Maini indemanatice... care aduc bucurie

Maini indemanatice... care aduc bucurie | Autor: alinuk

Link direct la acest mesaj

Stiu ca aici pe DC, sunt multe maini indemanatice ale unor OAMENI cu suflete generoase.

Am vazut de’a lungul timpului martisoare, bijuterii, felicitari minunate facute de unele dintre mamici.

va lansam o provocare

Care dintre voi puteti veni alaturi de noi pentru a ne sprijini (in limitele disponibilitatii voastre) la realizarea de martisoare??

pentru urmatorul demers


Campania comunitatii desprecopii.com:
“Gestul care poate schimba un destin”
Proiectul: “Un creion, o carte, un caiet” – actiunea: “Martisoare umanitare de suflet”
Beneficiari: copiii cu nevoi speciale si copiii proveniti din familii fara posibilitati existentiale de la sate

Martisoarele vor putea fi comandate de la bazarul desprecopii.com si la diverse actiuni ale acestei campanii.






Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">party in FEERIE de muzica si dans



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

=========================================
ADRESA DE COLECTARE:
Modrescu Oana Gabriela
POST RESTANT Oficiul Postal nr. 55, sector 1 / Bucuresti
=========================================


Impreuna cu fetele de aici ... ne-am propus sa ajutam niste copii sarmani pe termen mai lung (nu doar de Craciun), sa poata sa mearga la gradinita, scoli, etc.
Pentru asta sunt necesari bani, rechizite si multe altele... Este clar ca acum dupa sarbatori si in lunile de iarna cu cheltuieli mari, oamenii nu mai au disponibilitati in acest sens. Asa incat, mom de martisor ne-am gandit ca ar fi un bun prilej de obtinere fonduri intr-un mod acceptabil pt toti.

Ei, cei pe care ii veti vedea mai jos sunt doar cativa dintre copilasii amarati (din cei aprx 200) pe care comunitatea DC i-a cunoscut, prin cateva dintre noi cele care am ajuns la ei cu ocazia Craciunului cu daruri de la voi.

iata-i ...asa cum i-am vazut noi...


Copiii din Tanacu / Vaslui / DianaAlex
http://www.flickr.com/photos/72360957@N03/6553208375/in/photostream/

dupa ce le-am oferit cadourile, au desfacut pungile si au ramas surpinsi vreo 4 parinti au inceput sa planga nu erau in stare sa spuna nimic, copii s-au incaltat cu cizmulitele erau asa de fericiti. Au intrebat daca trebuie sa dea bani sau sa faca ceva pentru cadouri. Cand li s-a spus ca sunt cadouri si nu trebuie nimic sa dea au zis ca nu se poate ca lor nimeni nu le-a mai dat nimic gratis pana acum. Erau copii de 5-6 ani care arata de 3 ani micuti si slabuti. DianaAlex

copiii din Benesti. Vaslui
http://www.flickr.com/photos/72360957@N03/6560077541/in/photostream/
Ce am gasit acolo m-am ingrozit nu imi vine sa cred ca mai exista familii care traiesc asa..
Am intrat intr-o camera foarte mica unde stateau toti cei 5 copii plus parintii in total 7 persoane. Era cald si bine focul aprins in soba si faceau mancare. I-am rugat sa aprinda lumina pentru ca era cam intuneric. Atunci au zis ca nu au curent ca nu au avut niciodata. Am impartit cadourile la copii, dar nu indrazneau sa le despacheteze. Am inceput eu sa scot cate ceva pentru fiecare si i-am incurajat sa desfaca cadourile. Ata de multa fericire nu am vazut niciodata la nici un copil. DianaAlex

copiii din Garbau / Cluj / Lauras

http://www.flickr.com/photos/69163743@N03/6699911693/

...in familia din Garbau unde stiam noi ca ne asteapta 5 copii ( 3 a caror mama a decedat de curand dupa ce s-a luptat cu cancerul o lunga perioada si inca 2 copii ai doamnei care acum a devenit mama tuturor).
Am ajuns la familia din Garbau emotionati, dar cu speranta si plini de incredere; ne-au intampinat doi copii care ne asteptau de dimineata; in casa mai era un baiat de 6 ani care avea grija de cel de 1 an si 7 luni. Am intrebat unde este tatal lor si matusa lor; ne-au spus ca matusa e la padure dupa lemne cu baiatul mai mare si ca fata de 15 ani e la scoala in Cluj si mai au un frate de 4 ani care e la gradinita in Cluj....am inceput sa-i numaram si nu ne mai ieseau calculele...erau deja 8 copii, nu 5 cum ne asteptam noi... am trecut prin toate starile posibile, disperare ca noi avem numai 5 pungi cu cadouri, suparare ca nu era nici un adult acasa...Ne-

Am intrat in casa si.....nu va pot descrie imaginea... langa geam era un patut, fara saltea, in care era un copilas, despre care noi am crezut ca e cel de 11 luni a carui mama a decedat....statea linistit intr-o parte si ne privea cu ochii lui mari si caprui cu o suzeta in gura...lacrimi de bucurie ca-i putem ajuta, lacrimi ca exista copii care traiesc in astfel de conditii si lacrimi ca vom pleca si vor ramane acolo, toate acele lacrimi ne stateau in coltul ochilor...



Copiii din Tg Bujor / Galati / Rall
Am fost la Tg. Bujor astazi. A durat ceva pana sa dam de casuta lor, stau foarte departe de oras. Pana la ei trebuie sa mergi pe un drum mocirlit si plin de suisuri si coborasuri. Dupa ce nu mai vezi nicio casa din oras mai mergi vreo 2 minute (cu masina) si abia apoi dai de ei. Ganditi-va ca tot drumul asta ei il fac zilnic, pe jos (sunt cel putin 3km dupa ochiul meu) pentru a aduce apa (nu au alta sursa)!
....Si-asa, abia am facut una, doua poze, mai pe furis.. n-am vrut sa ii stanjenesc si mai mult. Fanica ne-a povestit ca toata vara au strans bani pentru o vaca (din ce castiga el din munca ziliera + ce mai dadeau copiii din alocatii) si ca in toamna au reusit sa o cumpere. Acum, vacuta e "averea" lor si ziceau ca n-ar fi trecut iarna fara ea (de bine de rau, au cativa litri de lapte zilnic).Rall


Copiii din Caprioru si Tatarani / Dambovita / Alinuk
http://www.flickr.com/photos/23251288@N07/6564265135/
http://www.flickr.com/photos/23251288@N07/6564265597/

In casa primilor copii nu am indraznit sa intru desi m-au invitat inauntru. Locuiesc toti (2 parinti + 6 copii..in poza nu sunt toti) intr-o singura camera, acolo fac si mancare. Iarna nu isi permit sa incalzeasca mai mult.

Parintii celor din urma copilashi au spus ca ei nu au crezut ca Mosh Craciun va ajunge vreodata acolo, au recunoscut chiar ca le dezvaluisera copiilor misterul Moshului..ca acesta nu exista , dar ca s-au rugat la Dumnezeu sa aiba ce le pune pe masa in ziua de Craciun.
Cu sclipire in priviri, mama le spunea micutilor care nu-si mai vedeau capul de nerabdarea descoperirii dulciurelelor si jucariilor ... vedeti dragii mamei, ca rugaciunile noastre au fost auzite?
Alinuk

Copiii din Butnaresti / Neamt / Eumada
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/CraciunLaCristinaLaFamiliaEi?authkey=Gv1sRgCIW3z-K8mJve-QE#5689658144908921218
M-a impresionat cea mica mica...a devenit geloasa cand a vazut ca ma joc in patru labe cu cea de trei ani....care mi-a dat gurita..exact cum face Eva mea.....

Vedeti ce ochi de copil pofticios....a mancat vreo trei ciocolatele,apoi l-am rugat pe domnul Bogza sa o opreasca,nu vroia un speedy gonzales pe acolo clar.Saracie lucie dar macar copiii erau curati...le-am pupat pe alea mici de le-am topit.....nu am observat ca erau desculti,jur....asa umbla pe acolo.. Eumada


Copiii de la Rm Sarat / IoanaPos
http://s247.photobucket.com/albums/gg159/ioana_puscasu/iniMoshu%20de%20Rimnicu%20Sarat/?action=view¤t=IMG_6015.jpg
..sunt foarte bine crescuti si curati desi se inghesuie toti 5 copii si mamica lor intr-o garsoniera dintr-un camin de nefamilisti. Copilasii mai mici, Maria si Paul au fost mai timizi, insa s-au bucurat si ei foarte mult de cadouri. IoanaPos


Din discutiile ulterioare actiunilor de Craciun...

Urgente maxime pe care as dori sa le realizam cat se poate de urgent sunt
1. sa luam abonament fetei care face naveta la liceu in Vaslui
2. sa "tragem" curent electric familiei care nu a avut niciodata, tot de langa Vaslui
3. Sa construim o camera (parca si bucatarie) celor de langa Cluj
4. Tot asa, sa imbunatatim conditiile de trai familiei din Tg Bujor ( un tata care-si creste singur 6 copii).Papanash


lista copiilor e deschisa, oricine poate propune un caz



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">http://www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">party in FEERIE de muzica si dans



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

nu sunt eu extrem de indemanatica, dar va ajut cu placere

maine iti pot da mai multe detalii, sa vad cum ma organizez si ce iese

mama de Carol (29.12.2008) si Patrick (04.07.2011)
blog
http://s288.photobucket.com/home/cristi_2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Cris
multumiri!

mai e prin zona cineva care s-a oferit deja
dar cred ca nu are curaj

sper sa vina si sa ne arate cu ce ne uimeste in actiunea asta

Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">party in FEERIE de muzica si dans



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Eu am deja 40 de bucati realizate. Cand ma gandesc ca acum o luna nici prin cap nu-mi trecea sa fac asa ceva. Putina indemanare si disponibilitate, tutoriale se gasesc pe internet si veti fi uimiti ce va poate iesi din maini...plus ca sunt si relaxante :) !





mama de fulgulet din noiembrie 2006 si de fratiorul acesteia octombrie 2010!

Ce fac eu cu timpul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Oauuuu! 40! Si noi care ne gandeam ca e timpul scurt si nu vom putea face/strange/vinde destule martisoare/brose/bratari sau alte minuni .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Inbox am strans deja o punga de materie prima, sper sa ti le trimit marti ca sa-ti faci o idee.

Nu uita sa-mi trimiti adresa & telefonul..incerc cu un curier.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:

As incerca si eu dar nu ma pricep cum sa fac. Am acasa o punga de materiale din sticla de murano pentru chestii din astea dar nu ma pricep. Cine poate sa imi dea o idee sau daca nu poate le vrea cineva care le poate folosi.

mami de Alex nazdravan www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii
poze Alex http://www.flickr.com/photos/72360957@N03/6573967211/in/photostream
http://www.lesch-nyhan.eu/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cricor

Inbox am strans deja o punga de materie prima, sper sa ti le trimit marti ca sa-ti faci o idee.

Nu uita sa-mi trimiti adresa & telefonul..incerc cu un curier.






Super! Dau PM!

anya am zis sa nu pierd timpul, ca in we sunt cam ocupata. Chestia e ca imi si place, si m-am gandit fructific elanul asta creator :) .

Alinuk e greu cu curajul asta, eu cunosc, pe mine ma ajuta actiunea asta enorm.

mama de fulgulet din noiembrie 2006 si de fratiorul acesteia octombrie 2010!

Ce fac eu cu timpul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Minunata idee Alinuk!

Abia astept sa licitez la bazar.

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

eu nu ma pricep, dar vin de cumparatoare
felicitari fetelor care se implica cu munca ! trebuie talent !

_

Mergi la inceput