alaptarea

alaptarea | Autor: bebelasa1

Link direct la acest mesaj

buna mamicilor dati mi si mie un sfat despre alaptare am un baietel de 1 an si8 luni si il alaptez dar ii dau si hrana solida pozitia noastra favorita de alaptat este in brate dar cum am mai crescut imi este cam greut sa il alaptez in brate iar culcat refuza sa bea cand este treaz dar noaptea cand santem somnorici cu ochii mici il pot alapta linistit in pat culcata la voi care era pozitia favorita sau preferata ce ati folosit la alaptat

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Si la noi pozitia preferata este tot in brate. De cand a crescut e asa haios ca se face ghem ca sa incapa, isi ridica picioarele in sus sa mai aibe loc cu tot corpul! Ce sa mai zic, bebelu meu la 4 luni avea 8kg si dormea noaptea mufat la mine pe burta ( calare pe cezariana)...acu are 12,5kg si mai are nopti cand doarme tot gramada in brate. Oricum, si mie imi e mai comod cu el in brate, imi spunea cineva ca alapteaza copilul fara sa-l ia in brate, razmata intr-un cot langa copil...mi se pare nefiresc, dar daca asa ii este mai comod copilului si mamei, e ok.
Nu mai zic ca mi-a fost comod sa-l tin pe mana stanga, si acum am lapte doar la un san...dar nu-i bai, ca bebe se staura, stau hainele mai strambe pe mine, dar putin imi pasa!

mama de fulgulet din noiembrie 2006 si de fratiorul acesteia octombrie 2010!

Ce fac eu cu timpul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanzi spune:

Fetita mea suge in toate pozitiile, inclusiv in picioare. Cand vrea in brate, eu stau pe fotoliu sau canapea si ma ajut de o perna sau de bratul canapelei sa imi sprijin mana pe care o tin. Altfel nu rezist, ca e deja mare si grea.
Inbox si a mea suge la stangul si acum e diferenta vizibila de marime intre sani. O sa incerc sa imi iau un sutien mai bun, poate se observa mai putin. Ma intreb daca dupa intarcare o mai reveni sanul la marimea initiala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Cat a fost mica a supt din brate dar dupa ce a crescut si era prea grea sugea intr-o parte, culcata langa mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

sanzi, eu mi-am luat sutien de alaptat si la dreptul pun niste tampoane din alea pentru san ca sa nu fie asa vizibila diferenta, asta cand ma imbrac mai subtire, in general port haine mai largi in partea de sus!

mama de fulgulet din noiembrie 2006 si de fratiorul acesteia octombrie 2010!

Ce fac eu cu timpul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Matza mea suge in brate si culcat, pe ambele parti. De fapt ar suge ea din orice pozitie, si in picioare, dar n-o las decat cateva guri pt ca devine dureros pt mine, cred ca apuca incorect sanul. La pozitia in brate eu stau turceste in pat si ea se gheia o pauzaste toata, dar pe masura ce amorteste sau adoarme incepe sa se "scurga" in afara, ramanand practic numai cu umerii la mine in brate.

In schimb noi avem alta problema. De cateva luni si-a luat obiceiul sa caute cu mainile sanul liber, la care nu suge, si ma tot "zgandara". E foarte incomod si nu stiu cum sa o dezvat. De obicei nu o las si ea se enerveaza, ceea ce e o problema mai ales cand se trezeste noaptea, pentru ca in loc sa adoarma la loc, daca se enerveaza ii fuge somnul complet.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput