Inscrieri gradi de stat 2012-2013

Inscrieri gradi de stat 2012-2013 | Autor: pink_lady

Link direct la acest mesaj

In mai am inteles ca se fac inscrieri la gradinitele de stat pentru toamna - anul asta se va merge tot pe spaga? Cum aflam strazile arondate unei gradinite?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Nu stiu la voi cum e, dar la noi la Cluj au inceput "neoficial" incrierile din martie. Eu anul trecut am inscris-o si stiam si eu ca din mai se fac inscrieri, dar mi-a zis o prietena ca de la 1 martie au inceput si s-a auzit asa, din vorba in vorba. In mai deja nu mai erau locuri la gradi de stat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pink_lady spune:

Dar ne putem inscrie la ce gradinita vrem chiar daca nu suntem arondati/nu lucram in apropiere/nu suntem cadre didactice/nu avem alt copil acolo/nu suntem fam monoparentala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tteod spune:

As vrea sa imi inscriu anul acesta copilul la una din gradinitele din zona mea: 250, 197 sau 246. Are cineva informatii despre accesul in gradinitele acestea? De asemenea as vrea sa stiu daca sunteti multumiti de gradinita frecventata de copilul d-voastra si orice informatie legata de nr de copii in grupa, educatoare, etc ar fi foarte de folos. Multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

tteod, se pare ca suntem oarecum vecine. si eu vreau sa-mi inscriu piticul la una dintre gradinite. deocamdata nu am informatii nici eu pt. ca intotdeauna s-au facut inscrierile in iunie.

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tteod spune:

Anul trecut am vazut ca in mai au inceput inscrierile. BAiatul meu a facut 3 ani in decembrie si chiar de anul trecut am vrut sa il inscriu la una din gradinite dar a fost fara succes. Mi s-a spus ca sunt obligati sa inscrie maxim 20 in grupa si in conditiile astea cei care se vor reinscrie abia vor incapea pe locurile existente. Avand in vedere ca in septembrie nu avea inca 3 ani, nu am mai insistat desi cred ca au inscris pana la urma mai multi. Anul acesta insa voi fi mai ferma. O sansa in plus cred ca va fi si pentru ca grupa pregatitoare va merge la scoala. Vom vedea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Se poate inscrie si daca nu apartineti sa zicem, de gradinita respectiva. Dar prioritate vor avea cei din apropiere, sau cel putin asa se zice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crina1 spune:

Si eu vreau sa imi inscriu copilul la gradinita 262-263.
Sper sa nu avem probleme si sa mi-o primeasca , deoarece ea face 3 ani in noiembrie , iar cand incepe gradinita o sa aibe 2 ani si 10 luni.
ce acte sunt necesare pt inscriere ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimpia70 spune:

Unde as putea cauta precizari cu privire la acest aspect? Unde scrie ca au prioritate copii care locuiesc in zonele arondate fiecarei gradinita? Care este acel ordin metodologic care reglementeaza acest lucru? Va multumesc anticipat. Locuiesc in Miercurea Ciuc, iar la noi problema e oarecum diferita de cea din ROMANIA. Trebuie sa cautam sa ne orientam bine intrucat la noi sunt gradinite care au grupe separate de copii de nationalitate romana, maghiara sau mixta (la aceasta din urma predare facandu-se tot in limba maghiara), ori eu vreau musai sa-mi dau copilul la o gradinita (cu grupe in limba romana) situata in imediata apropiere a serviciului meu, iar directoarea acesteia m-a refuzat sugerandu-mi sa-mi inscriu copilul la gradinita din cartierul meu (care are grupe mixte).Nu stiu cum sa procedez, ce articol din lege sa invoc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pink_lady spune:

Fetelor - inscrierile la gradinitele de stat incep in aprilie si nu mai cum a fost anul trecut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pink_lady spune:

In plus am aflat ca nu e cu strazi arondate, dar ca ar tb sa fie in acelasi sector- desi nu e reglemantat nicaieri astfel de reguli.

Mergi la inceput