Inscrieri gradi de stat 2012-2013

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Sau sa ai serviciul in zona arondata respectivei gradinite, cazul nostru.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Uraaaa!!! E admisaaaaa!!!! Sper sa fie bine, sa fi facut alegerea buna.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmencat

Sau sa ai serviciul in zona arondata respectivei gradinite, cazul nostru.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.


ura.
noi avem si serviciul si locuinta in zona...dar proprietara e o tanti de 93 de ani care se teme sa n-o deposedam de apartament daca ne face mutatie.
Deci....:/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

E suficient sa ai serviciul in zona respectiva, nu musai si locuinta. E drept, ca esti mai la coada, pe lista, prioritari fiind cei cu locuinta, etc, dar daca ai noroc...
Noi chiar am avut noroc. Au fost admise toate dosarele, mai putin cele incomplete.
Doamne ce emotii am avut!

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cucubau2 spune:

Eu mi-am inscris copilul la gradinita nr. 37, la care suntem arondati, in primii 25, iar din 60 de locuri disponibile pentru grupa mica, pe liste apar doar 19 copii acceptati dupa niste criterii de care eu nu am mai auzit (de exemplu nascuti inainte de septembrie 2008).

De la un vecin care a sunat la gradinita (pentru ca acolo nu se poate intra sa vorbesti cu directoarea), am inteles ca nu ar mai exista deloc grupa mica pentru ca ar fi fost obligati sa-i accepte pe cei de 4, 5 si 6 ani.

Cand de mare poate sa fie nesimtirea directoarei de acolo nu stiu, insa putem presupune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Aveti idee care e prima zi la gradinitele de stat in aceasta toamna? Cum se procedeaza?
Noi am fost numai la particulare pana acum, asa ca efectiv nu stiu care e uzanta la stat.
Trebuie sa mergem inainte sa anuntam ca venim, sa ne interesam daca sunt niste chestii musai de pus in ruxacel sau e la fel ca la cele particulare. Cand incepi, te duci pur si simplu si aia stiu ca vii.
Noi pana acum puneam in ruxac: un schimb complet, incaltamintea de interior, pijamale, un prosopel mic, servetele umede, o sticla cu apa si la ultima gradinita au vrut si periuta si pasta de dinti.
Mai trebuie ceva?

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Anul scolar incepe pe 10 septembrie. Gradinita la care suntem noi de trei ani a inceput de fiecare data la 1 septembrie, doar ca vin putini copii, ii comaseaza pe toti intr-o singura grupa si eu nu i-am dus ca il aveam pe fi-miu caruia nu-i placea sa fie in alta clasa decat a lui, cu alti copii decat colegii lui, cu alte doamne etc.
Mergi pe la gradinita la sfarsitul lunii si intreaba cand incep. Eu zic ca incep cel tarziu pe 10, noi atunci mergem.
Da, daca sunteti inscrisi ei stiu ca veniti, nu trebuie sa anuntati nicaieri. Noi ducem pijamale si pantofi de interior. Si pana ne adunam sa vedem cum facem cu consumabilele ducem din proprie initiativa pentru inceputul anului: servetele, sapun lichid, pahare de plastic (la noi au dozator de apa) si cam atat. Daca mai e nevoie de ceva te anunta pe parcus.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Multumesc mult

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Anul scolar incepe pe 10 septembrie. Gradinita la care suntem noi de trei ani a inceput de fiecare data la 1 septembrie, doar ca vin putini copii, ii comaseaza pe toti intr-o singura grupa si eu nu i-am dus ca il aveam pe fi-miu caruia nu-i placea sa fie in alta clasa decat a lui, cu alti copii decat colegii lui, cu alte doamne etc.
Mergi pe la gradinita la sfarsitul lunii si intreaba cand incep. Eu zic ca incep cel tarziu pe 10, noi atunci mergem.
Da, daca sunteti inscrisi ei stiu ca veniti, nu trebuie sa anuntati nicaieri. Noi ducem pijamale si pantofi de interior. Si pana ne adunam sa vedem cum facem cu consumabilele ducem din proprie initiativa pentru inceputul anului: servetele, sapun lichid, pahare de plastic (la noi au dozator de apa) si cam atat. Daca mai e nevoie de ceva te anunta pe parcus.



Total neadevarat!!! Copilul meu era inscris la 2 gradinite de stat, azi dimineata mergem in periplu sa vedem la care ramane, ce are nevoie, cand facem analize etc. etc. La nici una din ele nu aparea pe lista definitiva, desi in mai era. Sun pe directoarea uneia dintre gradinite care-mi confirmase in mai ca am copil inscris la ea la gradinita si ca nu tb sa mai mergem sa depunem reconfirmarea de inscriere (desi azi, pe usa, era scris mare ca tb depusa in iunie si o asemenea cerere ) si o intreb ce facem? Ca sunt "nitel" panicata si vreau sa stiu ma reorientez catre o gradinita privata? Imi spune ca nuuu, sa stau linistita, ca lista finala este la ea in calculator si nu cea afisata pe usa, ca oricum abia de la 1 septembrie se va sti exact lista. Ne asteapta peste 2 saptamani "sa vb in particular." Vb daca vrea, insa deja am inceput demersurile sa il inscriu la alta gradinita, mai ascunse caci oricum se practica. Si eu care credeam in inscrierea cu "buna credinta".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Nu, eu nu la inscrierea cu buna credinta m-am referit! Eu vorbesc despre inscrierea pe bune, cu cerere depusa, cu dosar de inscriere, nu pe vorbe cu directoarea la telefon si liste in calculator, altele decat cele de pe usa

Sa nu te superi, dar este rezultatul faptului ca va incredeti in inscrierile de felul asta, ca le tolerati si incercati si voi sa profitati de metoda asta de inscriere "mai ascunsa".

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput