Toate forumurile Sarcina de la A la Z  Nume de copii

cum vi se pare numele sasha??

Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 3

giulia81

1220 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luigiulia81 Adauga semn de carte la raspuns Trimite giulia81 un Mesaj Privat  Reply with Quote
si noi avem un prieten de famile pe care il strigam Sasha, e drept ca e ucraineanmie imi place foarte mult numele acesta
insa intr-adevar trebuie luat in calcul si numele de familie

giulia si alex-raoul (22.09.2002)
"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."

Mergi la inceput
Lumi_Nag
Lumi_Nag

706 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Lumi_Nag un Mesaj Privat  Reply with Quote
Si mie imi place numele Sasha. Totusi nu cred ca e nume de fata sau de baiat, e un nume gen Gabi care merge la ambele sexe.

Luminita, mami de ingerasul mult iubit George Catalin
Povestea minunii noastre in imagini,
19.03.2007
Mergi la inceput
michelle-usa
michelle-usa

3224 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luimichelle-usa Adauga semn de carte la raspuns Trimite michelle-usa un Mesaj Privat  Reply with Quote
scuze, dar mie parca nu-mi place numele sasha.

conteaza si numele de famile si cu ce litera incepe si se termina fiecare nume.

michelle

Editat de - michelle-usa on 21/11/2012 00:59:47
Mergi la inceput

felicitas

1170 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luifelicitas Adauga semn de carte la raspuns Trimite felicitas un Mesaj Privat  Reply with Quote
Scuze ca ma bag si eu dar Sasha e o prescurtare de nume, ca si cum i-ai zice Vasi ori Geo. Sotul si mama sunt din Basarabia si acolo se foloseste ca prescurtare de la Alexandra sau Alexandru. Nu prea imi place. Poate suna cool pentru altii, dar nu mi se pare un nume serios.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
23 saptamani+
Mergi la inceput

buflea

4232 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite buflea un Mesaj Privat  Reply with Quote
Mie nu-mi place deloc numele Sasha.
E prea slavic pentru urechea mea latina.
Mergi la inceput
aschiutza
aschiutza

2962 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite aschiutza un Mesaj Privat  Reply with Quote
Mie imi place numele, dar l-as folosii ca diminutiv la Alexandra / Alexandru si nu ca nume de sine-statator. E adevarat ca in USA e intilnit si la fete (patinatoarea Sasha Cohen, dar numele ei in buletin tot Alexandra este).

------------------
Still looking for pieces of heaven...
Mergi la inceput
distinctflow
distinctflow

3 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui distinctflow Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Mi se pare ca suna mai interesant Alexander :)
Acum cel mai important este ca voua sa va placa si sa fie un copil sanatos.
Mergi la inceput

ina.click

2311 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ina.click un Mesaj Privat  Reply with Quote
Ador toate numele slave , cu tot cu diminutive :)) Nu stiu boaba de limba rusa, dar mi se pare foarte faina, cu tot cu cultura si literatura si ce mai au, exceptand evident Stalin. Deci sunt groaznic de subiectiva.

Si eu stiam ca Sasa e diminutivul lui Alexandru, deci e un pic ca si cum l-ai numi Nelu, Mitica sau Gigi. Care apropos sunt diminutivele romanesti de la Ion, Mihai, Gheorghe si totusi au devenit acceptate ca nume in sine.
Imi mai plac, de la rusi, Sonia (cum CLAR trebuie sa o cheme pe fiica mea, daca voi avea asa ceva), Katia, Igor, Egor, Misa (care nu mai stiu de la ce e, de la Mihail?) etc

-------------------------------------
De cate ori deschid fereastra...
Mergi la inceput

gabriela_tutuianu

1473 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luigabriela_tutuianu Adauga semn de carte la raspuns Trimite gabriela_tutuianu un Mesaj Privat  Reply with Quote
si mie imi place dar intr-adevar pentru urechea mea nestiutoare tot nume de fata imi pare .

nu vreau sa supar pe nimeni .

"niciodata nu e prea tarziu"
Mergi la inceput

nafi

1329 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite nafi un Mesaj Privat  Reply with Quote
Mie imi place dar ca nume de alint , nickname ...varul meu are un pisoi persan care se cheama Sasha..e un dulce...Dar ca nume in buletin..nu stiu..as alege mai degraba varianta originala Alexandru. ( imi vine sa rad cand ma gandesc cum ar fi fost daca Alexandru cel Mare s-ar fi numit Sasha cel Mare ) .

oricum alegerea iti apartine. Important e sa-ti placa tie.

Pasim in noul an cu speranta ca va fi si distractia va continua in formula trio

Povestea lui Ricky
http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=154629

Mergi la inceput
Pag. din 3 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com