Inscrieri gradi de stat 2012-2013

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

asta e de tot rasul, auzi 300 de frati ai celor din gradinita de unde 300? o avea fiecare copil cate 5 frati si toti de 3 ani????????/ chiar e de ras! In ce cartier stai Ciresica de e asa suprapopulat??

nici eu nu am inteles aspectul cu copiii cadrelor didactice ( scuze celor care sunt pe aici in aceasta categorie), si mie mi se pare discriminatoriu, chiar ilegal. Pai de ex, cum ai putea spune ca la Academia de Politie au prioritate copiii politistilor, la ANEFS copiii sportivilor, la medicina ai medicilor, etc..?!

Mami de fetita si de baietel




Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

si acum la intrebarea Ciresicai...criteriile, dupa parerea mea, vor fi asa : domiciliul in circumscriptie si, daca vor fi mai multe cereri decat nr de locuri, se iau fratii intai.

oricum, mie mi se pare ca anul asta va fi mai usor la inscriere, cu plecarea asta a pregatitoarei la scoala, s-au eliberat ff multe locuri, de aia sunt mai multe locuri pt inscriere.

Ciresica, stai linistita, asta e criteriul STANDARD de descurajare ( ca poate nu mai depui cererea! sau poate te "simti" si duci si tu ceva), daca stati in circumscriptie si aveti peste 3 ani veti intra!! mai ales daca aveti un nr rezonabil de locuri.

Mami de fetita si de baietel




Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Eseea, nu este nicio rubrica, la noi directoarea stie pe nume toti copiii si toti parintii, nu putini, si asa stie ca sunt frati.
Iar la criterii domiciliul a fost intotdeauna inaintea fratilor din unitate. Daca chiar au probleme cu spatiul. Dar eu cred ca anul asta o sa fie putin mai lejer. Si nu va incrancenati pe o singura gradinita. Depuneti 2-3 dosare, dar aveti grija sa-l retrageti dupa rezultate de la gradinitele unde nu vreti sa mergeti, pentru ca si in anii trecuti daca depuneai mai multe dosare si era admis la mai multe unitati copilul era inscris la unitatea care mergea prima la inspectorat sa depuna CNP-urile copiiilor pe care ii inscrie. Ulterior sistemul nu permite inscrierea de doua ori a aceluiasi CNP. Asta e folclor, mi-a spus o directoare dar nu am aflat niciodata nimic oficial, nu pot sa spun ca e real 100% dar nu mi-am asumat riscul.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ciresica5 spune:

Eseea, locuiesc in sectorul 5 "care este".
Tu la ce gradinita ai fetita inscrisa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

nu vreau sa starnesc o polemica aici, dar... avand in vedere ca (virgula) copiii mei nu beneficiaza de absolut nici un avantaj ca lucrez in invatamant, mi se pare normal ca macar la inscrierile in unitatile prescolare/scolare sa aiba un avantaj.
cei care lucreaza la banci au dobanzi preferentiale, cei care lucreaza la ratb/cfr/metrou au abonamente gratuite samd.
eu nu beneficiez de absolut nici un avantaj ca lucrez in sistem: manualele pentru copil le platesc, cursurile de perfectionare la fel, nu am tabere sau excursii gratuite sau cine stie ce avantaje, asa ca macar al enspelea criteriu sa fie si un avantaj pentru copilul meu.
si ca sa fiu bine inteleasa: cand mi-am inscris copilul cel mare nu m-a primit directorea (de la 250 by the way) nici ca lucram in sistem, iar la cel mic ma zbat la fel ca toata lumea. depun dosar si astept rezolvarea...
intreba cineva de gradinitile din militari. am inteles ca primesc si pentru grupa de varsta 2-3 ani, dar sunt inmatriculati ultimii, daca au locuri. asa ca incercati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Androix, si mie mi se pare la fel : copiii din circumscriptie, normal, dar daca sunt mai multi din circumscriptie fata de nr de locuri, cred ca se iau fratii intai.

Ciresica, si eu iti dau acelasi sfat ca Androix, cand am inscris fetita am inscris-o la 2 gradinite ( tot la sfatul tau Andreea), am intrat la amandoua!- la a doua era afis doar la rezultate ca au intrat TOTI copiii,si ambele gradinite pareau tot asa, din folclor, suprapopulate, aglomerate, parinti buluc etc,( la prima au fost respinsi vreo 7 parca ( pe motiv de domiciliu si varsta) a doua zi m-am dus si am retras dosarul de la a doua, care era mai departe de casa, i-am explicat sincer directoarei de acolo de ce am inscris-o la ambele, chiar mi-a multumit femeia ca am facut asta ca multi uita sa se duca sa retraga copilul si uite asa raman altii pe afara.Nu pare prea corect sa-i inscrii la mai multe, ca de aia apar mii ce cereri ( era o fata pe forum care inscrisese copilul la vreo 7 gradinite!!) dar daca asta e situatia....

Cererile sunt obligati sa vi le primeasca oriunde asa ca nu va lasati intimidati ca vi se spune "sigur nu va fi admis, avem prea multe cereri etc", pe asta si mizeaza: sa nu mai depuna parintele cerere. Daca nu indepliniti toate conditiile ( domiciliu, varsta) tb sa "discutati" cu directoarea..

PS am sters ceva dintr-un mesaj de mai sus, din motive personale, dar nu schimba cu nimic restul

Mami de fetita si de baietel




Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha_b spune:

Multumesc pentru raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Pai care ar mai fi rostul criteriilor de selectie daca ar fi locuri suficiente?

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

nu prea am inteles intrebarea Andreea..ma refeream ca sunt obligati sa primeasca CERERILE, nu sa te si admita...de aia exista criterii de selectie, normal! dar multe directoare merg pe descurajarea parintilor, nici sa nu mai depuna cerere macar...nu sunt locuri suficiente, e adevarat dar la fel de adevarat e ca nu toti parintii isi dau copiii la gradinita : ba stau cu bunicii, ba ca la prelungit costa ceva, nu e gratis, ba mama e casnica si atunci nu da copilul la gradi decat pe la 5 ani, etc. Am spus doar ca anul asta par a fi mai multe locuri libere, odata cu pregatitoarea la scoala; altfel, ar fi ramas si acesti copii la gradi, implicit ocupau ei f multe locuri.

eu am povestit doar experienta mea : la ambele gradinite mi s-a spus ca au putine locuri, ca nu se stie etc..si am intrat la ambele, or fi gradinite mai mici de cartier, nu stiu....sigur ca exista si cereri respinse din pacate....

bafta tuturor!

Mami de fetita si de baietel




Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Scuze, trebuia sa citez ca sa se inteleaga la ce ma refer:

Citat:
Androix, si mie mi se pare la fel : copiii din circumscriptie, normal, dar daca sunt mai multi din circumscriptie fata de nr de locuri, cred ca se iau fratii intai.


La asta am raspuns: copiii din circumscriptie, normal, dar daca nu sunt locuri atunci fratii. Criteriile de selectie sunt pentru cand nu sunt locuri si de fiecare data cand m-am lovit de asta, de trei ori la gradinita si o data la scoala, copiii din circumscriptie au avut prioritate fata de frati.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput