Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (40)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea_tc spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura13

Citat:
citat din mesajul lui AlyMih

Loredana sa stapaniti sanatosi masinutza

Noi ne am intors de la control ,Ianis e bn mai facem 2 zile aerosoli si apoi gatasapt viitoare avem liber la vaccin

Paula voi ce cereale folositi?
Eu is abia la incep diversificarii,abia i am dat morcov si mar copt,maine ii dau supica ( zeama pt inceput o lingurita).Marul copt ia placut ff mult


Mamicuta fericita de baietel Ianis-Andrei(5 iulie 2011)



pediatra noua ne-a recomandat organix. am tot spus ca voi cumpara si eu, dar nu am apucat.

eu am o alta intrebare: folositi cereale cu lapte incorporat? sau din acelea care se fac cu lapte?
ca eu le-as lua pentru fructele de dimineata si nu stiu cum sa iau. la dani stiu sigur ca am luat cu lapte incorporat, dar cum alex e pe lapte HA ... nu stiu ce sa fac. un sfat?

loredana multumesc, esti o dulce. sa stapanesti sanatoasa masinutza noua.

Laura lui Daniel - 14.11.2006 si Alexandru 01.07.2011

Poze Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.



Deci am bagat iar raspunsul meu aiurea

Laura noua dr de fam ne-a spus sa ii luam fara lapte.

Pup Si de la Alex pt Alex






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlyMih spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura13

Citat:
citat din mesajul lui AlyMih

Loredana sa stapaniti sanatosi masinutza

Noi ne am intors de la control ,Ianis e bn mai facem 2 zile aerosoli si apoi gatasapt viitoare avem liber la vaccin

Paula voi ce cereale folositi?
Eu is abia la incep diversificarii,abia i am dat morcov si mar copt,maine ii dau supica ( zeama pt inceput o lingurita).Marul copt ia placut ff mult








pediatra noua ne-a recomandat organix. am tot spus ca voi cumpara si eu, dar nu am apucat.

eu am o alta intrebare: folositi cereale cu lapte incorporat? sau din acelea care se fac cu lapte?
ca eu le-as lua pentru fructele de dimineata si nu stiu cum sa iau. la dani stiu sigur ca am luat cu lapte incorporat, dar cum alex e pe lapte HA ... nu stiu ce sa fac. un sfat?

loredana multumesc, esti o dulce. sa stapanesti sanatoasa masinutza noua.

Laura lui Daniel - 14.11.2006 si Alexandru 01.07.2011

Poze Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.


Lauranu stiu ce sa ti spun si eu sunt in aceiasi dilema..puiutu meu e pe LM si as vrea ca cerealele sa i le introduc seara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

Cereale simple, fara lapte as zice eu. fructele ar fi bine sa se dea dimineata din cauza continutului mare de vit c care poate sa ii faca mai agitati


nje-am intors: raport: 6 luni, 70 de cm si 7.700gr. Lung si slabanog. asta e. de vaccin a scapat pana sapt viitoare din cauza bolii.

Va

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebinuta spune:

Laura, Alina eu am luat cereale fara lapte. Ele se pot pregati cu lapte praf, cu lapte praf si apa/fructe.
Fiind pe LM eu le-am pregatit cu apa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui lisssa_ana

Cereale simple, fara lapte as zice eu. fructele ar fi bine sa se dea dimineata din cauza continutului mare de vit c care poate sa ii faca mai agitati


nje-am intors: raport: 6 luni, 70 de cm si 7.700gr. Lung si slabanog. asta e. de vaccin a scapat pana sapt viitoare din cauza bolii.

Va

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)


Bravo Betty!Felicitari si bafta la vaccin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Buna seara gasca vesela!

Nu ne dati disparuti, suntem si noi prin zona, ne stresam unul pe altul cu diversificarea .
Pana acum am incercat cu avocado, banana, cereale(orez) si nimic! Nu vrea absolut deloc sa manance, adica inchide gura, da din cap in toate partile si se pune pe plans. Am incercat in diferite momente ale zilei(dar pana in ora 2 pm): dupa somn, dupa lapte, inainte de somn, inainte de lapte, intre mese, dupa joaca... pur si simplu nu vrea!
Acum eu nu stiu ce sa mai zic, pt ca pe unde citsc de diversificare scrie tot asa: "se incepe in prima zi cu o lingurita, a doua cu doua..." Pai de unde frate o lingurita ca al meu nu vrea nici un strop!
Azi i-am pus si in biberonul cu LM cereale+ banana ( in cantitate infima). Pai cand a simtit ca nu e lapte curat s-a pus pe un urlat de parca-l jupuia cineva!
Acum, in cazul asta, eu ce sa fac? Sa mai insist cu tot ce am prin casa pana gasesc ceva sa-i placa? Sau sa-l las cum zicea Ramona " ca pana se-nsoara mananca el" ?
Mi-e teama sa nu faca vreo anemie ceva daca o tine doar pe lapte, ca de acum le cresc si nevoile energetice, nu?

Fetele cu experienta, voi ati mai patit asa cu bebelusii, sa nu vrea mancare? Si cum ati rezolvat?

Va pup pe toate si ma pun sa recperez putin din urma cu cititul!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui lisssa_ana


nje-am intors: raport: 6 luni, 70 de cm si 7.700gr. Lung si slabanog. asta e. de vaccin a scapat pana sapt viitoare din cauza bolii.

Va

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)


Lisssa, felicitari pentru lungan!!!

Multa sanatate ii doresc! Pupici inapoi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

La multe lunite cu bucurii pentru Antonia de Alinuff!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

La multe luni cu sanatate puiutilor sarbatoriti recent:
Eliza-Maria de Oana
Iustin-Andrei de Ramona
Stefan-Paul de michelle12
ANTONIA-ELENA de alinuff



Giulia - si Tudor de la 5 luni a fost jumatate LM jumatate LP. Am intrebat medicul si mi-a spus hotarat sa-l las pe lapte pana la 6 luni - daca asta il satura bineinteles. Dupa cum spunea si Cristina mai demult, pe la 6 luni e stomacelul lor pregatit sa absoarba altceva in afara de lapte cu risc minim de alergii. Nu toate suntem asa norocoase cum e cumnata ta, ce sa facem, ne descurcam cu ce avem

Betty - lungan flacaul tau, lasa ca asa le sta bine barbatilor CUm mai e cu rujeola, s-a mai linistit, te mai lasa si pe tine sa dormi? Merci de link - dar eu intrebasem de scaunel pt masa, nu de masina

Lori - merci de link! Sa stapanesti sanatoasa masina, la cati mai multi km fara evenimente rutiere! E tare frumos modelul


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida

Buna seara gasca vesela!

Nu ne dati disparuti, suntem si noi prin zona, ne stresam unul pe altul cu diversificarea .
Pana acum am incercat cu avocado, banana, cereale(orez) si nimic! Nu vrea absolut deloc sa manance, adica inchide gura, da din cap in toate partile si se pune pe plans. Am incercat in diferite momente ale zilei(dar pana in ora 2 pm): dupa somn, dupa lapte, inainte de somn, inainte de lapte, intre mese, dupa joaca... pur si simplu nu vrea!
Acum eu nu stiu ce sa mai zic, pt ca pe unde citsc de diversificare scrie tot asa: "se incepe in prima zi cu o lingurita, a doua cu doua..." Pai de unde frate o lingurita ca al meu nu vrea nici un strop!
Azi i-am pus si in biberonul cu LM cereale+ banana ( in cantitate infima). Pai cand a simtit ca nu e lapte curat s-a pus pe un urlat de parca-l jupuia cineva!
Acum, in cazul asta, eu ce sa fac? Sa mai insist cu tot ce am prin casa pana gasesc ceva sa-i placa? Sau sa-l las cum zicea Ramona " ca pana se-nsoara mananca el" ?
Mi-e teama sa nu faca vreo anemie ceva daca o tine doar pe lapte, ca de acum le cresc si nevoile energetice, nu?

Fetele cu experienta, voi ati mai patit asa cu bebelusii, sa nu vrea mancare? Si cum ati rezolvat?

Va pup pe toate si ma pun sa recperez putin din urma cu cititul!



din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"




Eu, personal,l-as mai lasa un pic.Poate ca el nu este pregatit pentru hrana solidaNici Luca nu vrea mereu:uneori mananca de ma sperii ,alteori deloc si nu insist.El de obicei mananca mai bine cand ii cant,de ex.
Eu zic sa-l lasi cateva zile si apoi sa incerci din nou!
Imi pare rau ca nu iese asa cum vrem noi intotdeauna,dar au si ei personalitatea si dorintele lor!
Succes in continuare!

Mergi la inceput