Hai sa ne crestem sansele la FIV

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Ariadna multumim pentru sfaturi.
Ananasul stiu ca e bun dupa ET pt implantare, l-ai mancat si inainte?
Nu tin cura de slabire dar pt ca am trecut de la o dieta mai nesanatoasa la una ultra sanatoasa am dat jos 2kg. Am eliminat cafeaua si beau zilnic 2 cani de ceai verde cu putina cretisoara. Imi fac la blender o cana de lapte cu 2 lingurite de susan si una de tarate, multe fructe si legume (mar, kiwi, morcov, telina, portocala...) Mai mananc seminte de dovleac, caju , nuci...
Cu carnea e mai greu, asta din comert e plina de hormoni. Proteine o sa-mi iau din lapte, oua, branza de tara si legume (mazare, linte...)
Sunt tare curioasa cum va arata chistul la ecograful de zi 3 luna urmatoare. Daca a scazut si are structura care o avea acum 1 an voi face anal hormonale si voi incepe Maca (in doza mica) . In paralel compresele cu ulei de ricin de 3-5 ori /sapt pt a preveni aparitia chisturilor si supozitoare cu carpicon din ziua 5 pana in ziua 19 a CM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Da si miscare, am gasit o prietena care vrea sa mearga cu mine dar sa scap mai intai de chist.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Despre Maca

"Maca is a nourishing food for the endocrine system, aiding both the pituitary, adrenal, and thyroid glands (all involved in hormonal balance.) Maca has the ability to affect key hormones in both women and men without containing hormones itself.
Its main action is to stimulate and nourish the pituitary gland, acting as a tonic for the hormone system. When the pituitary gland functions optimally, the entire endocrine system becomes balanced, because the pituitary gland controls the hormone output of the other three glands.

In women, maca works by controlling estrogen in the body. Estrogen levels that are high or low at the wrong time can keep a woman from becoming pregnant or keep her from carrying to term. Excess estrogen levels also cause progesterone levels to become too low. Taking maca may help to increase the progesterone levels which are essential to carrying a healthy pregnancy.
Estrogen in men produces erectile dysfunction or lack of libido, low sperm count, and lowered production of seminal fluid. Men who use maca have been seen to have an increased libido and healthy sperm.
Maca may help…

Balance hormonal levels in women.
Increase libido in both men and women.
Increase egg health.
Increase seminal volume, sperm count per ejaculation, and sperm motility.
Maca would really be good for anyone preparing or trying to become pregnant. It is a healthy food which can be taken daily. It can specially help women who are experiencing:
-Poor egg health
-Endometriosis
-PCOS
-Recurrent miscarriages
-Preparing for IVF
-Infertility due to stress

In addition, hormonal stability sharpens the mind and generates a sense of well-being."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

sper iti multumesc pentru postarile tale.
pe mine ma ajuta si astept cu interes noi informatii.
te rog sa ma ajuti cu modul de administrare la maca atat pentru mine cat si pentru sot(cate comprimate pe zi, daca se face pauza, daca se poate lua impreuna cu alte pastile, etc)
am achizitionat de curand si as vrea sa incepem tratamentul dupa o cura de detoxifiere........sa fie asa pe curat

pupicisi o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Sper, eu cred in chestia asta cu mancare sanatoasa. Eu de prin aprilie anul trecut am trecut pe schimbare alimentatie, astfel incat sunt acum in proportie de 70-80% raw vegan. Dar eu nu mananc carne, oua, lactate. Sigur, nu sunt absurda. Am facut pizza pentru sot si am mancat si eu. De sarbatori am mancat tort si prajituri pentru ca mi-a fost pofta, dar nu am exagerat deloc, si mi-am pastrat stilul de alimentatie in mare masura. Rezultatul s-a vazut in august cand am ramas insarcinata natural. Din pacate, nu a fost sa fie. Sper insa sa se repete figura sau sa am sanse mari la inseminare sau la FIV. Am ramas datoare si cu o recenzie a cartii lui Indichova si o sa o fac si pe asta, pe topicul FIV-ului din Ungaria. Tratamentul acesta naturist pe care il tin acum este foarte OK, vad schimbarile si sunt multumita.


Regimul acesta alimentar sanatos are si alte parti bune. La mine s-au intamplat urmatoarele: am slabit, am scapat de o iritatie suparatoare pe care o aveam din 2009 langa tampla dreapta, dorm foarte bine noaptea fara sa ma mai trezesc, transpiratia s-a redus, nu mai sunt balonata si nu mai imi fac galagie intestinele, pielea s-a curatat frumos, parul nu mai cade asa de mult, nu mai imi tremura mainile, nu mai am nodul acela din gat pe care cred ca il simteam din cauza tiroidei, nu mai sunt irascibila si nervoasa , nu am mai racit deloc desi au fost o multime de persoane in jurul meu cu gripa si raceli serioase, am energie si sunt in forma mereu fara sa ma simt obosita etc. Singura mea mare nemultumire e ca nu fac sport, sa imi fie rusine... Asta trebuie sa schimb neaparat!


later edit – Referitor la compresele cu ulei de ricin confirm si eu ca sunt foarte bune, ricinul fiind un puternic antiinflamator. Cand am avut un chist, am procedat la fel si a disparut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Citat:
citat din mesajul lui tudoralexa13

sper iti multumesc pentru postarile tale.
pe mine ma ajuta si astept cu interes noi informatii.
te rog sa ma ajuti cu modul de administrare la maca atat pentru mine cat si pentru sot(cate comprimate pe zi, daca se face pauza, daca se poate lua impreuna cu alte pastile, etc)
am achizitionat de curand si as vrea sa incepem tratamentul dupa o cura de detoxifiere........sa fie asa pe curat

pupicisi o

Tudoralexa te rog sa tii cont ca nu sunt medic si nici naturopat, daca iti dau un sfat e din ce am citit pe net sau ce am simtit pe pielea mea.
Maca de care ai luat? Nu orice maca e buna, asta de e prin plafare e cam apa de ploaie. Pe piata romaneasca doar 2 maca sunt bune pt femei (Bio Maca de la Hanoju care este extract de maca si e rentabila la pret si Maca SE de la Secom) iar pt barbati e buna Forever Multi Maca.
Se poate lua continuu, fara pauza asa cum scrie in prospect. Pe site-ul postat de mine spune ca la femei se poate lua pana la 2000mg maca, dar capsulele sunt cu extract standardizat, deci foarte concentrate.
E bine sa nu o iei cu hormoni , in special estrogeni.



MTHFR C677T homozigot, Fact V Leiden heterozigot, 3 sarcini pierdute(2 cu IA si una cu FIV)
Tratam pana la FIV= Femibion+ acifol+aspenter+euthirox 25
O ultima incercare apr/mai 2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Anaasta e bine sa iei proteine si din carne nu numai din vegetale.
Azi am vazut un poster mare in macelaria de la mine din cartier, carne de curcan bio de la Galli Gallo . Cat de bio o fi nu stiu. Pe site nu am gasit scris nimic de bio . www.penes.ro



MTHFR C677T homozigot, Fact V Leiden heterozigot, 3 sarcini pierdute(2 cu IA si una cu FIV)
Tratam pana la FIV= Femibion+ acifol+aspenter+euthirox 25
O ultima incercare apr/mai 2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Despre calitatea ovocitelor de aici http://imidoresccopii.ro/?p=2859
" ....................... cativa factori despre ciclul menstrual:

La modul ideal, ovulatia apare in ziua 11-12. Ovulatia intarziata – in ziua 13 sau mai tarziu – nu este motiv de ingrijorare, de fapt, este un semn de rezerva ovariana excesiva. Dar ovulatia timpurie – in zilele 8,9 sau 10 – indica o calitate slaba a ovulului.

O data ovulul eliberat, foliculul ramas produce progesteron, care stabilizeaza mucoasa uterina. O calitate slaba a ovulului nu se asociaza de obicei cu o cantitatea suficienta de progesteron, asa ca femeia poate observa in acesti caz spotting premenstrual.

Ciclurile lungi sunt in regula, dar ciclurile scurte nu sunt. Daca un ciclu care dura in mod normal 28 de zile, acum dureaza 26 de zile, este vorba de scaderea calitatii ovulului.

Cand o femeie este aproape de ovulatie, estrogenul atinge cote maxime. Efectele estrogenului se traduc printr-o elasticitate a mucusului cervical. Nivelul estrogenului se poate masura si prin analize de sange; nivelul maxim de estradiol este intre 500 si 1000 pmol/l pentru fiecare folicul sanatos. Daca nivelul este inspre 500 (sau mai jos) pentru fiecare folicul matur, calitatea ovulului este indoielnica.

Progesteronul este secretat de foliculul ramas dupa eliberarea ovulului. Valoarea maxima a progesternului, masurata in ziua 21 a ciclului menstrual (dar si mai bine la 7 zile dupa ovulatie) este de regula de 30 ng/ml sau mai mult pentru un ciclu fertil."


Eu am ovulatie la 28 zile rar am la 26-27 zile iar cu progesteronul am stat foarte bine mereu. Trag concluzia ca inca ma oo de calitate
Trebuie sa umblu la cantitate



MTHFR C677T homozigot, Fact V Leiden heterozigot, 3 sarcini pierdute(2 cu IA si una cu FIV)
Tratam pana la FIV= Femibion+ acifol+aspenter+euthirox 25
O ultima incercare apr/mai 2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

si Macca de la Biosynergie e buna.
testata si paratestata de unele dintre noi-pe noi sau pe sotii nostri.



3 sarcini extrauterine
FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A
3 FIV-uri nereusite
2 FET-uri nereusite
urmeaza FIV4... in toamna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Citat:
citat din mesajul lui samira33

si Macca de la Biosynergie e buna.
testata si paratestata de unele dintre noi-pe noi sau pe sotii nostri.

Imi aduc aminte ca am luat-o si eu, e pulbere de maca in capsula de plastic si tb sa iei 4-8 caps/zi . Cele mentionate de mine au extract de maca, sunt mai concentrate. Bio Maca de la Hanoju are extract 4:1 si sunt comprimate (nu capsule) de 500mg.



MTHFR C677T homozigot, Fact V Leiden heterozigot, 3 sarcini pierdute(2 cu IA si una cu FIV)
Tratam pana la FIV= Femibion+ acifol+aspenter+euthirox 25
O ultima incercare apr/mai 2012

Mergi la inceput