Fluturasi de Martie-Aprilie 2011 (109)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Madut, nu te mai gandii la asta! Stii cum se spune ...”este multa lume pe strada dar putini sunt oamnei!„...Deci, lume nebuna si fara scrupule .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryM85 spune:

Buna fetele!

FELICITARI PISUCMIC SA AI BEBE SANATOS SI FRUMOS!
As vrea si eu bebe dar ma gandesc ca e mai bie sa mai creasca Anda un pic sa imi fie mai usor.
Mada meriti bataita ce te iei de urechile fetei o sa creasca paru si nu o sa se mai cunoasca e asa frumusica sa fie ea sanatoasa cat despre asta.
Strumpy si tu meriti bataita cum sa nu iti para frumoasa sophia e o scumpete si e asa simpatica are niste trasaturi frumoasesi parul ei asa des si mare as vrea s pentru a mea asa par dar la ea se mosteneeu am parul rar si tati la fel eu nu stiu poate sa imi spuna altu ca a mea nu e asa frumoasa dar mie mi se pare cea mai frumoasa ca e a mea, cred ca toate ar trebui sa gandim asa.


mami fericita de Alexandra Mirela(06.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryM85 spune:

Mada si tu nu le-ai spus nimic ca radeau de fata mama eu cred ca luam foc si le spuneam de nu le mai trebuia sa mai comenteze niciodata

mami fericita de Alexandra Mirela(06.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

multam mada!!!

ally ai putea lua rosii, le oparesti, le scoti coja si semintele si le tragi in tigaie cu un pic de unt. Sau pasta de ardei dulce, ...ardeiul dulce tocat pe masina si tras si el in unt...da o culoare de zici ca poti vopsi oua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Catank, multumesc mami! Pun la fiert rosiile intregi? sau scot samburii dinainte?....stiu ca ai zis, dar am inteles ca scot samburii si pielita dupa oparire, asa-i?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

MaryM, nu ai cum sa nu recunosti ceea ce este frumos ,iar Alexandra este mai mult de cat frumoasa, minunata.
Strumpitz, bine ca nu am citit mesajul in care ai spus ca Sophia nu ti se pare frumoasa ca altfel nu stiu ce-ti faceam ...hai ca te-am „amenintat” destul . Stii prea bine ca este superba, minunata, dulce, frumoasa si etc,etc,etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui AllyLaur

Catank, multumesc mami! Pun la fiert rosiile intregi? sau scot samburii dinainte?....stiu ca ai zis, dar am inteles ca scot samburii si pielita dupa oparire, asa-i?


Eduard Andrei 02.04.2011


Le oparesti intregi inainte 1 min. Apoi incepi operatiunea scos samburi plus pielite


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryM85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui catank

Citat:
citat din mesajul lui AllyLaur

Catank, multumesc mami! Pun la fiert rosiile intregi? sau scot samburii dinainte?....stiu ca ai zis, dar am inteles ca scot samburii si pielita dupa oparire, asa-i?


Eduard Andrei 02.04.2011


Le oparesti intregi inainte 1 min. Apoi incepi operatiunea scos samburi plus pielite


Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA
“Dumnezeu nu ne cere minuni. Acelea le face El.” – Arsenie Boca





si comletare ininte de a le opari cresteaza rosia un pic asa in forma de cruce si se cojesc mai rapid

mami fericita de Alexandra Mirela(06.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scrish spune:

ally cum sa nu indraznesti? varianta pe care ti-a spus-o catank mi se pare si mie foarte buna. in rest insa, cand nu ai timp sau chef sa te "complici", trebuie sa gasesti la supermarket cutiile alea de metal cu rosiile taiate cubulete, sunt cele mai aproape de natural...le bagi repede la blender sau le amesteci direct cu puiul si dai totul la blender la sfarsit..imi scapa acum numele firmei, sunt unii ft mari care fac tot felul de chestii de rosii pentru paste in special, si au chiar si pasta de tomate, dar mi se pare mai naturala varianta cubuletelor de rosii. m-am dus si la bucatarie sa ma uit dar nu am acum in casa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moulineta spune:

Catank eu am pus stafide in iaurt! dar mai intai le-am dar un clocot iar apoi le-am luat la mana pe fiecare, prin transparenta si la pipait se simte cre are samburi; am mai pus si caise confiate (nu din compot ca de casa nu am avu) si la fel am facut!

Mergi la inceput