Nu gasesc job

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

gogosel, teoria e frumoasa, insa practica ne omoara

si in domeniul in care lucrez se pune problema intr-un mod similar, insa putin diferit : adica un nou-sosit este incurajat sa-si atraga clientii din portofoliul firmei unde a lucrat, insa cel care pleaca dintr-o firma, este atentionat mai mult sau mai putin prietenos, sa nu incerce sa "traga" dupa el clientii din portofoliu...

intr-adevar, piata este libera, concurenta isi spune cuvantul, pana la urma e alegerea clientului daca se muta de la o firma la alta.

ah, si sa nu uitam ca anumite firme au o clauza de confidentialitate sau ceva similar, prin care te obliga ca timp de 6 luni dupa plecare sa nu folosesti/divulgi informatiile la care ai avut acces pe perioada activitatii desfasurate in firma respectiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Citat:
citat din mesajul lui danat

Si in plus, vorbeste cu oamenii, cunostintele, stiu ca situatia e grea pt toti, dar nu stii cum se leaga dintr-o simpla discutie.

_

Iubeste-ma atunci cand merit cel mai putin, pentru ca atunci am cea mai mare nevoie.


Hobby
www.youtube.com/watch?v=Yo2lzhB282Y" target="_blank">Tribute to an angel




Dana, asa speram si eu ca voi gasi ajutor dar nu, dimpotriva, in jurul meu e din ce in ce mai putina lume. Mai ales rudele cu mai multe relatii ma evita si la un moment dat cand m-am prins, am incetat si eu sa le contactez. Prietenele nu au posibilitati sa "ma introduca" pe unde lucreaza ele, si asta nu pun la indoiala.

Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

In legatura cu clientii, ma gandeam ca o firma care ma angajeaza si vede ca sunt dispusa sa "tradez" se poate gandi ca oricand voi fi dispusa sa-i tradez si pe ei. Si apoi nici nu mi-am luat baza de date dar am in cap multe firme care cumparau de la noi si pot gasi contactele pe net.
Nu mi s-a pus in vedere nimic de genul asta cand am plecat de la fosta firma, poate pentru ca de fapt eu eram asistent manager si vanzarile erau activitatea mea secundara. Daca as fi facut mai multe vanzari probabil ca m-ar fi tinut, pe ei ii interesau doar vanzarile, actele nu prea contau.
Rufus, acum si mie imi pare rau ca am refuzat primul post dar .. sa zic ca ma inteleg. Era destul de curand dupa concediere, eram inainte de vacanta cu bilete luate pt concediu si copiii urmand sa stea 3 luni acasa. Stiam ca imediat dupa angajare nu voi primit concediu si ma bucuram inca de statul acasa. Apoi nu am stiu de la interviu ca pana la urma nu vor accepta suma mea, ma gandeam ca sunt asa de potrivita pt post (asa intelesesem la interviu) ca-mi vor accepta pretentiile.
Iar celelalt job pe care l-am refuzat e exact ceea ce dispretuiesc mai mult: sa deranjez oamenii de la treburile lor, sa le bag pe gat niste produse pe care nu se gandeau sa si le cumpere. Pe mine daca ma suna unul din astia nici nu stau la discutii si consider ca nu am facut o facultate ca sa vand tigaia magica. Oricum astia angajeaza in continuare, asa ca probabil pot oricand sa ma duc sa vand tigai la telefon.

Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Subscriu ideii spuse de sotul tau. Nu vad de ce sa nu te gandesti la servicii private. Eu nu detin detalii despre tine, desigur nu exista garantii de reusita, dar daca este sa iasa ceva va iesi doar si numai doar daca vei incerca. Desigur nu ca un berbec de dragul incercarii.
Si in general presupune sacrificii.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Eu subscriu la Rufus.

Eu am un an si ceva de cand nu mai lucrez cu salariu. La inceput am spus ca nu mai vreau sa accept joburi prost platite si ca, in nici un caz, nu o sa iau un job sub calificarile mele. Zis si facut. Am avut 2 interviuri si m-au acceptat. I-am refuzat insa, pe motiv ca eu am o pregatire si o experienta (de patru ani) si nu vreau sa fac ceva sub calificarea mea si sa primesc un salariu mai mic. Am refuzat si nu ma mai pot intoarce inapoi sa reglez lucrurile. De mai mult de 7 luni nu mai gasesc nimic in domeniu si am inceput sa lucrez doar 'proiecte'.

Castig relativ bine, dar inca simt ca statul acasa intre proiecte imi face foarte rau. Mi-ar placea sa am un job 'stabil', sa trebuiasca sa ma trezesc in fiecare dimineata si sa ma duc la serviciu. E foarte dificila munca cu 'proiecte'. Se castiga mai bine, dar am luni in care nu am nici un proiect si statul acasa, lipsa socializarii si rutina de acasa ma omoara.

Acum as accepta joburile pe care le-am refuzat si as pastra cateva proiecte in continuare. M-as fi putut intelege cu angajatorii ca eu am din cand in cand proiecte si ca voi munci in plus la ei.

Faptul ca trebuie sa imi platesc singura toate taxele, faptul ca am castiguri pe care trebuie sa le draia o pauzasc pentru n luni, statul acasa intre proiecte si disperarea ca nu vor mai fi cand mi se termina banii e groaznica.
Am ajuns la concluzia ca mai bine e sa faci ceva mai prost platit (si sub calificare) o vreme, pana gasesti altceva, decat sa speri la cai verzi pe pereti si sa stai in casa, pierdut, abatut si fara nici o speranta.

Eu te sfatuiesc sa accepti momentan si joburi care nu sunt la inaltimea asteptarilor tale, dar sa cauti in continuare si sa aplici la cat mai multe cu putinta.

Iti doresc spor si putin noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

marea majoritate a agnajatorilor iau in calcul perioada "goala" in care nu ai lucrat. cu cat asta e mai mare, cu atat e mai greu. nu iti va spune nimeni in fata "de ce nu lucrati de 5-6-9 luni?" dar ptr angajator e un mare semn de intrebare si un minus ptr aplicant.
si varsta mai mare e un impediment. cumulate cele doua, varsta si perioada nelucrata sunt un minus la angajare.

vreau sa nu fiu inteleasa gresit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

marea majoritate a agnajatorilor iau in calcul perioada "goala" in care nu ai lucrat. cu cat asta e mai mare, cu atat e mai greu. nu iti va spune nimeni in fata "de ce nu lucrati de 5-6-9 luni?" dar ptr angajator e un mare semn de intrebare si un minus ptr aplicant.

eu as sfatui-o sa nu mentioneze asta.
si eu am stat acasa 2 ani cu copilul, insa n-am mentionat asta la un interviu. bine, nici nu m-a descusut prea tare...



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

marea majoritate a agnajatorilor iau in calcul perioada "goala" in care nu ai lucrat. cu cat asta e mai mare, cu atat e mai greu. nu iti va spune nimeni in fata "de ce nu lucrati de 5-6-9 luni?" dar ptr angajator e un mare semn de intrebare si un minus ptr aplicant.

eu as sfatui-o sa nu mentioneze asta.
si eu am stat acasa 2 ani cu copilul, insa n-am mentionat asta la un interviu. bine, nici nu m-a descusut prea tare...



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz


concediul maternal e altceva.
si nici nu trebuie sa mentioneze, angajatorul vede in CV de cand nu mai lucreaza. sau poate intreba direct sau indirect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Dana, tinand cont de varsta, eu as zice ca trebuie luata in calcul demararea unei afaceri. Statutul angajatului de peste 40 de ani in Romania este din ce in ce mai incert odata cu inaintarea in varsta. Am mai multi apropiati care au ramas fara job in jurul varstei de 45 de ani si le este foarte greu sa revina pe pozitii comparabile cu cele avute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

marea majoritate a agnajatorilor iau in calcul perioada "goala" in care nu ai lucrat. cu cat asta e mai mare, cu atat e mai greu. nu iti va spune nimeni in fata "de ce nu lucrati de 5-6-9 luni?" dar ptr angajator e un mare semn de intrebare si un minus ptr aplicant.

eu as sfatui-o sa nu mentioneze asta.
si eu am stat acasa 2 ani cu copilul, insa n-am mentionat asta la un interviu. bine, nici nu m-a descusut prea tare...



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz


Se vede din CV, nici eu nu nu spun daca nu sunt intrebata, dar reiese din CV.

Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput