Prietene la bine si la greu - 154

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

Citat:
citat din mesajul lui dymomo77

Ancutza din punctul meu de vedere nu esti exagerata deloc. Si eu am scris acum aproape o luna despre o vizita la niste prieteni in care Danut a primit castane de la copilul gazdei in varsta de 6 ani pt ca a pus mana pe jucaria lui preferata si parintii(tatal) nu a facut altceva decat sa isi scuze copilul. Intre timp am fost cu ei la munte unde mi-am pazit copilul in permanenta sa nu fie bruscat de fiul lor. La munte am observat ca asta era atitudinea generala(a lor si a majoritatii prietenilor cu care erau) de asi lasa copiii sa faca ce vor iar ei sa isi vada de distractia lor in linste. Nu tu discutii cu copilul, nu tu educatie nu tu joaca ci doar hranit si lasat liber sa faca ce vrea. Eu una nu am agreat deloc atitudinea lor(mi se parea aiurea ca un copil de 2 ani si 10 luni sa urle pe holurile pensiunii pana la 3 dimineata de cele mai multe ori dupa mama sa) si am decis(impreuna cu sotzul) ca de acum incolo sa evitam astfel de "prieteni". Asa ca daca a fost ceva izolat(si nu va mai vedeti cu acel copil) uita situatia si evita perechea respectiva. Eu la munte am incercat sa am ceva discutii cu parintii si am primit niste raspunsuri care m-au lasat masca si care m-au facut sa imi dau seama ca stiu ce se petrece dar nu le pasa si discutia mea nu va schimba nimic...
Bravo Sabinutei care a fost mai desteapta ca toti. Macar de aici trebuiau sa invete si parintii aia ceva...

mami fericit de Danut 28.10.2009



Dymo mi-am amintit acum ce povesteai tu, cred ca suntem noi prea naive si avem impresia ca toti parintii sunt responsabili si cu minumum de educatie...e clar ca i-am trecut pe lista "de evitat" pt ca ce am povestit acum este doar picatura care a umplut paharul, mai avem niste prieteni cu 2 copilasi mici care evita sa-i mai cheme la intalniri fix pe considerentul asta

din pacate, sunt convinsa ca gestul Sabinei nu a insemnat nimic pt ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Neatza la amiaza,
Smara si Licu, aveti dreptate cu amanarea vestii pentru Dominic. Oricum nici la soacra nu ii spunem inca si o sa ii fac "instructie" si la mama si la soacra cand va fi cazul sa nu il intrebe daca vrea fratior/surioara. Ma gandeam sa ii zic despre sarcina, doar din pricina faptului ca voi incerca sa evit sa il mai tot iau in brate, ca are peste 14 kg, iar imbracat trece de 15 si e crunt de greu. Dar probabil pot sa ii zic doar ca pe mami o doare burta fara alta explicatie si gata.
Ancutza desteapta miscarea Sabinei, de a merge acasa. In noiembrie si noi am fost la un party de fetita de 2 ani, la care Dominic a procedat la fel, dupa ce o fetita urla si zbiera cand ceilalti atingeau orice jucarie. Atunci si-a luat geaca si m-a luat de mana zicandu-mi "nu-mi pace nunta asta, hai acasa mami". Cheful era intr-un restaurant, cu tacamuri insirate ca la nunta...cu scaune multe...si copilul s-a simtit chiar ca la nunta, adica ioc distractie pt el. Eu nu tolerez astfel de comportamente ale parintilor. daca am vazut ca se repeta comportamentul, a treia oara i-am evitat.

Ramona , mami de
DOMINIC ANDREI(26/10/2009) si cu pispirica cu fundite
Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

LA MULTI ANI MAMICI!!!
Am revenit pe net, dupa o perioada lunga in care am avut casa plina si "zdruncinata' rau.....Au trecut 3 zile de cand mi-au plecat nepotii si deja mi-e dor de tipete,miorlaieli, agitatie, mizerie, jucarii aruncate peste tot., si....cate si mai cate.Maya o tine langa ca pleaca "a Pania".

Felicitari noilor gravidute, Crissa si Ramonix!!!!!Sa aveti sarcini usoare si bebei sanatosi!!!!

si eu astept.....poate ma alatur si eu peste o sapt

Ancutz faza asta cu copilul rautacios mi se intampla mie mereu cu Maya Cat au stat ai mei la mine, am fost intr-un stres total cu ea, ca nu-l lasa pe cel mic (de 1 an si 4 luni) sa puna mana pe NIMIC-NIMIC, si-l impingea , ciupea,musca.., de ne-a terminat pe toti.........
Deosebirea este ca noi nu stam ca altii " la cafele si tigari" si copilul sa loveasca, DAR,de rezolvat tot nu rezolvam nimic, pt ca nu intelege ca nu-i bine ceea ce face

fericita de ranjita Maya Andreea ( oct-2009)

Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q" target="_blank">Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Datorita "evenimentelor" de la nasterea lui Rares am fost si sunt intr-o (semi)izolare pentru a diminua racelile samd.
De regula, tati iese cu Iarina iar eu stau acasa cu Rares. Cu exceptia perioadei de vara, evit ca Rares sa intre in contact cu alti copii mai maricei care ii pot da raceli la care ei sunt rezistenti dar pe care Rares le duce mai greu.
Anul trecut am mers odata la plimbare/cumparaturi in formula completa, cu o alta familie care are o fetita de varsta apropiata Iarinei (fetita insotita de ambii parinti).
Am intrat la un stand cu produse gen cadouri, expuse peste tot, multe obiecte casante.
Moatzele (adica fetitele )explorau peste tot si am constatat cu surprindere ca doar eu, desi il aveam pe Rares in brate, am fost singurul parinte preocupat ca mandrele ar putea sparge ceva, singurul parinte care avea tendinta sa atentioneze printesele ca sunt obiecte casante, singurul parinte care abia astepta sa iesim de acolo, considerand ca nu este un loc unde ar fi trebuit sa intri insotit de copii mici si pusi pe explorat. Ceilalti parinti pareau ca exploreaza relaxati obiectele expuse, fara a fi in mod deosebit atenti la ce "exploreaza" copiii.
Bineinteles ca vanzatoarele nu erau prea amuzate de situatie si au rasuflat usurate cand a plecat trupa exploratoare...

Totusi, am ramas cu impresia ca atitudinea mea a fost necorespunzatoare, ca se datoreaza faptului ca, datorita absentei (fie ca am fost cu Rares in spital, fie ca nu am insotit-o pe Iarina la plimbare sau la intalnirile ei cu prietenii) am pierdut niste etape de crestere a Iarinei si comportamentul meu ca parinte nu mai corespunde vastei Iarinei, a ramas cumva in urma.

Eu as spune ca pentru copiii de varste diferite exista comportamente specifice diferite, care par dificil de abordat din exterior. Avantajul este ca se schimba tot odata cu varsta.
Este greu sa creezi o atmosfera armonioasa intre copiii de varste diferite, cu cat sunt mai mici, cu atat mai mult conteaza chiar si diferentele de varsta de doar cateva luni.

_
Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


Iarasi s-a pricopsit Alexa cu o raceala buna. Cred ca o voi duce la Prof. Dan Moraru, care i-a tratat pneumonia, ca vad ca nu mai scapa de tuse.... Pediatrele la care am fost de pe 19 Aug(de cand a inceput sa tuseasca), au innecat-o in tot felul de siropele si tusea tot nu i-a mai trecut.

Ancutza, imi pare tare rau de patania voastra....Ne-am
"luat-o" si noi,prin toamna, in parc. O fetita de vreo 6-7 ani i-a tras o palma Alexei pt ca luase o papusica(care era a prietenei,nu a ei). I-am spus ca nu e frumos sa o loveasca, ca o doare. Mama statea si se uita, fara a scoate nici un cuvant. La a doua palma(fara reactii din partea mamei), m-am uitat la fetita,si i-am spus foarte serios ca daca o mai loveste o data, o voi lovi si eu pe ea. Atunci mama s-a gandit sa o ia de acolo,cand ar fi putut sa vorbeasca cu ea, si sa o invete sa nu mai loveasca copiii.... Stiu ca nu am reactionat tocmai cum ar fi trebuit, dar nu aveam chef sa ma cert, si nici intr-un caz nu suportam sa vad ca o mai loveste o data.

Cel mai aiurea este ca stiu cazuri cand parintii isi incurajeaza copiii sa-i loveasca pe altii.

In cazul vostru, cel mai bine este sa evitati sa va mai intalniti cu familia respectiva, dupa cum spune si Dymomo, care e patita.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dymomo77 spune:

Magda povestea ta cu exploratul prin magazin de catre copii mi-a adus aminte de un verisor al sotzului care impreuna cu sotia isi duc iarna zilnic copilul la Selgros unde il lasa sa se joace 2-3 ore cu jucariile expuse sau nu, cu biciclete, carucioare etc. Angajatii sunt disperati pt ca cel mic avand aproape 3 ani rupe ambalaje, murdareste jucarii(de obicei ia si masa in timp ce se joaca) indoaie cosurile la biciclete etc. Al meu sotz era socat cand ne-am intalnit cu ei si imi zice mie "Hai repede ca ma mai vede vreun student(mai ales ca multi lucreaza in hipermarketuri) si zice ca suntem tigani...".
Ancutza sa stii ca si eu am mai vorbit cu prieteni ce au copii mai mari decat fiul acelor prieteni(o fetita de 9 ani) careia i-a rupt doua lanturi de aur iar la motzul lui Danut a scuipat-o de cateva ori. Mama fetitei mi-a povestit ca a fost f atenta crezand ca si fiica ei il zadara cu ceva dar ea nu ii facea nimic asa ca acum ii evita. Mamica fetitei zicea ca daca din intamplare(prieteni comuni) ne vom mai intalni cu ei ea va apostrofa copilul ff tare de fata cu parintii ca altfel nu se poate cu ei. Asa ca mai bine ii eviti decat sa incerci sa ii "educi" pt ca se pare ca la unii e imposibil. Sabinuta isteata. Si pe Dominic la fel.
Simina eu daca as fi vazut macar un gest la parinti nu m-ar fi deranjat situatia. As fi incercat si eu cu calm sa depasim momentul, dar cand pe holul pensiuni erau 3 copii sub 3 ani, doua mamici si 5 jucarii, toate in bratele unui copil a carui mama era afara la vin fiert de vreo 3 ore iar tata dormea dus in camera degeaba incercam eu sa o mai temperez pe cea mica ce urla cat o tineau plamanii "e a mia".

Edit; Si explicatia mamei interpelata de cealalta mamica ce o cunostea bine:
1.parca tu nu stii ca Alex e egoista si nici lui Tudor(fratele) nu ii da jucariile ei;
2. ca asa pateam si noi cand era Alex mai mica cu ceilalti copii si nu ne mai ofuscam atat;
3. Si cea mai tare "stiati draga la ce veniti"!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

ma ingrozeste ce citesc.
Mai nou si Mihnea are iesiri. m-a socat dand o palma, m-a socat foloosind violenta cand e nervos. E clar, vieolenta e semn de slabiciune, neputinta... si exact asa s-a manifestat el. Faptul ca nu poate inca exprima in cuvinte ce simte cand e furios il face violent. Incerc sa il temperez, sa-i vorbesc. la varste atat de mici ca ale copiilor nostri "dascalitul"cu 100 de reguli nu prea da rezultate. Mai multe rezultate da exepmlul propriu si implicarea de la egal la egal asa ca, in masura in care reusesc si eu asta incerc sa fac
Habar n-am cat imi iese si cat imi va lua sa scapam de aceasta etapa neplacuta. Nu vreau sa-mi transform copilul in unul obedient si exagereat de marinimos... eu NU. Imi doresc din inima sa poata spune NU ( nu iti dau, nu sunt de acord, nu particip) dar pasnic si ferm nu violent. In egala masura imi doresc sa nu predomine NU ci DA. Mi-ar place ca , pentru copiii care ii sunt dragi, sa fie relaxat si sa nu fie deloc deranjat sa imparta, ba chiar sa se bucure ca poate face asta, sa i se para frumos , placut, amuzant.
Nu imi doresc un copil care sa respecte reguli de dragul regulilor, dar tin sa respecte drepturile celorlalti si sa ceara sa i se respecte drepturile lui.
Consider ca e dreptul copilului meu sa nu imparta jucaria LUI cu alti copii daca asta vrea.
Consider ca atunci cand nu imparte jucaria lui asta vine la pachet cu a-si asuma ca ceilati copii nu vor imparti cu el jucariile lor.
Consider ca trebuie sa accepte faptul ca altii nu vor sa-i dea jucariile lor si sa nu insiste.
Consider ca e bine sa invete sa nu reactioneze violent indiferent cat de nervos e, si, in egala masura, sa nu tolereze/considere normala o reactie violenta din partea altora.


Ce nu mi se pare insa deloc ok din cele povestite de voi nu sunt nici pe departe reactiile copiilor cat ale parintilor. Acele argumente verbalizate de ei sunt exemplu prost.
Cum sa spun? daca vrei ca un copil sa iubeasca lectura nu il trimiti zilnic sa stea cu o carte in mana ci faci bine si iti iei tu o carte in mana zilnic, lucru pe care il faci cu o placere vadita si exprimata. Exemplul parintelui e cea mai temeinica lectie pentru copil
Asa e si cu violenta/nonviolenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dymomo77 spune:

Ionela la munte jucariile nu erau ale fetitei respective ci ale lui Danut si ale unei alte fetite. Ea zicea "a mia" la orice o interesa pe ea si dorea sa aiba. Eu una nu am studii deloc in materie de psihologie insa de cand cu astfel de tipologii umane am ajuns nici sa nu mai fac eforturi sa ii inteleg si sa schimb ceva. Pur si simplu evit astfel de persoane. Si mai nasol este cand constat ca sunt multisori carora putin le pasa de drepturile celor de langa ei.
Am o prietena care si-a educat copilul cel mare(acum are 4 ani) sa nu fie violent, sa imparta, sa se joace frumos si in primul an de gradi manca bataie aproape zilnic. Acum educatoarea i-a zis ca isi pregateste si el pumnisorii pt infruntari astfel incat nu sunt sigura pt ce il pregatesc pe Danut... Dar nici nu pot accepta un astfel de comportament...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Dymo, sunt absolut de acord cu tine. Asta e si teama mea cu nonviolenta. Imi e teama ca intr-o lume absolut violenta sa nu-mi transform copilul in victima sigura. Cu toate astea nici nu poit tolera sa bata pe altii si eu sa asist amuzata sau neinteresata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ancutza_Bro

Citat:
citat din mesajul lui smaranditza

Si daca tot veni vorba de liniute si bebei, ia spovediti-va si la baba (cele la care nu v-a dat inca cu zecimale, pardon, liniute ) ce metode de "securitate" folositi? (in afara anticonceptionalelor si prezervativului).


Licu, [emoticon care se sterge pe frunte].


Noapte buna!





Mami de Timi nazdravan si micuta Dora pisicuta



smaranditza te-am visat azi-noapte ... parca mi-ai trimis o tableta? (cred) cu un mesaj video, erai bruneta, tunsa scurt pana la umeri si foarte frumoasa


Anca, mami de Sabina Ioana (03 nov 2009)




Ce vise frumoase au unii... Pacat ca doar vise...
Ancutzule!



Mami de Timi nazdravan si micuta Dora pisicuta

Mergi la inceput