sarcina cu hematom

sarcina cu hematom | Autor: ileanaTM

Link direct la acest mesaj

As avea si eu nevoie de un sfat, pt. ca sunt putin speriata acum si nu stiu ce sa fac. Sunt insarcinata in 10 saptamani si inca de la inceput mi s-a descoperit un hematom. Am avut si usoare sangerari si dureri de burta timp de vreo doua saptamani, dar acum sunt bine, am scapat si de dureri si de sangerari. Urmez tratament cu Arefam 100 intravaginal si Femibion 1. Bebe se dezvolta normal, sarcina este in regula, Hematomul s-a mai retras, la fiecare control facut era tot mai mic, insa inca exista.
Doctorul mi-a spus ca, cu cat bebe creste mai mare si hematomul se micsoreaza, riscul de a pierde sarcina scade, insa tot mai exista risc.
Pe langa acest hematom, acum am descoperit si o alta problema: la analize mi-a iesit pozitiv Citomegalovirusul IGG - valoarea este f. mare in jur de 1600, iar IGM este negativ. Doctorul mi-a zis ca este bine faptul ca IGM e negativ pt. ca inseamna ca am anticorpi, insa m-a pus sa refac IGG-ul peste doua saptamani.
Mi-e teama sa nu pierd sarcina sau virusul asta sa afecteze fatul; am inteles ca poate da si malformatii. Sunt destul de speriata si nu stiu ce sa fac. Niste sfaturi, mai ales de la persoane care au trecut prin situatii similare, mi-ar fi de mare folos.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

Din ce stiu eu, CMV e periculos daca infectia primara este capatata in timpul sarcinii.
mie imi iesise IgG reactiv si IgM greyzone. recomandarea era ori sa repet IgM peste 7-14 zile ori sa fac indicele de aviditate CMV IgG. Am facut pe cel de aviditate pt ca nu aveam rabdare si mi-a iesit ca prima infectie era mai veche de 3 luni, deci dinaintea sarcinii. Din pacate sarcina mea s-a oprit in evolutie din alte motive.
Tie iti doresc sarcina usoara si fara alte probleme pana la termen.

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA mai 2011 Medlife - nereusita

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Daca IgG e pozitiv si IgM e negativ e situatia cea mai fericita pe care o am si eu: ai contactat virusul mai de mult si acum ai imunitate, nu mai ai de ce sa-ti bati capul cu el.

Daca cumva sunt invers, atunci e mai rau, inseamna ca l-ai contactat f recent si poate sa-ti afecteze sarcina.

IgG arata anticorpii vechi, IgM cei recenti.

Nu inteleg ce te-a pus medicul sa repeti, nu vad sensul a ceea ce ai scris.

Hematom (confirmat de medic la eco) am avut si eu la sarcina a 2-a pe la 8-9 saptamani, a sangerat cateva zile, apoi a trecut de la sine, fara niciun tratament.

Sarcina usoara si fii mai relaxata si optimista, nu-ti mai fa atatea griji, bucura-te de sarcina!

Lavi 22+ cu bb3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuta_20 spune:

Citomegalovirusul nu putea sa iti iese mai bine.Stai linistita,rezultatele iti arata ca ai scapat de virusul respectiv!Si eu am avut hematom,tot arefam am folosit si a disparut.Daca merge in sens descrescator e bine.Sarcina usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanaTM spune:

Multumesc mult pentru mesaje, fetelor. M-am mai linistit putin. Sper sa fie totul bine pt. ca ne dorim mult inca un bebe.
lavi02, medicul m-a pus sa repet analiza pt. ca valoarea Igg este foarte mare, peste 1600.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardna11111 spune:

si eu am fost descoperita la 8 saptamani cu un hematom mkic de 4mm.Dna dr ecografa a zis ca nu ar fi problema insa dr care imi urmareste sarcina mi-a dat sa fac analizele pt trombofilie.I s-a mai intamplat cuiva?

Mergi la inceput