Noua lege a sanatatii - 2

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

care e scopul dezgroparii acestui subiect? ca tocmai ce mai este unul pe aceeasi tema la generale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Deci se pare ca serviciile dentare sunt in procent foarte mare (80% ?) private, sunt scumpe, lumea plateste (din ce gaseste) si nu prea am citit pe forum despre probleme in acest tip de servicii.
Sa nu veniti acum cu exemple particulare - sunt convinsa ca exista si experiente neplacute la dentist ... per ansamblu, medicii stomatologi NU au reputatia de spagari, de incompetenti, de aroganti, nu par a avea frustrarile salariale din medicina generala, idem si asistentele lor si nici nu am auzit vreun bolnav furnizand materailele dentare la cabinet asa cum se face in spital.

Deci su servicii medicale private, lumea macar e multumita si banuiesc ca fiecare are dinti in gura dupa posibilitati ... de ce nu ar fi asa si cu cealalta medicina ?



Cred ca e relativ simplu: cine n-are bani sa-si puna dintii lipsa doar face o extractie ca sa scape de durere. Cine n-are bani sa-si extirpe o tumoare, sa se trateze de diabet sau de cancer... crapa. In plus oricat ar fi de privatizate serviciile de stomatologie sunt accesibile pentru ca nu presupun manevre costisitoare, spitalizare, ATI sau mai stiu eu ce investigatii.


Acum iti explici de ce nu e perceputa stomatologia la fel cu celelalte specialitati medicale?
Nu putem compara mere cu pere...






la asta face referire si buflea.. daca nu-ti permiti tratament oncologic de ce nu iti bagi unghia in gat ca pitigoiul....sau sa presupun ca eutanasia va fi gratis si pentru toata lumea

pentru ca dreptul la viata nu a fost anulat inca... dupa ce va fi anulat, nu vom mai avea aceste discutii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Deci se pare ca serviciile dentare sunt in procent foarte mare (80% ?) private, sunt scumpe, lumea plateste (din ce gaseste) si nu prea am citit pe forum despre probleme in acest tip de servicii.
Sa nu veniti acum cu exemple particulare - sunt convinsa ca exista si experiente neplacute la dentist ... per ansamblu, medicii stomatologi NU au reputatia de spagari, de incompetenti, de aroganti, nu par a avea frustrarile salariale din medicina generala, idem si asistentele lor si nici nu am auzit vreun bolnav furnizand materailele dentare la cabinet asa cum se face in spital.

Deci su servicii medicale private, lumea macar e multumita si banuiesc ca fiecare are dinti in gura dupa posibilitati ... de ce nu ar fi asa si cu cealalta medicina ?


cei care nu isi permit o plomba nu sunt multumiti de situatie, dar pe ei nu ii intreaba nimeni...

ps. la dentist s-a inventat si plata in rate si reducerile pentru pensionari, au afisat la vedere sa stie si cei care isi permit doar in rate

Mergi la inceput