuta:

UM 18.12.2011
DPN 23.09.2012

Stiu ca se intreba cineva cand se deschide noul capitol si nu mai stiu daca a primit raspuns. In mod normal un capitol se inchide dupa 20 pagini, se deschide unul nou folosind userul comun, listuta se pune si se actualizeaza pe prima pagina a fiecarui capitol. La finalul fiecarui capitol se pune un link catre urmatorul. Sper sa fie de folos ce am scris, ca nu-s experta :)

..............................................................................................
Donna, mamica lui Tudor-Gabriel (04.10.2010) si 7+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_rainbow spune:

Citat:
citat din mesajul lui donna79

Citat:
citat din mesajul lui g_rainbow
[

faci clexane sau iei doar aspirina si vitamine? cate mutatii ai? eu l-am nascut pe Lucas preamatur, dar a fost ok. acum sper sa ajung la termen



Gabrielle, mami de Lucas (14.10.2010) si bebe surpriza 9+


2 ingerasi in ceruri, opriti din evolutie la 12 si 16 saptamani
mutatia MTHFR C677T heterozigota si mutatia MTHFR A1298C heterozigota


Acum iau Aspenter, probabil ca si la sarcina anterioara voi lua Aspenter pana in sapt 27 si apoi Clexane pana dupa nastere. Nu stiu cum le cheama pe mutatiile mele ca nu m-am cautat, singurul dr care m-a tratat a fost dr. Uscatescu de la Fundeni si nu mi-a dat de facut prea multe investigatii, doar analizele care se fac acolo. Eu am dus sarcina pana la termen (39sapt) si am nascut un bebe de greutate ideala (3.2kg), inteleg ca e ceva mai rar pentru o trombofilica. Sa mai zic ca am nascut si natural? dar asta pt ca m-a convins dr ginecolog, ca eu n-as fi riscat nimic, eram hotarata sa accept cezariana. Nimic n-ar fi fost posibil fara ajutor de la Dumnezeu, m-am rugat mult sa am copilul asta si sper sa ajung si cu bb2 la termen si sa fie la fel de minunat ca primul

..............................................................................................
Donna, mamica lui Tudor-Gabriel (04.10.2010)


Sa-l ajutam pe Bibi sa se faca mare! http://viatacudba.blogspot.com/
Puteti ajuta donand sau cumparand de la Bazarul umanitar


sunt multe cu trombofilie care au nascut la termen si natural, chiar acum la 1 februarie a nascut daneza, intra la gravidute cu trombofilie, o fetita sanatoasa tun la termen si grasuna, ea a facut cezariana pt ca asa a vrut. eu sunt inscrisa si pe alt forum si sunt acolo zeci de gravidute cu trombofilie, unele sunt acum in asteptarea lui bb2. eu i-am scris odata un mail lui uscatescu la sarcina trecuta, prin saptamana 27 cred si m-a luat la misto, deci nu sunt multumita de ea. eu mi-am facut mutatiile pt ca sunt mult mai sigure decat analizele alea care le face ea acolo si se pare ca a 2 heterozigote. mai aveam de facut gena PAI si factorul XIII, dar nu am reusit sa le fac si aici nici n-am cum. aici nu sunt laboratoare de analize ca in romania, oricum sunt acoperita de clexane. la Lucas am facut cezariana pt ca avea o circulara ft stransa de gat si s-ar fi strans de gat daca nasteam natural. nici medicul nu a putut sa-l scoata pana nu i-a desfacut cordonul, si al doilea motiv era ca am nascut prematur si stiam de la o mamica de ingeras(a nascut la 28 de saptamani si fetita a trait 12 zile) ca i-a spus o dr ca pt bebe prematur era mai bine sa se nasca prin cezariana pt ca pe cale naturala s-a pus multa presiune pe capusor si a facut imediat complicatii(mi-a explicat mai multe atunci si aveau logica, dar nu mai retin exact, eram terminata pt ca si eu eram insarcinata si pe bebica ei o chema ca pe mine si am fost ft suparata). oricum la noi a fost bine, bebe s-a nascut la 35 de saptamani de sfanta Paraschiva, sanatos tun, a avut 2700 de grame si 49 de cm si a stat cu mine in rezerva din prima zi
oricum sarcina trecuta a fost una ft usoara, fara greturi, fara ameteli, dar cu ulte momente care -au marcat...cateva prietene de pe celalalt forum au pierdut sarcinile, una a trebuit sa renunte la ea pt ca bebe avea sindrom down, apoi paula a nascut preatur si a murit bebica, apoi incendiul de la giulesti...am plans atunci o saptamana incontinuu, nu putea nimeni sa a linisteasca.
acum vad ca tot o sarcina usoara am, sper sa fie asa pana la sfarsit, fara greturi, fara ameteli. pana acum nici n-am simtit ca sunt insarcinata

Gabrielle, mami de Lucas (14.10.2010) si bebe surpriza 9+


2 ingerasi in ceruri, opriti din evolutie la 12 si 16 saptamani
mutatia MTHFR C677T heterozigota si mutatia MTHFR A1298C heterozigota

Mergi la inceput